EN

24.08.2020, 15:37 Wersja do druku

Warszawa. W najbliższy weekend „Koniec lata na Jazdowie” - urodziny Instytutu Teatralnego

Już w najbliższy weekend, w ostatnią sobotę wakacji, zapraszamy na świętowanie urodzin Instytutu Teatralnego w ramach corocznej imprezy „Koniec lata na Jazdowie”.

proj. Aleksander Walijewski

Na gości będziemy czekać na świeżym powietrzu z czytaniem jednej z najważniejszych powieści XX w. - „Mistrza i Małgorzaty” w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego i z Piotrem Adamczykiem w roli Mistrza, z pokazem serialu mokumentalnego dokumentującego proces przygotowań do naszej najbliższej premiery („Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak) oraz z wystawą fotografii i wykładem o twórczości Władysława Hasiora. Wydarzenie odbędzie się w nowej dyscyplinie sanitarnej Instytutu, w asyście Zespołu IT i z największą dbałością o bezpieczeństwo gości. 

To już szósty „Koniec lata na Jazdowie” - impreza, którą od 2015 roku Instytut Teatralny kończy stary i zaczyna nowy sezon teatralny. To także święto samego Instytutu - nieformalne urodziny powstałej w lipcu 2003 instytucji oraz symboliczne nawiązanie do rocznicy urodzin (29 sierpnia) Pawła Konica, wielolotniego dyrektora Teatru Małego w Warszawie. Za czasów Konica Teatr Mały stał się symbolem miejsca czerpiącego z różnorodności, prezentującego spektakle z całego kraju, mówiącego różnymi językami teatralnymi i skracającego dystans między teatralnym centrum a peryferiami. Takie postrzeganie instytucji kultury legło również u podstaw Instytutu Teatralnego.

Tegoroczne świętowanie różnić się będzie od świętowania w poprzednich latach, podobnie jak nadchodzący sezon teatralny różnić się będzie od poprzednich sezonów. Od miesięcy pracujemy nad tym, by minimalizować negatywne skutki pandemii dla całej społeczności teatralnej. O „nowej rzeczywistości”, w której się znaleźliśmy i o wymogach - choćby tych sanitarnych, dotyczących zapewnienia gościom bezpieczeństwa - będziemy pamiętać również podczas „Końca lata...”. 

To z tego powodu zbudujemy plenerową scenę, a świętowanie przeniesiemy do zielonego ogrodu przed Instytutem. #WRACAMY, ale nie zapominamy, że zdrowie naszych gości jest najważniejsze. Właśnie dlatego na wieczorne czytanie „Mistrza i Małgorzaty” wprowadziliśmy obowiązek pobrania bezpłatnych zaproszeń (są dostępne na stronie instytut-teatralny.pl lub w serwisie goout.net). Warto spieszyć się z ich pobraniem, ponieważ na scenie przed Instytutem Teatralnym zobaczymy tego wieczoru świetnych aktorów, wcielających się w bohaterów jednej z najważniejszych i najpopularniejszych powieści XX wieku. W obsadzie między innymi: Piotr Adamczyk (Mistrz), Bartek Kasprzykowski (Narrator), Olga Sarzyńska (Małgorzata), Michał Czernecki (Woland), Tomasz Sapryk (Korowiow), Robert Majewski (Behemot / Strawiński), Grzegorz Pawlak (Asasello), Krzysztof Szczepaniak (Iwan Bezdomny), Bartek Nowosielski (Berlioz), Anna Szymańczyk (Natasza / Frieda). Plenerowe czytanie, wyreżyserowane przez Wawrzyńca Kostrzewskiego, odbędzie się o godz. 20.30. Towarzyszyć mu będzie muzyka na żywo w wykonaniu Mateusza Wachowiaka i Konrada Wantrycha. A czytając zapytamy... o to, jaka postawa jest odpowiednia na nasze czasy: ucieczka od wszystkiego, cyniczne korzystanie z koniunktury, groteskowa walka o prawdę, a może, wzorem Małgorzaty, poświęcenie siebie dla najprostszych wartości? Godzinę wcześniej - o 19.30 - duet Wachowiak/Wantrych i ich przyjaciele zaproszą na koncert wprowadzający do perfomatywnego czytania „Mistrza i Małgorzaty”.

Wspólne świętowanie na trawie na Jazdowie zaczniemy jednak już o 15.00 wykładem o teatralnym i performatywnym aspekcie twórczości Władysława Hasiora. Prowadzi go Magdalena Figzał-Janikowska, laureatka IV edycji Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego. Godzinę później, tym razem w Galerii Instytutu, otworzymy wystawę fotografii Marty Ankiersztejn - finalistki ostatniej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. W projekcie „No place for...” autorka opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i w Berlinie. Oba miasta mogą zaoferować bardzo wiele - ale nie bezinteresownie i nie każdemu. 

O godz. 17.00 wrócimy na scenę plenerową, gdzie odbędzie się PREQUEL „Święta wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” - projektu Klaudii Hartung-Wójciak, który zwyciężył w V edycji programu Placówka Instytutu Teatralnego. Wychodząc od zapisu faktograficznego i wydarzeń realnych, twórcy skomponowali thrashowy materiał video do muzyki Igora Strawińskiego. Po 25-minutowym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami projektu.

Do zobaczenia 29 sierpnia na Jazdowie!

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne