EN

23.09.2022, 11:46 Wersja do druku

Warszawa. VIII Konkurs Fotografii Teatralnej - ostatnie dni zgłoszeń

To już ostatnie dni na przesyłanie zgłoszeń do tegorocznej VIII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Zdjęcia można zgłaszać w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A), „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B) i „architektura teatralna” (kategoria C). Na zgłoszenia czekamy do 30 września.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne dokumentujące polskie życie teatralne. Organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2015 roku umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru: zarówno zawodowym fotografom teatralnym, absolwentom wyższych szkół artystycznych, jak i osobom traktującym fotografię hobbystycznie. Co roku na Konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac.

Tegoroczni zainteresowani mogą zgłosić prace w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A), czyli pojedynczą fotografię ukazującą zarówno przedstawienie teatralne, pracę nad nim, jak i inne sceny związane z polskim życiem teatralnym, odznaczające się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi; „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2021/2022 lub sekwencję maksymalnie trzech zdjęć „architektury teatralnej” (kategoria C), prezentującą z zewnątrz wybrany budynek teatralny (użytkowany lub nie) albo przestrzeń zaadaptowaną, służącą współcześnie prezentacji wydarzeń teatralnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Kategoria C to nowa kategoria, rozszerzająca spektrum tematycznych fotografii zgłaszanych do Konkursu, która rokrocznie skupiona będzie wokół innego zagadnienia.

Do VIII edycji Konkursu należy przesłać prace wykonane między 1 września 2021 a 31 sierpnia 2022. Jury najpierw wskaże finalistów poszczególnych kategorii, a później laureatów. Za zdobycie I miejsca w kategorii A i B przewidziano nagrodę 10 tys. zł brutto, II miejsce – 6 tys. zł brutto, III – 4 tys. zł brutto. W kategorii C przyznana zostanie jedna nagroda w wysokości 10 tys. zł brutto. Jednocześnie jury ma prawo innego podziału nagród, przyznania wyróżnień oraz nagród dodatkowych.

W tym roku prace konkursowe oceniać będzie jury w składzie:

    Marta Leśniakowska
    Karolina Puchała-Rojek
    Magdalena Raszewska
    Bartek Warzecha
    Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Fotografii Teatralnej” do 30 września 2022. Więcej informacji znajduje się w Regulaminie Konkursu.

KONTAKT DO KOORDYNATORKI KONKURSU:

Joanna Biernacka-Płoska
tel. 791 636 161
[email protected]

SZCZEGÓŁY I REGULAMIN

Źródło:

Materiał własny