EN

21.03.2023, 10:09 Wersja do druku

Warszawa. W czerwcu konferencja „Edukacja i widowiska w czasach Komisji Edukacji Narodowej”

W dniach 5-6 czerwca odbędzie się konferencja „Edukacja i widowiska w czasach Komisji Edukacji Narodowej”. Propozycje wystąpień można zgłaszać do 20 kwietnia.

fot. mat. organizatora

14 października 2023 roku minie dwieście pięćdziesiąt lat od powołania przez sejm Rzeczypospolitej Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej państwowej instytucji kierującej szkolnictwem. W latach 1773-1795 z inicjatywy Komisji doszło do zreformowania programu oraz metod nauczania, a także organizacji szkolnictwa. Epoka ta obfitowała także w liczne wydarzenia z obszaru kultury i polityki.

Konferencją, która odbędzie się 5-6 czerwca, przygotowywaną wspólnie przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownię Teatru Dawnego Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Polską Kompanię Teatralną, chcemy upamiętnić to wydarzenie. Celem konferencji jest podjęcie dyskursu nad zagadnieniami łączącymi szeroko rozumiane obszary edukacji i widowisk, a także integracja środowiska badaczy z wielu dyscyplin.

Organizatorzy zapraszają serdecznie historyków edukacji, nauki, teatru, sztuki, literatury oraz wszystkich badaczy, którym bliska jest ta epoka i zagadnienia łączące obszar edukacji i widowisk. W zakresie tym mieszczą się liczne zagadnienia związane z różnego rodzaju widowiskami, ze szczególnym uwzględnieniem działalności teatrów szkolnych, a także z metodami nauczania wykorzystującymi eksperymenty i pokazy naukowe, edukacyjnym wymiarem sztuk plastycznych oraz wszelkimi zjawiskami pokrewnymi. Zakładamy również, że część wystąpień skupionych będzie wokół rozmaitych kontekstów działalności Komisji Edukacji Narodowej, takich chociażby jak dydaktyczno-reformatorskie ambicje stworzonej w czasach stanisławowskich sceny narodowej.

Prosimy o zgłaszanie propozycji wystąpień wraz z krótkim abstraktem (do 1000 znaków) na adres mailowy: [email protected] do dnia 20 kwietnia. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru spośród zgłoszonych propozycji. Jako pokłosie konferencji planowane jest wydanie recenzowanej publikacji książkowej do końca 2024 roku.

prof. dr hab. Jarosław Komorowski (IS PAN)

dr hab. Katarzyna Buczek (UW)

dr Patryk Kencki (IS PAN)

Źródło:

Materiał nadesłany