EN

6.07.2020, 08:14 Wersja do druku

Warszawa. Warsztaty "Święto improwizacji" w Oddaj Ciężar

W dniach 24-26 lipca w studio Oddaj Ciężar odbędą się warsztaty pt. "Święto Improwizacji".

Wyjdźmy poza krawędzie dwuwymiaru. Powitajmy siebie, nasze ciała i innych po pandemicznym marazmie. Niech nowe życie wstąpi w nasze tkanki, od najmniejszej krwinki do najdłuższej kości. Zagęśćmy ciała ruchem. Anna Nowicka, Iwona Olszowska, Karolina Kroczak, Agata Wiedro, Kalina Duwadzińska, Aneta Jankowska, Kaya Kołodziejczyk, Monika Szpunar i Aleksandra Krajewska zabiorą nas w podróż w improwizację taneczną.

Improwizacja taneczna to jest przepiękne doświadczanie i odkrywanie tego, co już istnieje w naturze, jak mówiła Isadora Duncan - Iwona Olszowska.

Mistrzynie ceremonii Święta Improwizacji  - przez pełne 3 dni - będą zapraszały nas do doświadczenia różnorakich podejść i metod wykorzystania improwizacji. Pojawią się zarówno praktyki wykorzystujące inne logiki i nowatorskie myślenie, jak i te konkretne, wykorzystujące sprawdzone struktury. To nie tylko okazja do rozwinięcia oraz poszerzenia możliwości motorycznych, kinestetycznych i twórczych, ale także do zagłębienia się w cenione w Europie praktyki ruchowe.

Nie jest prawdą, że improwizacja jest techniką tylko dla tancerzy, czy ludzi, którzy pracują zawodowo z tańcem. To jest doskonała metoda do tego, aby każdy mógł spotkać się ze swoim ciałem, zobaczyć, jaki ma w nim potencjał oraz spróbować go poszerzyć i rozwinąć. Jest to bardzo przyjazna metoda do tego, żeby zacząć ruszać się w świadomy sposób - Karolina Kroczak.

Święto rozpoczniemy autorską metodą Bonnie Bainbridge Cohen Body-Mind Centering, którą poprowadzi Iwona Olszowska. BMC sprzyja temu, abyśmy wsłuchali się w każdą komórkę naszego ciała, sprawdzili poziomy działania percepcji oraz zmysłów. To wyjątkowa okazja, aby odkryć potencjał ciała. Sami będziemy mogli zdecydować, jak głęboko doświadczymy podróży w ruch.

W improwizacji ubóstwiam fakt, że możemy być wszystkim, na chwilę mogę stać się każdą formą, każdym ruchem, każdą energią, mogę pozwolić sobie na zmianę, na doświadczenie czegoś zupełnie innego, na znalezienie się w nieznanym miejscu i w niespodziewanym spotkaniu - Anna Nowicka.

W sobotni poranek Święta Improwizacji doświadczymy śnienia. To czas i przestrzeń, które umożliwiają nam skorzystanie z nieograniczonych zasobów nieświadomości. Przeprowadzimy procedurę "otwierania snów" docierając do "Stanów wyśnionych". Indywidualnie i kolektywnie odnajdziemy impulsy nieświadomości, rozwiniemy je i przekształcimy w ruch, taniec oraz proces kształtowania tego, co dzieje się tu i teraz.

Świat zmusza nas często do tego, aby coraz więcej osiągać, coraz więcej robić. Wywierana jest na nas duża presja, improwizacja zaś uczy, jak znaleźć trochę luzu, trochę więcej kreatywności, dystansu do siebie samego. Daje mi dużą wolność, wzmacnia połączenie ze światem i innymi - Aleksandra Krajewska.

Ruch, który nie został narzucony, a płynie z nas jest najprzyjemniejszą formą aktywności. Prowadzące nie tylko podzielą się wiedzą, doświadczeniem oraz praktykami zakorzenionymi w historii i tradycji, ale także metodami, które same stworzyły. Zaproszą nas, aby poprzez zmysły, podejmować decyzje w improwizacji. Tworzyć i wykonywać ruch, komponować taniec i wychodzić poza jego strukturę. Doświadczymy wolności, swobody i radości. Doświadczymy piękna improwizacji, z której rozchodzi się bardzo wiele ruchowych dróg. Po zakończeniu podróży, każdy z uczestników będzie dysponował niezbędnymi narzędziami, aby je nazywać i rozróżniać - a co najważniejsze - wybrać własną ścieżkę improwizacji i dalej nią podążać.

Improwizacja to praktyka. Delikatnie, bez nacisków i przymusów zostawia po sobie ślad w postaci sprawnego, swobodnego ciała, które z przyjemnością porusza się w najmniej oczekiwanych momentach, spontanicznie. Przestają doskwierać bóle kręgosłupa, raźniej wstaje się z łóżka. Pojawia się radość znikąd, tak po prostu, bo słońce świeci lub krople na twarzy śmiesznie łaskoczą. Ciało przestaje być ograniczeniem, a staje się przyjacielem - Agata Wiedro.

Ruch jest zdrowiem - podczas tańca cała sieć neuronowa jest wzmacniana i reorganizowana, a nasze ciało karmione endorfinami - hormonami szczęścia. Dowiedziono, że aktywność w tańcu rozwija jednocześnie wiele funkcji mózgowych w tym kinestezję, umiejętność racjonalnego myślenia, inteligencję emocjonalną oraz wrażliwość muzyczną.

Improwizacja jest dla każdego. Ludzie improwizują non stop. To się po prostu dzieje

Aneta Jankowska

Z warsztatu skorzystają entuzjaści ruchu, tańca, performatyki i rozwoju osobistego. Mile widziani są także Ci, którzy swoją przygodę z ruchem pragną rozpocząć. Niektóre z metod praktykowanych podczas Święta Improwizacji, jak np. Soft Release, Ciało Wie, BMC czy TANY stanowią doskonałe uzupełnienie zarówno w szkoleniu zawodowych tancerzy i sportowców, jak również w rehabilitacji ruchowej. Poziom jest otwarty: każdy pracuje z wrażliwością na własne możliwości.

Harmonogram Święta Improwizacji

Piątek - 24 lipca

17.00-20.00 // Iwona Olszowska // BMC w strukturze improwizacji

20.00-22.00 // Agata Wiedro // CIAŁO WIE - o równowadze w ciele i ruchu

Sobota 25 lipca

10.00-13.00 // Anna Nowicka // Praktyka Śnienia w improwizacji tanecznej

Przerwa godzinna

14.00-16.00 // Kaya Kołodziejczyk // Kolektywna symfonia ruchu

16.00-18.00 // Kalina Duwadzińska // Taniec się zdarza

Przerwa 30 min.

18.30-20.30 // Aneta Jankowska // Konsystencja, uważność i partytura

Niedziela 26 lipca

10.00-13.00 // Anna Nowicka // Praktyka Śnienia w improwizacji tanecznej

Przerwa godzinna

14.00-16.00 // Monika Szpunar // TANY : Wspólnota, rytm i radość w improwizacji tanecznej

Przerwa 30 min.

16.30-18.30 // Aleksandra Krajewska // Ciało ekspresyjne

18.30-20.30 // Karolina Kroczak oraz Ilona Gumowska // Soft Release

Zajęcia odbywać się będą w studio Oddaj Ciężar, przy ul. Twardej 42 (piętro IV)


Koszt:

Ceny promocyjne do 19.07:

400 zł za trzy dni Święta Improwizacji

250 zł za uczestnictwo w sobotę albo niedzielę*

Ceny regularne po 19.07:

500 zł za trzy dni Święta Improwizacji

350 zł za uczestnictwo w sobotę albo niedzielę*

Blok zajęć piątkowych - początek podróży w Święto Improwizacji - jest dedykowany uczestnikom, którzy zdecydują się zapisać na cały warsztat.

Ze względu na konieczność przestrzegania państwowych wytycznych na czas pandemii dla zamkniętych przestrzeni rekreacyjnych ilość miejsc jest ograniczona. Warsztaty odbędą się w dostosowanej do wymogów bezpieczeństwa formie. W czasie trwania warsztatu, jego uczestnicy będą jedynymi użytkownikami sali, która zostanie odpowiednio przygotowana. Po każdym dniu warsztatu sala będzie dezynfekowana.

Gwarancją miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 150 zł na konto organizatora warsztatu.

Marcin Wilemski

16 1050 1025 1000 0090 9964 2648

z dopiskiem: święto improwizacji

Pytania oraz zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne