EN

16.07.2020, 15:37 Wersja do druku

Warszawa. W sierpniu XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Lecznicza rola kultury - Pawlik, KAYAH, Stenka, Młynarski wystąpią podczas XVII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia.

Pomimo zawirowań spowodowanych pandemią koronawirusa, przygotowania do tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera idą pełną parą.

mat. festiwalu

Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalności odegra kultura, dlatego uznaliśmy, że chcemy zorganizować kolejną edycję festiwalu. Wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, ale wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi - mówi Iza Teodorkiewicz wicedyrektor programowy festiwalu.

Wydarzenia festiwalowe na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie znajdzie się dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo czy koncercie Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat w wykonaniu Retro Orchestra.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE z repertuarem z płyty Rejwach. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów El anonimo caronte (reż. Toni Bestard), Inland Empire (reż. David Lynch).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi oklaskiwany już przez warszawską publiczność kantor Yoni Rose z Niemiec.

Ponadczasowe szlagiery, m.in. Rodzynki z migdałamiRebekaMein jidisze MameTak jak malował Pan Chagall usłyszymy w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego. 

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Razem z Mikołajem Trzaską zaprezentują niezwykły projekt muzyczny stworzony specjalnie na tegoroczny festiwal. Zaszczytem dla nas jest występ prawdziwej gwiazdy, laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.

Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert Królewska harfa, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.

Warszawa Singera to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. Szoszę Singera w reż. Karoliny Kirsz, PeKiN Agaty Biziuk czy Balkon Goldy Marty Miłoszewskiej.

Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Podczas Nocy Klezmerów nie zabraknie pieśni jidish w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Presburger Klezmer Band ze Słowacji. Koncert finałowy uświetni KAYAH z przyjaciółmi.

W tej szczególnej edycji Festiwalu na żywo i online będzie można także uczestniczyć w tradycyjnych cyklach spotkań z literatami i artystami między innymi z Danutą Stenką i Zbigniewem Zamachowskim, w promocjach nowości wydawniczych, pokazach filmów, spacerach edukacyjnych po Warszawie oraz w debatach i warsztatach.

Szczegóły na stronie shalom.org.pl oraz facebook.com/FestiwalWarszawaSingera

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne