EN

9.05.2023, 16:09 Wersja do druku

Warszawa. W maju premiera „Krainy uśmiechu” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

Wkrótce odbędzie się premiera najnowszej produkcji Mazowieckiego Teatru Mazowieckiego im. Jana Kiepury - Kraina uśmiechu operetka Franza Lehára, 19 i 20 maja o godz. 19.00.

fot. mat. teatru

Adaptacja i inscenizacja na podstawie libretta Viktora Leona, Ludwiga Herzera i Fritza Lohnera-Bedy, w przekładzie Juliana Marii Fontany. Reżyseria i adaptacja - Wojciech Adamczyk, kierownictwo muzyczne - Ruben Silva.

Kraina uśmiechu to najważniejsze dzieło wielkiego twórcy operetki wiedeńskiej – Franza Lehára z 1929 r. Wszystkie arie i duety pochodzące z tej zachwycającej operetki stały się szlagierami sceny muzycznej, jak np.: Twoim jest serce me…Herbatka sam na sam lub Kto dał nam klucze do miłości bram… Libretto operetki to jedna z najbardziej poruszających historii miłosnych rozgrywających się orientalnej scenerii Chin i Wiednia czasów belle epoque.

Kraina Uśmiechu nie jest typową operetką. Dzieło Franza Lehára ma więcej wspólnego z poważnymi operami niż operetką. Z drugiej strony w ,,Krainie uśmiechu’’ kompozytor kontynuuje dziedzictwo klasycznej operetki wiedeńskiej.

Mam nadzieję, że stworzyliśmy dla Państwa spektakl uniwersalny - wzruszający i nakłaniający do przemyśleń. Barwne widowisko, z niezwykłą scenografią przygotowaną przez Zuzannę Grzegorowską i kostiumami autorstwa Marii Balcerek, rozbudzi wyobraźnię i stworzy iluzję przeniesienia do innej epoki. Liczę na to, że z końcem spektaklu będą Państwo nucić arie i duety, które nie bez przyczyny stały się wielkimi przebojami sceny operetkowej – mówi Iwona Wujastyk Dyrektor Teatru.

Kraina uśmiechu będzie intrygującym tytułem w repertuarze teatru zarówno dlatego, że trafi (mam nadzieję) w gusta naszej publiczności, jak też pokaże zupełnie inny obraz operetki. W tym przedstawieniu nie ma happy-endu. Choć nie brakuje sytuacji humorystycznych, to widzom wielokrotnie będą towarzyszyły momenty wzruszenia. Wierzę, że będzie to znakomity spektakl, a Jan Kiepura, dla którego Kraina i postać Su-Czonga była ostatnią rolą filmową, którą zagrał w swoim życiu, byłby z nas dumny!– mówi Jakub Milewski, kierownik artystyczny i odtwórca roli Gustawa.

Spektakl Mazowieckiego Teatru Muzycznego to barwne widowisko, z niezwykłą scenografią i kostiumami z epoki, a największe przeboje operetkowe, które płyną ze sceny na długo pozostaną w sercach widzów.

Libretto: Liza zakochuje się w księciu Su-Czongu. W jednej chwili podejmuje decyzje o poślubieniu ukochanego i wyjeździe do Chin. W romantycznej historii pojawia się w ten sposób drugi temat; spotkania dwóch odmiennych kultur Zachodniej Europy i egzotycznych Chin. W libretcie znajdujemy zapisaną historię fascynacji orientem i próbę międzykulturowego dialogu. Te światy i panujące w nich różnice cywilizacyjne okazują się przeszkodami nie do pokonania. Jednakże twórcy nie pozastawiają Widzów bez nadziei...

Twórcy:

Reżyseria, adaptacja, ruch sceniczny - Wojciech Adamczyk

Kierownictwo muzyczne - Ruben Silva

Kostiumy - Maria Balcerek

Scenografia, projekcje multimedialne - Zuzanna Grzegorowska

Choreografia - Zofia Rudnicka

Współpraca dyrygencka, przygotowanie wokalne – Karol Szwech

Obsada:

LIZA: Paulina Janczaruk – Czarnecka/ Natalia Rubiś

GUSTAW von POTTENSTEIN: Michał Janicki/ Jakub Milewski

KSIĄŻĘ SU-CZONG: Dawid Kwieciński/ Sławomir Naborczyk

MI: Kamila Goik/ Marta Studzińska

HRABIA LICHTENFELS: Marek Lewandowski

CZONG: Sławomir Grzymkowski

EUNUCH: Witold Wieliński

W pozostałych rolach:

Adrianna Jakubowska, Ewa Kijewska, Joanna Olek, Marta Pierzchała, Małgorzata Romańska-Zwierz, Daria Sawczuk, Michał Bronk, Jakub Ciesielski, Przemysław Młyński, Antoni Olszewski, Łukasz Skrobek, Mateusz Teliński

Do zobaczenia w Mazowiecki Teatrze Muzycznym!

Szczegóły na www.mteatr.pl oraz profilu Teatru na Fb i IG

Źródło:

Materiał nadesłany