Premiera „Komedianta” w Teatrze Narodowym już 13 maja na Scenie przy Wierzbowej. Przewrotny, gorzki dramat Thomasa Bernharda reżyseruje Andrzej Domalik. W tytułowej roli Bruscona – Jerzy Radziwiłowicz, aktor, którego kreacje na teatralnej scenie możemy podziwiać od ponad pięćdziesięciu lat.
BRUSCON:
Jakiś zmysł do teatru
już od dziecka wie pan
urodzony człowiek teatru
chodzący teatr
intrygant od najmłodszych lat
komediant
(Thomas Bernhard „Komediant”)
Komediant Bruscon – kabotyn, megaloman, egotyk, tyran i natchniony, wrażliwy aktor. Dramaty Bernharda rządzą się przeciwieństwami. „Jego opowieści oparte są na zaprzeczeniach, na tym, co on sam określa mniej więcej w ten sposób: »jeżeli chcemy do czegoś dotrzeć, trzeba udać się w kierunku przeciwnym«” – mówi Andrzej Domalik.
Bruscon przyjeżdża do Utzbach, małej miejscowości w Górnej Austrii. Ma dać w tutejszej gospodzie przedstawienie swojej sztuki Koło historii. Jesteśmy świadkami jego rozterek przed premierą – czasami heroicznie, a czasami niepewnie i z trwogą Komediant zmaga się ze światem, czując wewnętrzny przymus teatru, konieczność ciągłej gry. „Bruscon mówi, że teatr jest kłamstwem – zaznacza reżyser – ale kłamstwem wspaniałym, kłamstwem niemal perfekcyjnym. W zasadzie wszyscy kłamiemy: autorzy, aktorzy, widzowie także. »Rozszerza« więc instytucję teatru na instytucję świata. W sposób przekonujący, żeby nie powiedzieć – szlachetny, kłamstwo obłaskawia”.
W przedstawieniu w reżyserii Andrzeja Domalika scenografię i kostiumy przygotowuje Jagna Janicka, autorem muzyki jest Mateusz Dębski, za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska. W tytułową rolę Bruscona wciela się Jerzy Radziwiłowicz, Żoną Bruscona jest Aleksandra Justa. W rolach ich dzieci –Zuzanna Saporznikow jako Sara i Hubert Łapacz jako Farruccio. Właścicielem Gospody jest Arkadiusz Janiczek, Żoną Właściciela Gospody – Kinga Ilgner.
Kolejne zaplanowane przedstawienia:
14, 16, 17 maja, godz. 19.30
17, 18, 20 czerwca, godz. 19.30
22, 23, 24 września, godz. 19.30