EN
31.03.2023, 16:30 Wersja do druku

Warszawa. W Ateneum premiera, spotkanie i nowa przestrzeń

Teatr Ateneum zaprasza na premierę „Zesłania” oraz na spotkanie z Marzeną Trybałą. W Teatrze otworzono także nową przestrzeń - foyer sceny 20.

mat. teatru

Premiera ZESŁANIA już za trzy tygodnie!

"Zesłanie" to adaptacja XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania pewnego polskiego szlachcica, Konstantego Wolickiego.

Wolicki, trzy lata po stłumieniu Powstania Listopadowego, w konsekwencji kolejnego nieudanego zrywu niepodległościowego został przypadkowo wplątany w polityczne tryby carskiej Rosji.

Na Syberii spędził 7 lat, co obrazowo i z polotem opisał we „Wspomnieniach” wydanych w 1876 roku. Nie był typowym zesłańcem „cierpiącym katusze pod carskim butem”; jako muzykowi zlecono mu zorganizowanie orkiestry złożonej z więźniów. Groza w tych wspomnieniach miesza się z wisielczym humorem, zaś opisy Rosji i Rosjan z tamtych czasów zdumiewająco zdają się pasować do czasów dzisiejszych.

Wczoraj otworzyliśmy dla Państwa nową przestrzeń - foyer Sceny 20.

To klimatyczne miejsce znajduje się na pierwszym piętrze naprzeciwko wejścia na widownię. Wspaniale urządzoną przestrzeń dopełnia wyjątkowa wystawa prac Mariana Kołodzieja. W nowym foyer znajduje się również kawiarenka “KafeAteneum”, do której serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że będą tu Państwo mile spędzać czas.

W cyklu Moje Ateneum 4 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na spotkanie z Marzeną Trybałą. Gospodarzem spotkania będzie Jacek Wakar.

Marzena Trybała w zespole teatru na Powiślu jest od 1998 roku. Zagrała tu kilkadziesiąt ról, udowadniając, jak szerokie jest jej aktorskie emploi. Publiczność uwielbiała “Kolację dla głupca”, w pamięć zapadała “Madame de Sade” w reżyserii bardzo jej bliskiej Barbary Sass-Zdort. Była Jokastą w pamiętnym “Królu Edypie”, słusznie uważanym za artystyczną summę Gustawa Holoubka. Nieoczekiwany ton swego aktorstwa ukazała w “Pocałunku” w duecie z Krzysztofem Tyńcem. Potrafi zmienić się nie do poznania, co pokazała choćby w “Shitzu” i we wciąż granym “Kwartecie”, kiedy na scenie przybywa jej lat…

Teatr to jej praca i pasja, miejsce, gdzie się spełnia.

MOJE ATENEUM to cykl spotkań-rozmów z aktorami Teatru Ateneum. Rozmawiamy o historii naszej sceny, przypominamy największe kreacje aktorskie, próbujemy uchwycić specyfikę Ateneum we wspomnieniach i anegdocie.

Źródło:

Materiał nadesłany