EN

13.04.2022, 14:46 Wersja do druku

Warszawa. „Ukrainność”. Widowisko muzyczno-literackie w MIK

23 kwietnia o 19.00 na scanie Mazowieckiego Instytutu Kultury zagości spektakl autorstwa Magdaleny Warzechy, którego tematem przewodnim jest Ukraina. Ukrainność to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji. Oprawą muzyczną zajęli się czołowi polscy muzycy pod przewodnictwem muzyków ukraińskich.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Podczas wydarzenia Ukraiński Dom Kultury w Warszawie przeprowadzi zbiórkę do puszek Fundacji Nasz Wybór. Pieniądze będą przeznaczone na pomoc Ukrainie.

Projekt Ukrainność powstał dzięki zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy. Jest to widowisko muzyczno-literackie, którego tematem przewodnim jest Ukraina a dokładniej kraj, którego naród istniał przez wieki na styku kultur – muzułmańsko-prawosławnego Wschodu i katolicko-protestanckiego Zachodu oraz niezwykła wrażliwość zamieszkujących go ludzi.

Opowiadamy o Ukrainności słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza czy Łesi Ukrainki - ukraińskiej poetki i pisarki. Oprawą muzyczną zajęli się czołowi polscy muzycy: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich Serhija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk (śpiew).

Ukrainność to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji. Połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem. 

Budujemy wizerunek człowieka i jego kondycji, skłaniając do refleksji nad wartościami uniwersalnymi - wspomina autorka spektaklu.

Ukraina to miejsce o ogromnej różnorodności kulturowej odziedziczonej po trudnej przeszłości. Położenie geograficzne oraz sytuacja polityczna Ukrainy i Polski w różnych momentach historii powodowały często bardzo bolesne zachwianie relacji sąsiedzkich. Ogromną rolę w poprawie tych relacji może odegrać zarówno dialog polityczny, jak i współpraca w dziedzinie kultury, a co za tym idzie, budowanie wzajemnego zaufania poprzez wspólną pracę i podniesienie poziomu edukacji w zakresie dziedzictwa narodowego.

Spektakl "Ukrainność" w swym założeniu znosi wszelkie granice, łącząc kultury polską i ukraińską w sposób niebanalny – budując więź emocjonalno-intelektualną - mówi Magdalena Warzecha

Ukrainność, 23 kwietnia (pt) 19.00 

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Podczas wydarzenia Ukraiński Dom będzie zbierał środki na potrzeby Fundacji Nasz Wybór wspierającej Ukraińców w Polsce.

scenariusz i reżyseria: Magdalena Warzecha (aktorka, reżyserka, autorka scenariuszy, wokalistka)

oprawa muzyczna:

Anna Okhrimchuk (dyrygentka, wokalistka, pedagożka)

Wojciech Pulcyn (kontrabasista, aranżer, kompozytor)

Serhii Okhrimchuk (skrzypek, autor muzyki, aranżer)

Paweł Iwaszkiewicz (muzyk, kompozytor)

Bezpłatne wejściówki.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne