EN

28.10.2024, 12:28 Wersja do druku

Warszawa. TR Warszawa ogłasza open call na autorskie działania performatywne

W ramach nurtu kuratorskiego Michała Borczucha TR Warszawa ogłasza otwarty nabór na autorskie działania performatywne. W open callu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie zainteresowane działaniami w obszarze szeroko rozumianych sztuk performatywnych. Spośród nadesłanych propozycji wybranych zostanie 6 projektów, które zostaną zaprezentowane podczas wieczoru performatywnego TWARZ 27 kwietnia 2025 w TR Warszawa.

fot. mat. teatru

Co mówi twarz albo co pokazuje? Jakie relacje, treści i obrazy wytwarza? Jaką prywatną historię może opowiadać? Ślady jakich zbiorowych doświadczeń może w sobie nosić? Czy ma w sobie jeszcze obietnicę reprezentacji? Na ile jest cielesna? Czy może w ogóle być naga?

Funkcjonując na przecięciu porządków estetycznych i symbolicznych, władzy, polityki i tożsamości, twarz posługuje się różnymi językami. Jednak starosłowiańska etymologia słowa „twarz” odsyła w obszary tworzenia i/lub wytwarzania (od czasownika tvoriti – tworzyć, kształtować, robić coś, powodować powstanie czegoś). W perspektywie performatywności kierunek ten pobudza znacznie bardziej niż tradycyjne dualistyczne przekonanie o twarzy jako ekspresji jakiegoś ukrytego przed wzrokiem wnętrza. Może więc nie tyle nosimy twarz, co pozwalamy jej się wydarzać?

Skoro twarz poddawana bywa modyfikacjom, jest monitorowana i skanowana w przestrzeni publicznej; skoro są twarze generowane przez AI, to czy granic między twarzą intymną i publiczną nie należałoby zasypać? Albo przynajmniej zacząć wytyczać je od nowa?

Wychodząc od twarzy jako kategorii, w której przecinają się kwestie tożsamościowe, siły polityczne i estetyczne, TR Warszawa zaprasza do zgłaszania propozycji prac, które w twórczy sposób odnoszą się do hasła open calla – TWARZ – i bazują na żywej, performatywnej obecności.

Organizatorów open calla interesują różne formaty działań: wykony solowe i grupowe; działania z obszarów (lub z pogranicza) teatru, tańca i choreografii oraz innych sztuk performatywnych; performowane na żywo działania dokamerowe i takie, w których obecność kamery znajdzie inne uzasadnienie; eksperymentalne propozycje oparte na samoobserwacji oraz te będące wynikiem przyglądania się sobie samej_samemu poprzez inne ciała.

Indywidualne i grupowe zgłoszenia należy przesyłać na adres twarz@trwarszawa.​pl do 24 listopada 2024 roku. Forma zgłoszeń: plik PDF, nagranie audio lub wideo. Materiały muszą zawierać tytuł, koncepcję projektu oraz biogram zgłaszającej się osoby lub grupy.

Zwycięskie projekty wyłoni jury w składzie: Michał Borczuch – kurator nurtu TWARZMichał Grzegorzek, Anka Sasnal, oraz zespół programowy TR Warszawa: Anka Herbut, Paweł Kulka, Justyna Lipko-Konieczna.

Źródło:

Materiał nadesłany