EN

24.06.2023, 09:01 Wersja do druku

Warszawa. Startuje VI Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej „Opera Buffa”

Dziś rozpoczyna się VI Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej – tym razem pod hasłem OPERA BUFFA.

fot. mat. organizatora

Przepiękne wnętrza Teatru Królewskiego i Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Zamku Królewskiego w Warszawie wypełni pogodny nastrój zabawy dzięki pełnym lekkości operom komicznym. To wyjątkowe święto muzyki zainauguruje uroczysta premiera przedstawienia L’ITALIANA IN ALGERI Gioacchina Rossiniego, która odbędzie się 24 czerwca w Teatrze Królewskim. Kolejne przedstawienia są zaplanowane na 25, 28 i 29 czerwca. Muzyka króla opery komicznej będzie stanowić swoistą ramę festiwalu – jego zwieńczeniem będzie bowiem opera zaliczana do szczytowych osiągnięć gatunku IL BARBIERE DI SIVIGLIA.

W programie festiwalu poświęconego operze buffa nie może zabraknąć utworu, który rozpoczął rozwój tego nurtu. Skromne intermezzo LA SERVA PADRONA Giovanniego Battisty Pergolesiego pierwotnie miało stanowić jedynie zabawny przerywnik między aktami „poważnego” przedstawienia, a okazało się dziełem genialnym, zachwycającym swym kunsztem kolejne pokolenia słuchaczy. To, czy słusznie talent Pergolesiego porównywany jest do umiejętności samego Mozarta, publiczność będzie mogła ocenić sama. Podczas festiwalu zabrzmi bowiem COSÌ FAN TUTTE mistrza z Wiednia.

Polskim akcentem wydarzenia będzie wznowiona po dłuższej przerwie NĘDZA USZCZĘŚLIWIONA Macieja Kamieńskiego. Choć ta jedna z pierwszych rodzimych oper nie zawiera typowo swojskich muzycznych elementów, to doskonale odzwierciedla najlepsze wzory włoskie, niemieckie i francuskie.

Natomiast dla amatorów kameralistyki soliści Polskiej Opery Królewskiej wraz z pianistką Dagmarą Dudzińską przygotowali koncert CHE LIETO GIORNO, podczas którego zabrzmią słynne arie i ensemble z oper W.A. Mozarta, G. Rossiniego czy G. Donizettiego w opracowaniu na głosy i fortepian.

Więcej informacji na stronie www.operakrolewska.pl
Bilety do nabycia na www.kicket.com

Gioacchino Rossini
L’Italiana in Algeri
Włoszka w Algierze

Premiera 24 czerwca 2023, godzina 19.00
Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

L’Italiana in Algeri (Włoszka w Algierze) to jedno z tych dzieł Gioacchina Rossiniego, które przypieczętowały wysoką pozycję młodego kompozytora i otworzyły mu drogę do międzynarodowej sławy.

Ze smakiem, ale i rozmachem kompozytor parodiuje to, co charakterystyczne dla opery seria. Rozbudowane arie z chórami, wyszukane koloratury, groteskowe dialogi, ironiczne westchnienia – wszystkie środki zostają zaprzęgnięte w służbę zabawie. Nietuzinkowa inteligencja tytułowej Włoszki kontrastuje z rozpasaniem znudzonego swoim dotychczasowym związkiem beja Mustafy, a i pozostałym bohaterom nie brakuje charakteru, co znajduje stosowne odzwierciedlenie w różnorodności środków muzycznych. Do tego należy dodać tak modny w XIX wieku orientalizm oraz fakt, iż ta porywająca opowieść ma swoje źródła w prawdziwej historii.

Kolejne spektakle: 25, 28, 29 czerwca 2023.

KIEROWNICTWO MUZYCZNE DAWID RUNTZ
REŻYSERIA JITKA STOKALSKA
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY MARLENA SKONECZKO
RUCH SCENICZNY ALISA MAKARENKO
REŻYSERIA ŚWIATEŁ KAROLINA GĘBSKA
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO JAKUB SZAFRAŃSKI
II DYRYGENT KAROL SZWECH
ASYSTENT DYRYGENTA DANIEL MIECZKOWSKI
ASYSTENCI REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK, AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENTKI AGNIESZKA ORLIKOWSKA, WANDA KARPIŃSKA

OBSADA
MUSTAFA ROBERT GIERLACH, ANDRZEJ KLIMCZAK, PAWEŁ MICHALCZUK
ELWIRA TATIANA HEMPEL-GIERLACH, ANNA WYRZYKOWSKA
LINDORO SEBASTIAN MACH, KRZYSZTOF ZIMNY
IZABELA ANETA ŁUKASZEWICZ, ZUZANNA NALEWAJEK, ANNA RADZIEJEWSKA
ZULMA ALEKSANDRA KLIMCZAK, DOROTA LACHOWICZ
HALY SAMUEL FERREIRA, SŁAWOMIR JURCZAK
TADDEO DAVID ROY, WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
MIMOWIE MAJA BILEK, ALEKSANDRA BOŻEK, JERZY KLONOWSKI, MACIEJ JAN KRAŚNIEWSKI, ALISA MAKARENKO, BARTŁOMIEJ MARSZAŁEK, MARTA PIECZUL, KLARA TWARDOWSKA

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DYRYGENT DAWID RUNTZ

Więcej informacji na stronie www.operakrolewska.pl

Bilety do nabycia na www.kicket.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne