EN

14.01.2022, 09:21 Wersja do druku

Warszawa. Trzy sztuki Moliera w Teatrze Dramatycznym

Z okazji 400. rocznicy urodzin Moliera (1622–1673), francuskiego komediopisarza i aktora, Teatr Dramatyczny zaprasza na czytania trzech sztuk pisarza, w których z właściwą sobie konsekwencją piętnuje ludzkie przywary, wykorzystując moc satyry i humoru. Czytania odbywają się online w ramach Laboratorium Dramatu.

fot. K. Jóźwiak

Jeszcze do poniedziałku (17.01 do godz. 9.00) na naszym kanale YouTube można obejrzeć czytanie:

„Tartuffe albo Szalbierz” (tłum. Jerzy Radziwiłowicz), reż. Magdaleny Małeckiej-Wippich. W sztuce  autor przypatruje się zawistnej, obłudnej i groźnej naturze ludzkiej. Zanim Molier stoczył walkę o wystawienie swojej sztuki, w liście do króla pisał: „… nie mogłem znaleźć sobie lepszego celu, niż ścigać za pomocą uciesznych obrazów błędy epoki; że zaś obłuda jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najdokuczliwszych, sądziłem, Najjaśniejszy Panie, iż oddałbym niemałą przysługę wszystkim poczciwym ludziom, gdybym napisał komedię, która by zohydziła obłudników i wydobyła jak należy na wierzch wszystkie sztuczki tych przesadnych świętoszków, zamaskowane szelmostwo tych fałszerzy monety zbawienia, usiłujących chwytać ludzi na lep udanego zapału i obłudnej miłości bliźniego”.

Po czytaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem reżyserki Magdaleny Małeckiej-Wippich, tłumacza Jerzego Radziwiłowicza oraz gościa specjalnego prof. Tadeusza Bartosia – filozofa i teologa. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

Link do czytania: https://youtu.be/cxpRb1MszFo

Więcej informacji: https://fb.me/e/51DIeoQRK

fot. K. Bąba

17.01, godz. 19.00 „Chory z urojenia” Molier (tłum. Kinga Strzelecka-Pilch), reż. Daria Kopiec

„Chory z urojenia” to ostatnie dzieło Moliera uznawane za jedną z najoryginalniejszych i najgenialniejszych w spuściźnie komediopisarza. Argan to bohater groteskowy, ale głęboko nurtowany lękiem przed śmiercią i strachem przed chorobą. Choleryk i hipochondryk, ale także manipulator, szantażujący otoczenie swoimi wyimaginowanymi dolegliwościami wywraca życie swojej rodziny do góry nogami. Bohater z nadzieją spogląda na sztab medyków, bliżej im jednak do hochsztaplerów pozbawionych wiedzy, głoszących pseudonauki. W swojej sztuce Molier otwarcie kpi z fałszywych autorytetów i zadaje pytanie o to, czy w dzisiejszym świecie jesteśmy w stanie znaleźć miejsce na zdrowy rozum i wolność myśli. W realizacji Laboratorium Dramatu po raz pierwszy wykorzystany zostanie przekład molierowskiej klasyki autorstwa Kingi Strzeleckiej-Pilch.

Czytanie będzie dostępne do 24 stycznia (do 9 rano). Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1C0kpfowM

https://fb.me/e/1C0kpfowM

24.01, godz. 19.00 „Mieszczanin Szlachcicem” Molier (tłum. Jan Gondowicz), reż. Justyna Celeda

Komedia została napisana przez Moliera na zamówienie króla Ludwika XIV. Tytułowy mieszczanin za wszelką cenę pragnie dostać się do towarzystwa i stać się szlachcicem. Do tego potrzeba dobrych manier i nieco ogłady. Pan Jourdain nie szczędzi więc środków na naukę. Wynajmuje nauczyciela muzyki i filozofa. Bohater dwoi się i troi, aby osiągnąć swój cel, przyprawiając rodzinę o ból głowy i doprowadzając do finansowej ruiny. Aby zostać zaakceptowanym przez środowisko, decyduje się na poświęcenie szczęścia swojej córki… szybko jednak ośmiesza się i staje obiektem drwin.

Czytanie będzie dostępne do 31 stycznia (do godziny 9.00). Link zostanie umieszczony na Facebooku oraz na stronie internetowej Teatru Dramatycznego.

Źródło:

Materiał nadesłany