EN
23.01.2023, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. W niedzielę premiera „Tanga” w Teatrze Polskim

W 2023 roku przypada 110. rocznica otwarcia Teatru Polskiego i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. 29 stycznia premiera „Tanga” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zainauguruje cykl wydarzeń poświęconych obu tym rocznicom.

fot. Karolina Jóźwiak/ mat. teatru

O czym jest „Tango”? O społeczeństwie. O teatrze i artystach. O wolności. O wartościach. O władzy.

„Tango” to także opowieść o ludziach, którzy stoją za kształtem świata – porządkiem, chaosem, terrorem. U Mrożka to jedna, wybuchowa rodzina. Świat w mikroskali, uczucia w skali makro. Ktoś kogoś udaje, coś ukrywa, ktoś oszukuje, ktoś inny daje się oszukać, każdy o czymś marzy, czegoś się wstydzi, ktoś cierpi. Tekst napisany blisko sześćdziesiąt lat temu stawia pytanie, na które nieustannie szukamy odpowiedzi. Kim jesteśmy, gdy zdejmiemy maski?

W „Tangu” dwa zwierciadła – sztuki i rzeczywistości – odbijają światy, które wzajemnie się sobie przyglądają. Jesteśmy świadkami dramatu, a może farsy? Ludzkiej, rodzinnej, społecznej, politycznej? „Tango” to utwór, który może śmieszyć, do czasu… Rewolucja konserwatysty Artura kontra liberalne poglądy Stomila. Metafora aż nazbyt czytelna. A wyobraźnia podpowiada, że finał tej historii jest początkiem innej opowieści, której bohaterami możemy być my sami.

OBSADA:

Anna Cieślak, Halina Łabonarska, Ewa Makomaska, Adam Cywka, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Jerzy Schejbal.

Scenografia i kostiumy: Anna Adamek

Muzyka: Piotr Łabonarski

Reżyseria światła: Paulina Góral

Projekcje: Jagoda Chalcińska

W związku z ogromnym zainteresowaniem publiczności premierą „Tanga”, w sprzedaży dostępne są już dodatkowe spektakle, grane w dniach: 5, 6, 7, 9, 10 maja.

Źródło:

Materiał nadesłany