EN

11.09.2024, 18:39 Wersja do druku

Warszawa. UTU Universum Teatru i Umysłu – nowe miejsce na Pradze

UTU Universum Teatru i Umysłu to interdyscyplinarne miejsce zlokalizowane przy ulicy Inżynierskiej 3, które łączy artystyczne wizje, zawodowe doświadczenie i filozofię dwóch partnerów – Mirosława Nizio (Nizio Design International, Galeria Nizio, Fundacja Nizio) i Sebastiana Słomińskiego (Alternatywne Studio Aktorskie ASA).

fot. Maciej Sobczak / mat. organizatora

Oferujemy zajęcia aktorskie oraz warsztaty z architektury teatru i dobrostanu prowadzone przez doświadczonych ekspertów, którzy dbają nie tylko o wkład merytoryczny, ale też stworzenie bezpiecznej, włączającej atmosfery. Tworzymy zupełnie nową jakość edukacji inspirowaną nowojorskimi praktykami, budując holistyczny model myślenia o pracy artystycznej. 

UTU Universum Teatru i Umysłu to interdyscyplinarne miejsce na warszawskiej Pradze, które łączy artystyczne wizje, zawodowe doświadczenia i filozofię dwóch partnerów: architekta i mecenasa kultury Mirosława Nizio (Nizio Design International, Galeria Nizio, Fundacja Nizio) oraz aktora i dyrektora artystycznego Sebastiana Słomińskiego (Alternatywne Studio Aktorskie).

Działalność rozpoczęliśmy we wrześniu 2024 roku. Wspólnie budujemy fundament pod nowy wymiar edukacji artystycznej, która w centrum stawia człowieka i bezpieczny, holistyczny proces twórczy.

Filozofia

UTU Universum Teatru i Umysłu stanowi konceptualną emanację symboliki Słońca. Jedną z głównych inspiracji dla jego powstania jest pochodzący ze starożytnego Sumeru mit o bogu Słońca Utu - dawcy życia. Przynosił on światło, które pozwalało rosnąć roślinom i wszelkim istotom, jednocześnie przenikając świat swoim blaskiem.

Słońce, jako archetypiczny symbol poznania i iluminacji, staje się katalizatorem artystycznej kreacji, inicjując procesy intelektualne i emocjonalne. Kolor żółty, obecny w naszej identyfikacji wizualnej, nie jest jedynie estetycznym wyborem, lecz symboliczną reprezentacją siły i dynamizmu, które napędzają nasze działania. Stanowi on synergiczną interakcję między metaforą zewnętrznego źródła światła a wewnętrznym procesem twórczym.

UTU staje się źródłem, którego energia transformowana jest przez wszystkie aspekty naszej interdyscyplinarnej działalności artystycznej i edukacyjnej, dając początek filozofii leżącej u podstaw naszej działalności. Tworzymy przestrzeń, która - tak jak Słońce - umożliwia wzrost.

Program

UTU Uniwersum Teatru i Umysłu to nowa przestrzeń kultury, która łączy interdyscyplinarność, inkluzywność i najwyższy poziom artystyczny. Nasze działania opierają się na trzech filarach: Universum, Teatrze i Umyśle. UTU to miejsce, które integruje różne formy sztuki, tworząc kompleksowe doświadczenia artystyczne i oferując twórcom i lokalnej społeczności inspirującą przestrzeń do rozwoju.

W centrum naszej misji znajduje się holistyczne podejście do edukacji teatralnej, gdzie architektura teatru, oświetlenie, kostiumy, scenografia i sztuki medialne łączą się z alternatywną edukacją aktorską, wokalną i taneczną. Dbamy o dobrostan twórców, zapewniając bezpieczny i wspierający

proces twórczy inspirowany nowojorskimi modelami nauczania, który kładzie nacisk na rozwój artystyczny i osobisty. W UTU każdy artysta, niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdzie przestrzeń do wyrażenia siebie i wsparcie w swoim rozwoju.

Założyciele

Mirosław Nizio – architekt specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni kultury: muzeów, ekspozycji, wystaw i koncepcji rewitalizacji. Od 20 lat jest właścicielem pracowni Nizio Design International, a także prezentującej sztukę współczesną Galerii Nizio i Fundacji Nizio. Spełnia się aktywnie jako mecenas kultury, a po godzinach maluje, rzeźbi i projektuje sztukę użytkową. Zainteresowanie teatrem ugruntował mieszkając 13 lat w Nowym Jorku, pracując jako scenograf i architekt m.in. projektu przebudowy eksperymentalnego teatru La MaMa.

Sebastian Słomiński – założyciel i dyrektor Alternatywnego Studia Aktorskiego ASA. Aktor teatralny i filmowy, monodramista, reżyser, pedagog teatralny, konferansjer i voice-over artist. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W pracy aktorskiej stawia na człowieka, jego wrażliwość i otwartość: „To wszystko, czego potrzebujemy na start” – mówi.

Kuratorka Dobrostanu

Dr Marzena Rusanowska – wybitna psycholożka, psychoterapeutka i międzynarodowa ekspertka z ogromnym doświadczeniem naukowym i terapeutycznym. Kierowniczka badań naukowych w Instytucie Psychologii PAN oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie przez lata prowadziła pionierskie badania nad zaburzeniami emocjonalnymi. Wykładowczyni na AEH w Warszawie, laureatka prestiżowych nagród naukowych, autorka licznych publikacji w renomowanych czasopismach międzynarodowych.

Więcej informacji

Działalność UTU śledzić można na naszych social mediach oraz na stronie internetowej.

www.utu.com.pl

Facebook

Instagram

Źródło:

Materiał nadesłany