EN

10.03.2022, 12:17 Wersja do druku

Kraków/Warszawa. „Co noc śni mi się Kijów” - oświadczenie zespołu spektaklu „3Siostry” w reż. Luka Percevala

Wyrażając swój sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę zespół spektaklu „3Siostry” wraz z reżyserem Lukiem Percevalem podjął decyzję, aby dokonać zmiany w tekście dramatu Antona Czechowa, wystawianego na scenach TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Od najbliższego setu spektaklu zamiast Moskwy bohaterowie i bohaterki będą wspominać Kijów, symbol utraconego raju zniszczonego przez wojnę.

fot. mat. teatru

Zmieniamy najważniejsze zdania w najważniejszym dramacie najbardziej znanego rosyjskiego dramatopisarza, aby podkreślić, jak ważna jest dzisiaj solidarność ze społeczeństwem ukraińskim. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami.

Podczas najbliższego setu “3Sióstr” (12-13 marca, 15-20 marca) w rolę Nataszy wcieli się Oksana Czerkaszyna, ukraińska aktorka związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Po ukończeniu Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie. Rolę Nataszy na zasadzie dublury gra Oksana Czerkaszyna oraz Marta Ojrzyńska. Jednak w obliczu obecnej sytuacji politycznej Marta Ojrzyńska zdecydowała się w geście koleżeńskiego wsparcia oddać rolę, na czas marcowego setu, Oksanie Czerkaszynie.

O spektaklu “3Siostry”

Trzy siostry, tęskniące za minionym życiem w wielkim mieście. Trzy stare kobiety, próbujące zatrzymać czas. Trzy kobiety, wypędzone z raju dzieciństwa. Czas i wojna zabrały im wszystko. Do świata, który utraciły, nie kursują żadne linie lotnicze. Można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. A wojna – temat życia na uchodźstwie. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Twórcy i twórczynie

"3Siostry" są koprodukcją TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Autorem adaptacji jest reżyser Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim – Jacek Telenga, asystentką kostiumografki – Karolina Bramowicz, inspicjentami – Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie). Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3Siostry” z twórcami i twórczyniami przedstawienia. Cykl “Próbując 3Siostry” autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj, recenzje i szczegółowe informacje o “3Siostry” dostępne są tutaj.

Spektakl “3Siostry” doceniony został przez polskich i europejskich krytyków na festiwalach takich jak 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Divadlo” w Czechach (18 września 2021 r.), 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog” we Wrocławiu (11 i 12 października 2021 r.), 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (18 i 19 października 2021 r.), gdzie publiczność przyznała produkcji tytuł Najlepszego Spektaklu oraz 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie (11 i 12 grudnia 2021 r.). Warto wspomnieć również, że w 2021 roku Luk Perceval został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2020/2021 za reżyserię „3SIÓSTR”. Został tym samym trzecim zagranicznym reżyserem w historii, któremu przyznano Nagrodę im. Konrada Swinarskiego – po Kornélu Mundruczó, nagrodzonym w sezonie 2018/2019 za “Cząstki kobiety” w TR Warszawa oraz Eimuntasie Nekrošiusie, nagrodzonym w sezonie 2015/2016 za reżyserię „Dziadów“ w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Najbliższe pokazy “3Sióstr” odbędą się 12 i 13 marca br. oraz od 15 do 20 marca br. o godz. 19.00 w Warszawie, na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Bilety na spektakl dostępne są tutaj.

TR Warszawa dla Ukrainy

TR Warszawa aktywnie angażuje się w pomoc naszym siostrom i braciom z Ukrainy. Nie możemy pozostać obojętni w obliczu katastrofy humanitarnej, jaką jest konflikt zbrojny, dlatego jako instytucja dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały nie tylko charakter symboliczny, ale również niosły ze sobą potencjał realnej pomocy.

Do naszych stałych działań należy prowadzenie zbiórki, która ma pomóc obywatelkom i obywatelom Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją. Zbiórka trwa w TR Warszawa/Marszałkowska 8 w portierni przez całą dobę. Kiedy uzbiera się odpowiednia liczba artykułów, przekazujemy je do transportu. O szczegółach przeczytać można tutaj.

6 marca 2022 o godz. 19:00 w TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbył się specjalny koncert “Solidarność z Ukrainą”. Na scenie wystąpili wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, pianistka Rinko Kobayashi oraz warszawski zespół Z LASU, który zaśpiewał tradycyjne pieśni z Polesia. Podczas koncertu prowadzona była zbiórka na rzecz Fundacji Otwarty Dialog.

Ponadto w związku z rosyjską agresją na Ukrainę TR Warszawa odwołało prezentację spektaklu “Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó na Festiwalu Złota Maska w Moskwie i “3Siostry” w reżyserii Luka Percevala na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk im. Andrieja Płatonowa w Woroneżu. O szczegółach można przeczytać tutaj. O wszystkich naszych działaniach informujemy na naszej stronie internetowej trwarszawa.pl.

Narodowy Stary Teatr dla Ukrainy 

Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie włącza się w pomoc dla ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dokładamy wszelkich starań, by organizowane przez nas wsparcie miało charakter przemyślany, celowy i zorganizowany i w rzeczywistości dotarło do osób najbardziej potrzebujących.

Dlatego na pierwszym etapie wsparcia:

URUCHAMIAMY ZBIÓRKĘ MATERIAŁÓW POMOCOWYCH

Potrzebujemy konkretnych rodzajów zaopatrzenia, które faktycznie są teraz potrzebne i których dostarczenie na Ukrainę będzie możliwe. Zbieramy wszelkiego rodzaju materiały opatrunkowe (gazy, bandaże, opatrunki, plastry), medyczne worki na krew, koce termiczne.

NIE PRZYJMUJEMY: leków oraz środków dezynfekujących, jedzenia, ubrań, zabawek.

CZAS I MIEJSCE ZBIÓRKI:

- zbiórkę uruchomiliśmy 1 marca i kontynuujemy w sposób ciągły tak długo, jak długo pomoc będzie wciąż wymagana;

- zbiórka w głównej siedzibie Teatru odbywa się w holu wejściowym, przy kasie biletowej (wejście od ulicy Jagiellońskiej 1), od wtorku do soboty w godzinach 11-19 i w niedziele w godzinach 11-15.30 oraz w czasie trwania spektakli;

- zbiórka przy Scenie Kameralnej (ul. Starowiślna 21) odbywa się w trakcie trwania spektakli i odbywa się w foyer sceny (otwarte na godzinę przed spektaklem).

WSPARCIE FINANSOWE

Zachęcamy do wspierania pomocy humanitarnej w Ukrainie oraz uchodźców, którzy znaleźli się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem jednej z fundacji:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Nr konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002

Prosimy wpisać w tytule: Darowizna na pomoc Ukrainie.

STOWARZYSZENIE LABORATORIUM DZIAŁAŃ DLA POKOJU

Nr konta: 57 1140 2004 0000 3102 8192 3774

Tytuł przelewu: Darowizna-Ukraina

Fundacja Zustricz

Nr konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904

Prosimy wpisać w tytule: pomoc dla Ukrainy

W najbliższym czasie planujemy ogłoszenie kolejnych działań ukierunkowanych na pomoc dla ofiary wojny, opracowywanych w konsultacji z organizacjami pomocowymi oraz naszymi Przyjaciółkami i Przyjaciółmi z Ukrainy. W związku z tym zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony i mediów społecznościowych Teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne