EN
25.11.2021, 08:46 Wersja do druku

Warszawa. W grudniu rusza International Movement Festival U:NEW

W dniach 10-15 grudnia odbędzie się pierwsza edycja International Movement Festival U:NEW. Festiwal ma na celu popularyzację tańca współczesnego w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami europejskimi.

fot. mat. organizatora

Ideą festiwalu jest szczególne zwróceniem uwagi na tematykę związaną z ekologią: zieloną transformacją, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety, a także z tkanką miasta, prawami człowieka, tożsamością kulturową i tolerancją. 

Program pierwszej edycji Festiwalu U:NEW będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji. 

W programie znajdzie się m.in. spektakl organizatorów festiwalu kolektywu HOTELOKO movement makers „Axiom of Choice” w wykonaniu Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka oraz solo „Inflating” w wykonaniu Klary Szeli oraz duet "well come" Klary Szeli i Mileny Suskiej. Ponadto spektakl Theater der Klänge „The Lacquer Ballet” z Düsseldorfu - w reżyserii J.U. Lensinga i w choreografii greckiej artystki Jacqueline Fischer, który powstał z okazji 100-lecia Bauhausu jako kontynuacja idei Oskara Schlemmera. W programie festiwalu także solo francuskiej artystki młodego pokolenia Léi Leclerc „Y'a des choses ou avoir envie de dire des choses", solo „Playlist” w wykonaniu Pedro Pauwelsa, artysty urodzonego w Belgii, mieszkającego we Francji, spektakl włoskiego zespołu ZAPPULLA DANZA movimento naturale „Apollo e Dafne”, który prowadzą Giovanni Zappulla i Annachiara Trigili i solo norweskiego artysty THOMASA OF NORWAY „When Boys Cry”. Zobaczymy także trzy prace z Hiszpanii z Kraju Basków: solo w wykonaniu Marii Ibarretxe „Choreographic Study About the End of Things”, solo „Reset” zrealizowane przez Igora Calonge Martineza i duet „Urban Fallow” w koncepcji Natxo Montero. 

Ważnym elementem Festiwalu U:NEW są również warsztaty i spotkania transnational meetings w ramach międzynarodowego projektu DANCE HIGHWAYS wspieranego przez Unię Europejską w programie Erasmus +. Jest to europejski projekt, który łączy sześciu partnerów działających na polu tańca współczesnego: L'espace ASDC i Zappulla DMN Company w Palermo, Fundację Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i kolektyw HOTELOKO movement makers w Warszawie, THEATER DER KLÄNGE w Düsseldorfie, Davvi - Centre for Performing Arts - Norwegia, La Fundicion w Bilbao oraz La Galerie Chorėgraphique w Carcassonne. Projekt ten będzie realizowany do sierpnia 2022 roku i ma za zadanie wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik. Ideą projektu jest wspieranie i poprawa jakości oraz dostępności sztuki i kultury. To także projekt edukacji kulturalnej dla artystów i artystek oraz menadżerów i menadżerek tańca współczesnego, którego celem jest wzmocnienie synergii między partnerami w kontekście artystycznym, kulturowym i społecznym. Dla sześciu partnerów projektu DANCE HIGHWAYS celem jest znalezienie odpowiedzi na pytania o przyszłość sztuki tańca w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię zarówno dla sektora choreograficznego, jak i dla wrażliwych grup społeczności, poprzez szereg narzędzi, jakie dają praktyki tańca współczesnego. Gospodarzem spotkania w Warszawie jest Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i działający pod jej skrzydłami  kolektyw HOTELOKO movement makers. Edycja warsztatów w Warszawie będzie prowadzona przez Agatę Życzkowską, Mirka Woźniaka i Klarę Szelę. 

Istotnym punktem programu festiwalu jest także prezentacja prac zrealizowanych przez młodych artystów i artystki, a także młodzież, jako część koncepcji rozwoju młodej widowni tańca. W ramach tej idei zostaną zaprezentowane etiudy choreograficzne „HUMAN DILEMMAS” w wykonaniu Marii Salwińskiej i Zuzanny Strugacz i "Cutthroat" w wykonaniu Kariny Szutko oraz spektakl „W drodze - On the Way” zespołu jazz modern - New Folk, który na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Dopełnieniem programu będą także panele dyskusyjne, filmy i spotkania po spektaklach. 

Festiwal U:NEW to efekt fali nowego spojrzenia na sztukę tańca eksperymentalnego i performansu w Polsce i w Europie. U:NEW to przepływ akcji, które dotykają naszej rzeczywistości i tożsamości. To zbiór obrazów, które prezentują tę zmianę. To próba zrozumienia szybkości rozwijających się technologii i znalezienia swojego miejsca w tej nowej przestrzeni. To absurdalne, komiczne i autentyczne działania łączące jednostki poszukujące. To szczere wyznania i postulaty artystyczne. To interaktywny obraz małych i dużych miast. To dialog i głos w dyskusji na temat przyszłości Europy. 

Urban New Eco Wave

Use New Edu Wave

Unite New Euro Wave

Under New Earth Wave

Unique New Envisage Wave

UDance New Essence Wave

Wybierz własny U:NEW.

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska

Koordynatorka festiwalu: Adriana Liwara

Kierownik techniczny festiwalu: Bartłomiej Mamajek

***

International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS / Warszawa: 10-15.12.2021

Miejsca: 

Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

Teatr BAZA, ul. Podchorążych 39, Warszawa

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Wymagana rezerwacja zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

Organizator festiwalu: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA ‘ - HOTELOKO movement makers

Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie

Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr BAZA, La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición - Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L'ESPACE ASDC/Palermo, Davvi – Centre for Performing Arts/Norway, Theater der Klänge/Germany, Etxepare Basque Institute, Bodo 2024 European Capital of Culture, La Région Occitanie, Ville de Montauban, Tarn-et-Garronne-le département fr, Préfet de la région Occitanie, Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Patronat medialny: TVP Kultura, portal taniecPOLSKA.pl, miesięcznik TEATR, portal e-teatr, portal teatralny.pl, kwartalnik TANIEC, portal Teatr dla Wszystkich, portal warszawa.ngo.pl, Notes Na 6 Tygodni NN6T

Wolontariat: Jeśli chcesz wziąć udział w wolontariacie skontaktuj się z nami: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/1083655165741198

Więcej informacji: http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/international-movement-festival-unew/

English: http://fundacjarozwojuteatru.pl/en/international-movement-festival-unew/

Źródło:

Materiał nadesłany