EN

17.06.2024, 09:58 Wersja do druku

Warszawa. W piątek rusza 12. Big Book Festival

W piątek rusza 12, edycja Big Book Festival. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Czytania pyta: Jaką iluzją jesteś?

fot. mat. organizatora

To będzie weekend z literaturą na scenie. Teksty z książek zainspirują spektakl taneczny, widowisko z elementami iluzji, performance literacki i słuchowisko na żywo. W programie także debata o wielkich iluzjach naszych czasów, spacer przez nieistniejące miasto i jednodniowa biblioteka marzeń. Trzydniowy festiwal potrwa od 21 do 23 czerwca i odbywa się pod hasłem JESTEŚMY ILUZJĄ!

Na otwarcie Big Book Festival ukrywający się pod pseudonimem estoński reżyser teatralny Luukas Pärn zaprezentuje spektakl PANIKA – to teatr jednego aktorka i perfromans taneczny w jednym, w roli głównej białoruski artysta – Aliaksei Liubchanka. Do Warszawy przyjadą twórczynie ze świata: norweska powieściopisarka Trude Marstein, autorka nagradzanej w Skandynawii książki „Miałam tak wiele”, w której zamknęła całe życie jednej kobiety i opowiedziała o dojrzewaniu do wolności we współczesnej Europie. Brytyjska poetka Hannah Silva zaprezentuje na scenie poetycki dialog ze sztuczną inteligencją podczas performansu MY CHILD, THE ALGORITHM. Węgierska psycholożka Noemi Orvos-Toth, autorka książki „Los, który dziedziczysz” opowie o tym, jak tragiczne doświadczenia poprzednich pokoleń kształtują nasze życia. A szwedzka pisarka Amanda Svensson obejrzy prapremierową adaptację własnej powieści „System”, gdy aktorski duet Mikołaj Kubacki i Daria Polunina zaprezentuje tekst na scenie w słuchowisku KOBIETA BEZ GŁĘBI.

Temat główny tegorocznego festiwalu JESTEŚMY ILUZJĄ! pozwoli zmierzyć się z poczuciem zwodniczości świata i złudzeniami, które na zmianę prześladują nas i ratują we współczesnym świecie. Katarzyna Janowska poprowadzi główną debatę ILUZJE NASZYCH CZASÓW. O masowych i osobistych złudzeniach dyskutować będą: filozof Andrzej Leder, reżyserka Małgorzata Szumowska i poetka Krystyna Dąbrowska.
O tym zaś, czy z rozbijaniem iluzji i docieraniem do prawdy lepiej radzą sobie autorzy literackiego non-fiction czy może twórczynie fiction, przekonamy się podczas KALAMBURÓW LITERACKICH. Dwie drużyny najpierw dadzą popis erudycji bez słów, a potem zetrą się w debacie o znaczeniu prawdy w książkach. Powalczą m.in. Ałbena Grabowska, Grzegorz Uzdański i Agata Romaniuk.

Czytelnicy sami stworzą piękną iluzję – jednodniową bibliotekę marzeń. Na wydarzenie KSIĄŻKI NASZEGO ŻYCIA zaproszeni są wszyscy, wystarczy zabrać z domu ukochaną książkę, a na miejscu przeczytać z niej fragment i opowiedzieć, dlaczego stała się tak ważna. Zebrany tak księgozbiór zostanie sfotografowany i spisany, stanie się inspiracją dla innych czytających.

Na Big Book Festival przyjedzie kilkudziesięciu autorów i autorek książek z Polski. Będą opowiadać o ważnych premierach i książkowych powrotach. O kryzysie polskiego dziennikarstwa i jego wpływie na naszą demokrację powie Paulina Januszewska, Sylwia Zientek i Sylwia Chutnik przybliżą feministyczną sztukę Artemisii Gentileschi, Jan Gondowicz i Krzysztof Varga zastanowią się nad przyszłością eseistyki, Tomasz Stawiszyński opowie, jak psychoanaliza ukształowała współczesną kulturę Zachodu, a Carlos Marrodan Cassas i Artur Domosławski powiedzą, czy Gabriel Garcia Marquez miał prawo do ostatniego zdania na temat swej twórczości.

Wszystkie wydarzenia Big Book Festival są otwarte i bezpłatne. 

Odbywają się w dwóch centrach literackich w Warszawie: Big Book Cafe [ul. J. Dąbrowskiego 81] oraz Big Book Cafe MDM [ul. Koszykowa 34/50].  Część wydarzeń będzie transmitowana na żywo.

Pełny program festiwalu i informacje znajdują się na: https://bigbookfestival.pl/.

Organizatorem odbywającego się od 2013 r. festiwalu jest Fundacja „Kultura nie boli”. Wydarzenie powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dzięki dobrowolnym wpłatom czytelników w serwisie https://patronite.pl/bigbookcafe.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne