EN

28.06.2021, 18:54 Wersja do druku

Warszawa. Weekend ekologiczny w Teatrze Powszechnym

fot. Katarzyna Laskowiecka / mat. teatru

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza w najbliższy weekend na wiele wydarzeń ekologicznych w plenerze. W sobotę i niedzielę, 3 i 4 lipca, odbędą się spacery przyrodnicze w parku Skaryszewskim niedaleko Teatru.

A w niedzielę, 4 lipca, przed Teatrem odbywać się będą Targi klimatyczne, w ramach których zaplanowano m.in. debatę organizacji ekologicznych, wyprzedaż kwiatów, prezentację wyników badań o nastawieniu Polek i Polaków do katastrofy klimatycznej, a także warsztaty ogrodnicze i wymianę książek.

1. Targi Klimatyczne - niedziela, 4 lipca 2021, w godzinach 12.00 – 18.00

Jakie ruchy klimatyczne i ekologiczne działają w Warszawie? Czym się zajmują? Jakie inicjatywy będą odbywały się w lecie? W trakcie Targów klimatycznych będzie można poznać osoby zajmujące się działalnością na rzecz klimatu i ekologii, dowiedzieć się więcej o ruchach aktywistycznych, a także wziąć udział w warsztatach, debatach oraz wspólnym sadzeniu roślin. Będą też książki i dobra kawa. Zapraszamy wszystkie osoby do spędzenia wspólnego dnia na Pradze.

PLAN TARGÓW:
- 12.00 – rozpoczęcie targów
- 12.00 – „Mikrokosmos – spacer przyrodniczy dla rodzin z dziećmi”
- 13:00 – „Nie nasza wina, nie nasz problem. Katastrofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków” – prezentacja wyników badań (Zofia Bieńkowska i Piotr Drygas)
- 14.00 – „Jak wrócić do rozmowy o klimacie?” – debata ruchów klimatycznych, prowadzenie: Janka Świerżewska
- 14.00 – „Mikrokosmos – spacer przyrodniczy dla młodzieży i dorosłych”
- 15.30 – „Miejskie ogrodnictwo” – warsztat ogrodniczy Marii Dąbrowskiej (Fundacja ZMIANA).

WYDARZENIA PRZEZ CAŁY DZIEŃ:
- Zielony weteran – wyprzedaż kwiatów prowadzana przez pracownię Florabo
- Teraz solidarność i troska – wymiana książek prowadzona przez Fundację ZMIANA
- stoiska aktywistyczne organizacji ekologicznych takich jak m.in.: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Obóz dla Klimatu, Inicjatywa Dzikie Karpaty, Extinction Rebellion Warszawa, kolektyw Wilczyce, Greenpeace Polska
- zbiórka odzieży i środków czystości dla kolektywu Food Not Bombs Warszawa.

Targi Klimatyczne realizowane są w ramach czwartej edycji Powszechnych Spotkań Klimatycznych – cyklu spotkań tworzonych w Teatrze Powszechnym przez aktywistów klimatycznych. Ideą spotkań jest łączenie perspektywy naukowej, aktywistycznej i społecznej; ukazanie jak zmiany klimatu łączą się z ideologią, systemem kapitalistycznym, technologią i życiem społecznym.

2. Spacery dla dzieci i dorosłych w parku Skaryszewskim - sobota i niedziela, 3 i 4 lipca, każdego dnia dwa spacery: o godz. 12.00 oraz 14.00

Wspólnie z doświadczonymi edukatorami przyrodniczymi zwiedzimy tę część Warszawy z perspektywy „mikro” i „makro” świata. W tym roku spacery odbywać się będą dla dwóch grup: rodzin z dziećmi oraz młodzieży/dorosłych.

Liczba uczestników spacerów jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.
Zapisy i więcej informacji:
[email protected], 510 131 807.

Uwagi: prosimy o zabranie wygodnych butów oraz ubrań na wypadek deszczu.

W przypadku korzystania z materiałów pomocniczych (lornetki, lupy), każda osoba z grupy otrzyma przydzielony dla niej przyrząd, który zostanie zdezynfekowany przez pracownika Teatru przed i po każdym użyciu.

Osoby biorące udział w spacerach będą mogły nabyć w kasie Teatru w cenie 15 zł specjalne ekopudełka zawierające, m.in. doniczkę, ziemię, nasiona, glinę, lupę, keramzyt, kredki oraz scenariusz – instrukcję obsługi.

fot. N. Grzędzińska / mat. teatru

Makrokosmos Parku Skaryszewskiego
- 3.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi
- 3.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych
gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego
prowadzenie: Hanna Michoń, edukatorka przyrodnicza

Zapraszamy na niezwykły spacer w świecie parkowej natury. Sprawdzimy, czy na pewno trzeba jechać na drugi koniec świata, aby poznać fascynujące zwierzęta! Poobserwujemy ptaki, których różnorodność w parku Skaryszewskim jest rekordowa. Dowiemy się także, jakich ssaczych mieszkańców możemy tu spotkać. Podczas wyprawy będziemy szukać śladów i tropów zwierząt! Poznamy drzewa – gatunki rodzime i obce oraz nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie, jak bardzo jest ono fascynujące oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

Hanna Michoń – absolwentka studiów na kierunku leśnictwo (SGGW). Od kwietnia 2015 r. związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Dział Edukacji Muzealnej oraz Dział Rekonstrukcji Historycznej), gdzie regularnie prowadzi zajęcia poświęcone nauce rozpoznawania i współczesnym możliwościom wykorzystania dzikich roślin jadalnych, jak również zastosowaniu tych gatunków pod względem kulinarnym i leczniczym w XVII-wiecznej Polsce. Od 2016 roku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje w Ełku cykl spotkań zielarskich. Autorka bloga „Jak ugryźć las?” (www.jak-ugryzc-las.pl).

Mikrokosmos Parku Skaryszewskiego
- 4.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi
- 4.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego
prowadzenie: Igor Siedlecki, edukator przyrodniczy

Park Skaryszewski to nie tylko wiekowe drzewa, rude wiewiórki i pięknie śpiewające ptaki. To też dom dla tysięcy gatunków grzybów i stawonogów! Zapraszamy na spacer, podczas którego przyjrzymy się światu „mikro” – zajrzymy pomiędzy liście i szczeliny kory, pobuszujemy w ściółce, zatrzymamy się przy kwiatach i zbadamy powalony pień. Spróbujemy odnaleźć i choć trochę poznać jak najwięcej przedstawicieli niesamowicie różnorodnego świata organizmów niewielkich rozmiarów. Będziemy korzystać też z lupy, która pozwoli nam dostrzec szczegóły pancerza chrząszcza czy owocnika grzyba, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, że istnieją.

Igor Siedlecki – edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowany w tematach ekologicznych i entomologicznych. Współtworzy kolektyw edukacyjny Akademia Dzikiej Ochoty, współpracuje z Zarządem Zieleni m.st. Warszawa, Puszczańskim Punktem Informacyjnym, Muzeum w Żelazowej Woli, Łazienkami oraz Muzeum Jana III w Wilanowie. Doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, realizujący projekt dotyczący badania symbiozy mrówek i grzybów w Ogrodzie Botanicznym. Lubi przyglądać się otaczającej przyrodzie i zastanawiać się, dlaczego wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

Wydarzenia organizowane są w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany