EN

11.05.2023, 19:58 Wersja do druku

Warszawa. W Kordegardzie otwarto wystawę „Marek Ałaszewski. Malarstwo”

W stołecznej Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) otwarto wystawę "Marek Ałaszewski. Malarstwo". Podczas wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła rodzinie Marka Ałaszewskiego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

mat. organizatora

"Bardzo się cieszę, że w Kordegardzie - galerii NCK możemy po raz kolejny podziwiać prace Marka Ałaszewskiego. Jego twórczość jako malarza jest mniej znana niż jego twórczość jako muzyka" - powiedziała wicedyrektor NCK Elżbieta Baron.

Przypomniała, że jest to "już czwarta wystawa twórcy". "Jest ona szczególna. Wszyscy wiemy, że pan Marek Ałaszewski zmaga się z chorobą. Dlatego też bardzo się cieszę, że zostanie jego twórczość doceniona" - zaznaczyła Baron.

Podczas wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka przekazała na ręce żony artysty Bożeny Ałaszewskiej i jego córki Doroty Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany artyście "w uznaniu jego wybitnych osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuk wizualnych i muzyki".

"To czwarta wystawa indywidualna Marka Ałaszewskiego w Kordegardzie, a tak naprawdę piąta, dlatego, że w latach 70. miał również wystawę zbiorową" - przypomniała kurator ekspozycji Katarzyna Haber.

Zwróciła uwagę, że "to nie jest artysta, który byłby rewolucjonistą". "To jest taki niesamowity przypadek artysty, który jest bardzo awangardowy w muzyce, natomiast bardzo tradycyjny w malarstwie" - mówiła. "Ale jest to artysta, esteta bonnardowski. Taki rzeczywiście człowiek, którego cieszy malarstwo, jego cieszy życie" - podkreśliła.

"Myślę, że znajdziecie państwo tutaj wiele afirmacji. Tutaj nie ma deformacji natury. Jest taki autentyczny zachwyt nad światem. On afirmuje. Widać taką witalność nieprawdopodobną" - oceniła kurator wystawy.

Laudację na cześć artysty wygłosił redaktor naczelny miesięcznika "Jazz Forum" Paweł Brodowski. "Marek Ałaszewski jest legendą, a jego zespół Klan zapisał się na trwałe w historii polskiego rocka i ma status kultowy. Marek Ałaszewski i Klan to wartości tak mocno sprzężone, że są to niemal synonimy" - powiedział Brodowski, podkreślając, że "Ałaszewski miał dwie pasje, którym się oddał się niemal całkowicie – muzykę i malarstwo".

"Miłość do malarstwa wyniósł z domu rodzinnego, po wielu latach studiów na wydziale malarstwa i grafiki dyplom odebrał na renomowanej uczelni. Jako muzyk był autodydaktą. Gitarzysta, wokalista, kompozytor, aranżer, autor tekstów, bandleader – sam, intuicyjnie wchodził we wszystkie rejony wtajemniczenia" - wyjaśnił redaktor naczelny "Jazz Forum".

"Trudno dociec, w jakim stopniu malarstwo inspirowało jego muzykę i czy muzyka oddziaływała na jego malarstwo. Prawdopodobnie te dwie dziedziny traktował autonomicznie, rozdzielnie" - mówił. "Ale niewątpliwie jego wrażliwość na kolor miała wpływ na barwę i aurę jego muzyki, na harmonię, ekspresję i dynamikę. Był architektem muzyki, kreatorem, człowiekiem z wizją i fantazją" - ocenił Brodowski.

Wyjaśnił, że "w roku 1973 Marek Ałaszewski skomponował muzykę do spektaklu Sen nocy letniej wg Szekspira, wystawianego przez Teatr Roma i berliński Metropoltheater". "Od tamtego czasu Marek poświęcił się głównie malarstwu, ale kilkakrotnie reaktywował grupę Klan w różnych składach" - mówił. "W 1991 r. wydał płytę Po co mi ten raj, a w 2012 r. album Laufer z zespołem, który tworzyli: Jacek Kępka (śpiew, instrumenty klawiszowe), Piotr Gąssowski (gitara), Marek Ałaszewski Junior (gitara basowa; syn lidera grupy) i Grzegorz Grzyb (perkusja). W 2010 r. na zamówienie Muzeum Literatury skomponował oratorium Podróż Trzech Króli do poezji T. S. Eliota" - przypomniał.

"Jego zasługi dla muzyki i malarstwa są niepodważalne. Marek Ałaszewski zapewnił sobie trwale miejsce w polskiej kulturze" - zakończył laudację Paweł Brodowski.

Na ekspozycji zaprezentowano 14 prac olejnych Marka Jarosława Ałaszewskiego z jego dwóch najważniejszych cykli "Wenecja" i "Bali", a także wybrane prace z wcześniejszego okresu twórczości artysty.

"Ałaszewski to twórca oddany szczególnie dwóm pasjom: muzyce, w której osiągał sukcesy jako kompozytor, wokalista, gitarzysta i lider kultowego zespołu KLAN, oraz malarstwu - jego tajniki zgłębiał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem mistrzów Jana Cybisa, Aleksandra Kobzdeja i Stefana Gierowskiego" - czytamy o artyście na stronie NCK

W najbliższą sobotę, 13 maja podczas Nocy Muzeów, galerię Kordegarda można będzie odwiedzić do godz. 23. Tego wieczoru od godz. 18 do 22 po wystawie "Marek Ałaszewski. Malarstwo" oprowadzać będzie kuratorka Katarzyna Haber.

Ekspozycja czynna będzie do 21 maja.

Źródło:

PAP