Już jutro rozpoczyna się w Warszawie 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania “Pieśniarze ich opowieści” (16-20 listopada, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie). W jego programie spektakle i spotkania ukazujące różnorodne oblicza epickich pieśni – od tradycyjnych form bałkańskich wielogłosowych pieśni i dziadowskich ballad wędrownych lirników i bandurzystów po wyśpiewaną biografię Janis Joplin.
Wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu (środa, 16 listopada, godz. 21.00) będzie polsko-ukraińskie spotkanie, w czasie którego lirnik z Równego Andrij Liaszuk z lirnikiem Jackiem Hałasem zbudują mist/most między muzycznymi tradycjami epickimi Polski i Ukrainy. To wyjątkowy koncert-opowieść, przywołująca zapomnianą sztukę wędrownych dziadów/lirników, która w szczególny sposób wybrzmiewa w dzisiejszych pełnych niepokoju i cierpienia czasach.
Festiwalowym wydarzeniom będzie towarzyszyła wystawa prac prof. Andrzeja Bieńkowskiego – to malarska opowieść o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów – muzykantów i pieśniarzy. W środę, 16 listopada, o godz. 16.30 odbędzie się wernisaż z otwartą dyskusją wokół premierowej książki Andrzeja Bieńkowskiego - „Trzymałem węża w kieszeni” - opowieści spotkaniach z ostatnimi wiejskimi muzykantami, a także o epickiej tradycji muzycznej w Polsce i Ukrainie.
Na festiwalu wystąpi bułgarska pieśniarka Nina Nikolina z zespołem The Magical Voices. Artystki wystąpią w koncercie w sobotę, 19 listopada, o godz. 19.00. Przywoływany przez nie repertuar tradycyjnych pieśni będzie kanwą panelu popularnonaukowego “Motyw zamurowanej kobiety w bałkańskiej epice tradycyjnej i kulturze współczesnej”, który rozpocznie się przed koncertem o godz. 15.00.
Po koncercie Niny Nikoliny tradycyjna festiwalowa sobotnia “Noc opowieści”, na której wystąpią wszyscy festiwalowi goście. Opowiadane historie splotą tradycyjne pieśni w wykonaniu Tetiany Sopiłki z zespołem Dziczka. Tetiana Sopiłka to ukraińska wokalistka, etnomuzykolożka, pedagożka - absolwentka i wieloletnia pracowniczka naukowa Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, członkini legendarnego ukraińskiego zespołu Drewo.
Współczesne oblicze pieśniarki i kobiecych pieśni przywoła francuska opowiadaczka, gitarzystka i wokalistka rockowa Hélène Palardy, która zmierzy się z legendą Janis Joplin. To będzie biograficzna opowieść, przepełniona energią bluesowego koncertu, z czasów, gdy śpiewało się i grało bluesa całym ciałem i duszą. A nikt tak nie wyśpiewywał swojej duszy jak Janis Joplin. Spektakl (piątek, 18 listopada, godz. 21.00).w porywający sposób łączy konwencje opowiadania, widowiska teatralnego i koncertu.
Program festiwalu: festiwalopowiadania.pl
Bilety: goout.net
Festiwal dofinansowano ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy oraz budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O”., Mazowiecki Instytut Kultury.