W Montpellier odbywa się międzynarodowy festiwal sztuki pantomimy. Południe Francji od 5 lat gości sztukę mimu w różnych jej odsłonach. Realizowany przez francuskie środowisko teatru pantomimy i gestu festiwal M.I.M, oprócz prezentacji spektakli skupia się na działaniach edukacyjnych oraz propagowaniu wiedzy na temat tego rzemiosła w Europie.
W dniach 6-12.02.2023r. gościem 5 tegorocznej edycji wydarzenia jest Bartłomiej Ostapczuk, który prowadzi warsztaty mistrzowskie oraz konferencję mówiącą o obliczach sztuki pantomimy w Polsce, a także swoim sposobie pracy i tworzeniu teatru poza słowami.
W ramach współpracy pomiędzy Collectif des arts du mime et du geste i Fundacją Warszawskiego Centrum Pantomimy w 2023r. planowane są wspólne działania na terenie europejskich państw. Jedno z wydarzeń odbędzie się w październiku Warszawie.
Warszawskie Centrum Pantomimy to przestrzeń, w której możliwy jest prawdziwy rozwój sztuki teatru pantomimy. Warsztaty, projekty teatralne z dziedziny sztuki mimu oraz produkcje spektakli pantomimy, to jedynie cześć aktywności Centrum. Centrum Pantomimy to również Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, całoroczne Studio Teatru Pantomimy oraz Teatr Mimo, czyli plenerowa odsłona sztuki pantomimy i Teatr Centrum Pantomimy, spektakle sceniczne.
Prowadzone przez Fundację działania edukacyjne i artystyczne, tworzenie profesjonalnego zespołu teatralnego oraz wydawane publikacje, przyczyniają się do wzrostu zainteresowania odkrywaną na nowo Sztuką Mimu.
Bartłomiej Ostapczuk - Aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego, nauczyciel pantomimy. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy Mimo. Zarządza, realizuje, tworzy projekty i produkcje artystyczne w zakresie teatru pantomimy, teatru wizualnego i edukacji teatralnej. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie Studio Pantomimy.