EN

28.08.2020, 15:05 Wersja do druku

Warszawa. V Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”

W dniach 5-6 września w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. To wyjątkowa propozycja spędzenia czasu z tradycyjnym teatrem lalek ulicznych dla dzieci i dorosłych. Spektakle i dodatkowe aktywności dla publiczności są bezpłatne.

mat. festiwalu

V edycja Festiwalu „Lalka na Scenie” rozpocznie się w sobotę 5 września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Od soboty do niedzieli widzowie spotkają się z tradycją ulicznych teatrów lalkowych. W tym roku do Warszawy zawitają europejscy mistrzowie tej formy teatru. Spektakle będą grane podczas dwóch dni festiwalowych od godziny 11.00. O każdej pełnej godzinie rozpoczynać się będzie kolejny spektakl. Ostatni rozpocznie się o godzinie 16.00. Repertuar co roku dobierany jest tak, aby nie stanowił przeszkód językowych w zrozumieniu treści przez publiczność i by przedstawienia były odpowiednie dla widzów w każdym wieku. W niedzielę, do nieba pofruną festiwalowe gołębie. Pomiędzy spektaklami wśród kamienic Rynku Nowego Miasta rozbrzmiewać będzie zabytkowa katarynka. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązuje bezpłatny wstęp. W wyniku aktualnej sytuacji COVID-19 organizacja Festiwalu i uczestnictwo będzie wymagało przestrzegania zasad w Strefie Widza, także zachęcamy Widzów do zabrania na tegoroczny Festiwal swoich: kocy, poduszek czy krzesełek.

Spotkanie z tradycją ulicznego teatru 

Jak co roku przybędą do nas artyści teatrów lalkowych z całej Europy. Będziemy mogli podziwiać przedstawiania z marionetkami, pacynkami oraz poznamy tajniki technik teatralnych przekazanych przez mistrzów. Na festiwalu bawić nas będą: włoski zabawny Pulcinella w rękach Irene Vacchi oraz francuski zawadiaka Polichinelle wprawiony w ruch przez Lyesa Ouzeri, a Egon Adel wraz z Wimem Kerkhove przedstawią nam zabawnego Jana Klaassena. Nie zabraknie też spotkania z Gašparko – jedną z najstarszych na świecie (ponad 100-letnia) grających marionetek. Razem z Don Jounem będzie wędrować, towarzysząc swemu panu w burzliwych przygodach. Ten tradycyjny spektakl przedstawi znany na świecie mistrz marionetek Ivan Gontko. A pomiędzy spektaklami rozbrzmiewać będzie zabytkowa katarynka. 

W końcu możemy spotkać się z naszymi widzami, którzy czekali cierpliwie na tegoroczną odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Lalka na Scenie. W tym roku przez pandemię koronawirusa gramy wyjątkowo nie w lipcu, ale we wrześniu.  Zapraszamy zatem naszych widzów na Rynek Nowego Miasta 5 i 6 września. Mam nadzieję, że uda nam się choć przez chwilę,  z zachowaniem oczywiście odpowiedniego dystansu społecznego, przenieść w świat teatru, marionetek, pacynek, niecodziennych dźwięków i emocji. Jak każdego roku propozycje festiwalowe są zaproszeniem do uczestnictwa dla maluchów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie będą czytelne dla naszych odbiorców bez względu na wiek i język prezentacji – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, prezes Fundacji Meritum im. Zbyszka Winiarka, dyrektor Festiwalu Lalka na Scenie.

O artystyczny poziom Festiwalu  jak co roku zadba Ivan Gontko, dyrektor artystyczny. Znany i ceniony na forum międzynarodowym, znawca tradycyjnego teatru lalek, twórca wielu wydarzeń i obrazów teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Prowadzi własny teatr lalek Tyjátr. Od lat na całym świecie kultywuje tradycję ulicznych teatrów lalkowych. 

DATA FESTIWALU: sobota (5.09) i niedziela (6.09).

MIEJSCE: Rynek Nowego Miasta, Warszawa.

GODZINY SPEKTAKLI: start każdego spektaklu o pełnej godzinie w sobotę i niedzielę: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, a ostatni rozpocznie się o godz. 16.00. W niedzielę do nieba pofruną festiwalowe gołębie.

POGODA: w przypadku deszczu, chwila przerwy i zaraz po ustaniu deszczu – kontynuowane będą dalsze spektakle.

UWAGA! WYJĄTKOWO W TYM ROKU ZABIERAMY ZE SOBĄ NA FESTIWAL: koce, poduchy, krzesełka, aby zająć miejsce w Strefie Widza.

UWAGA! Przy wejściu na teren Strefy Widza wszyscy uczestnicy będą proszeni o dostosowanie się do zasad (w związku z sytuacją COVID-19).

* więcej informacji na temat harmonogramu i zasad udziału, prosimy sprawdzać tuż przed Festiwalem na FB: facebook.com

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu Festiwalu.

Organizator Festiwalu: Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Partner projektu: MWM PR, Tyjátr

Partnerzy wspierający: Instytut Słowacki w Warszawie, Enoteka Warszawska, Wspólnota Mieszkaniowa RNM 3,5,7,9. 

Źródło:

Materiał nadesłany