EN

19.01.2023, 12:38 Wersja do druku

Warszawa. Trwają próby do spektaklu „sweet&romantic” w TR Warszawa

W TR Warszawa rozpoczęły się próby do najnowszej premiery. „sweet&romantic” według scenariusza i w reżyserii Wery Makowskx i Jakuba Zalasy jest spektaklem opowiadającym o doświadczeniu trudnej miłości, której dramat rozgrywa się w cieniu zmieniającego się świata i morfującego ciała głównego bohatera. Scenariusz Wery Makowskx i Jakuba Zalasy, laureatów nagrody Debiut TR inspirowany jest książkami hiszpańskiego filozofa i pisarza Paula B. Preciado oraz powieścią Mary Shelley “Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” z 1818 roku.

fot. mat. teatru

Premiera zaplanowana jest na 23 lutego na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Więcej informacji o spektaklu można znaleźć na naszej stronie internetowej.

O spektaklu

Jest rok 2026. Ari kocha mocną miłością swojego zmarłego przyjaciela geja i radykalną aktywistkę lesbijkę. Z tym pierwszym nie mógł być, bo nie ma penisa, z tą drugą – bo uważa się za mężczyznę. Z miłości do tego pierwszego zaczyna zażywać testosteron, z miłości do tej drugiej pisze, tworzy i stara się zniszczyć pojęcie płci. A. wszystko, co robi w życiu, robi z miłości. Po to, by pozostać kochanym.

„sweet&romantic” to spektakl o rzeczach, które jest się w stanie zrobić z miłości. Nie tej, którą chce się mieć, tylko tej realnej – miłości opartej na grach o kontrolę. Bolesnej, zazdrosnej i trudnej, w wielorakich ludzkich konfiguracjach. Tej, której czas trwania rozciąga się na miesiące i lata, a nie zamyka się w ładnym, końcowym obrazku po półtorej godziny kinowego seansu.

Zachęcamy również do przeczytania rozmowy z Kaliną Gałecką, scenografką, która opowiada o powstaniu przestrzeni scenicznej i swoich inspiracjach.

Osoby twórcze

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Wera Makowskx i Jakub Zalasa wyróżnieni w ramach nagrody Debiut TR. Wspólnie ze scenografką, Kaliną Gałecką, zaaranżują również światło w spektaklu. Za wizualizację odpowiadać będzie Malwina Migacz. Opracowaniem muzycznym zajmie się zaś Piotr Domiński, choreografią Kasia Kuzka, a kostiumy stworzy Mateusz Matysek. Asystentką osób reżyserskich jest Partycja Węglarz, inspicjentem Wojciech Sobolewski, a nad produkcją czuwać będzie Magda Igielska.

Nagroda Debiut TR

W 2022 roku Nagrodę Debiut TR wspierającą rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie przedstawili dwie prace: “Częstotliwość graniczna” oraz “Kuternóżka – herstorie rodzinne”. Obie wyróżniło szczere, wnikliwe podejście do poruszanych problemów oraz umiejętność budowania wiarygodnej, dobrze skonstruowanej i przemyślanej narracji dramaturgicznej. Zwycięski duet zaproszony został do stworzenia spektaklu w TR Warszawa. Efektem współpracy z naszym teatrem będzie “sweet & romantic”.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10. Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek.

Więcej o przyznaniu nagrody Werze Makowskx i Jakubowi Zalasie przeczytać można tutaj.

Źródło:

Materiał nadesłany