EN
24.03.2022, 14:33 Wersja do druku

Warszawa. „Trochę przestrzeni” - spektakl i warsztat brytyjskiego zespołu teatralnego Mind the Gap

W dniach 25-27 marca brytyjski zespół Mind the Gap pokaże polskiej widowni swój wideospektakl „Trochę przestrzeni” („A Little Space”) oraz poprowadzi dla publiczności warsztat online. Wydarzenia odbywają się w ramach międzynarodowego projektu International Inclusive Arts Network „Making Waves” realizowanego dzięki wsparciu Perform Europe, którego polskim partnerem jest Teatr 21.

fot. stopklatka z filmu (Mind the Gap/ Gecko)

Mind the Gap tworzy światowej klasy teatr w swojej siedzibie w Bradford od ponad 30 lat. Zespół wypracował uznaną na świecie metodę i sposób pracy oraz jest uważany za lidera w dziedzinie sztuki i artystów z niepełnosprawnością intelektualną. „Trochę przestrzeni” („A Little Space”) jest ich pierwszą produkcją teatru fizycznego.

W rozgrywającym się w bloku mieszkalnym spektaklu śledzimy życie pięciu osób i obserwujemy co dzieje się, gdy łączą lub rozłączają się ze sobą, czy to z wyboru, czy z powodu izolacji. Czerpiąc z osobistych doświadczeń wykonawców, „Trochę przestrzeni” („A Little Space”) staje się wymownym spektaklem teatru fizycznego, który wykorzystuje ruch, obraz, dźwięk i światło, aby przedstawić potrzeby, pragnienia i lęki bohaterów.

Trailer spektaklu "Trochę przestrzeni" ("A Little Space"): 

Spektakl „Trochę przestrzeni” („A Little Space”) będzie można zobaczyć od 25 marca (godz. 16.00) do 27 marca za darmo online na Facebooku Teatru 21 oraz na YouTube.

Spektaklowi towarzyszy warsztat "Obraz. Ciało. Historie." prowadzony przez Karen Bartholomew z zespołu Mind the Gap i kilku członków obsady wideospektaklu „Trochę przestrzeni”– profesjonalnych wykonawców z niepełnosprawnością intelektualną. Ten jednogodzinny warsztat pozwoli uczestnikom zapoznać się z praktyką integracyjną, jaką Mind the Gap stosuje przy tworzeniu teatru. Podczas sesji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z technikami rozgrzewki stosowanymi podczas przygotowań do spektaklu, dowiedzą się, jak tworzyć znaczenia i historie za pomocą ciała, a także będą mieli okazję porozmawiać z wykonawcami i zadać wszelkie pytania dotyczące samego spektaklu "Trochę przestrzeni". Spotkanie jest odpowiednie dla wszystkich osób w wieku 14+, z niepełnosprawnością i bez niepełnosprawności; najbardziej polecane jest dla tych, którzy oglądali film „Trochę przestrzeni”, oraz dla lokalnych artystów zainteresowanych pracą z osobami z trudnościami w nauce i w spektrum autyzmu.

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM.

Organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie na język polski.

Termin: 27 marca w godz. 11.00-12.00.

Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz rejestracyjny na warsztat jest dostępny na stronie: https://forms.gle/1d8GidGNdRZ3wURJ6.

Wydarzenia odbywają się dzięki wsparciu Perform Europe w ramach projektu Europe International Inclusive Arts Network ‘Making Waves!’

Perform Europe to finansowany przez Unię Europejską projekt, którego celem jest zmiana sposobu prezentacji sztuk performatywnych za granicą na bardziej integracyjną, zrównoważoną i trwałą poprzez testowanie nowych praktyk w zakresie objazdów i dystrybucji spektakli oraz opracowanie zaleceń politycznych dla przyszłego systemu wsparcia Unii Europejskiej. Ta 18-miesięczna podróż obejmuje fazę badawczą, uruchomienie platformy cyfrowej, testowanie systemu wsparcia oraz opracowanie zaleceń dotyczących polityki.Projekt Perform Europe jest finansowany przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej i współzarządzany przez konsorcjum 5 organizacji: IETM – International network for contemporary performing arts, European Festivals Association (EFA), Circostrada, EDN – European Dancehouse Network i IDEA Consult.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne