EN
4.11.2021, 15:39 Wersja do druku

Warszawa. W grudniu pierwsza edycja International Movement Festival U:NEW

W dniach 10-15 grudnia w Centrum Promocji Kultury Praga Południe odbędzie się pierwsza edycja International Movement Festival U:NEW i warsztaty DANCE HIGWAYS. 

fot. mat. organizatora

International Movement Festival U:NEW ma na celu popularyzację tańca współczesnego w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami europejskimi. Ideą festiwalu jest szczególne zwróceniem uwagi na tematykę związaną z ekologią: zieloną transformacją, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety, a także z tkanką miasta, prawami człowieka, tożsamością kulturową i tolerancją.

Program pierwszej edycji Festiwalu U:NEW będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji. W programie znajdzie się m.in. spektakl organizatorów festiwalu kolektywu HOTELOKO movement makers „EXTINCTION” w koncepcji Agaty Życzkowskiej oraz spektakl Theater der Klänge „Das Lackballett” z Düsseldorfu - w reżyserii J.U. Lensinga i w choreografii greckiej artystki Jacqueline Fischer, który powstał z okazji 100-lecia Bauhausu jako kontynuacja idei Oskara Schlemmera. W programie festiwalu także solo francuskiej artystki młodego pokolenia Léi Leclerc „Y'a des choses ou avoir envie de dire des choses", solo „Sors” w wykonaniu Pedro Pauwelsa, artysty urodzonego w Belgii, mieszkającego we Francji, spektakl włoskiego zespołu ZAPPULLA DANZA movimento naturale „Apollo e Dafne” i solo norweskiego artysty THOMASA OF NORWAY „When Boys Cry”. Zobaczymy także trzy prace z Hiszpanii z Kraju Basków: solo w wykonaniu Marii Ibarretxe „Choreographic Study About the End of Things”, solo „Reset” zrealizowane przez Igora Calonge i duet „Urban Fallow” w koncepcji Natxo Montero.

Ważnym elementem festiwalu są również warsztaty „Dance Higways” realizowane w ramach programu Erasmus+, które mają na celu wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik. Edycja warsztatów w Warszawie będzie prowadzona przez gospodarzy: kolektyw HOTELOKO movement makers, Agatę Życzkowską, Mirka Woźniaka i Klarę Szelę. Dopełnieniem programu festiwalu będą także panele dyskusyjne, filmy i spotkania po spektaklach. Producentem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’.

Festiwal U:NEW to efekt fali nowego spojrzenia na sztukę tańca eksperymentalnego i performansu w Polsce i w Europie. U:NEW to przepływ akcji, które dotykają naszej rzeczywistości i tożsamości. To zbiór obrazów, które prezentują tę zmianę. To próba zrozumienia szybkości rozwijających się technologii i znalezienia swojego miejsca w tej nowej przestrzeni. To absurdalne, komiczne i autentyczne działania łączące jednostki poszukujące. To szczere wyznania i postulaty artystyczne. To interaktywny obraz małych i dużych miast. To dialog i głos w dyskusji na temat przyszłości Europy.

Urban New Eco Wave

Use New Edu Wave

Unite New Euro Wave

Under New Earth Wave

Unique New Envisage Wave

UDance New Essence Wave

Wybierz własny U:NEW.

***

International Movement Festival U:NEW / Warsaw: 10-15 grudnia

Dance Higways workshops: 11-15 grudnia

Miejsce: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

Kuratorka festiwalu: Agata Życzkowska

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/

Organizator: HOTELOKO movement makers

http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/hoteloko/

Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2 / Warszawa

Partnerzy: La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición - Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L'ESPACE ASDC/Palermo, Dansearena nord/Tromsø, Theater der Klänge/Germany

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany