EN

25.03.2021, 14:44 Wersja do druku

Warszawa. TR Warszawa na 75. Festival d’Avignon

Po 14 latach zespół TR Warszawa powraca na prestiżowy Festival d’Avignon ze spektaklem "Cząstki kobiety” Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó.

fot. Natalia Kabanow

Międzynarodowa publiczność 75. Festival d’Avignon zobaczy „Cząstki kobiety” 8 razy – między 17 a 25 lipca, na stworzonej specjalnie dla Tadeusza Kantora w 1985 roku scenie Gymnase du Lycée Aubanel. Spektakl "Cząstki kobiety” znalazł się w programie zeszłorocznego 74. Festival d’Avignon, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19. Spektakl TR Warszawa został włączony do nowego programu tegorocznej odsłony festiwalu.

75. Festival d’Avignon odbywa się między 5 a 25 lipca w Awinionie. Najbardziej znany francuski festiwal teatralny organizowany jest od roku 1947 i jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie. Rokrocznie w lipcu do średniowiecznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata. 

Tematem tegorocznego Festiwalu jest “Souvenir de l’avenir” [tłum. Remember the future/ Pamiętaj o przyszłości]. W programie znalazło się 46 spektakli, w tym 39 nowych produkcji. W międzynarodowym programie obok Kornéla Mundruczó znaleźli się m.in. Christiane Jatahy, Tiago Rodrigues, Dimitris Papaioannou, Phia Ménard, Théo Mercier czy Angélica Liddell. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Olivier Py, a dyrektorką programową Agnès Troly. Pełny program tegorocznego festiwalu znajduje się na stronie: festival-avignon.com.

TR WARSZAWA NA FESTIWALU W AWINIONIE

Pierwszy raz zespół TR Warszawa (dawny Teatr Rozmaitości) został zaproszony do Festival d’Avignon 20 lat temu, w 2000 roku ze spektaklem "Książę Myszkin” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (występującego pod pseudonimem Mikołaj Warianow).

W kolejnych latach w programie tego prestiżowego festiwalu znalazły się następujące przedstawienia z repertuaru TR Warszawa: "Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2001), "Uroczystość” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Oczyszczeni” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2002) i pokaz rejestracji telewizyjnej "Bzika tropikalnego” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (występującego pod pseudonimem Grzegorz Horst; rejestracja spektaklu prezentowana również podczas Festival d’Avignon 2002), "Krum” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2005) oraz "Anioły w Ameryce” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2007). W 2003 roku w programie festiwalu znalazły się dwa przedstawienia z repertuaru TR Warszawa (dawnego Teatru Rozmaitości): "Dybuk” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i "Stosunki Klary” w reżyserii Krystiana Lupy, jednakże na skutek strajku francuskich pracownic i pracowników technicznych oraz artystek i artystów (zwanych intermittents, czyli osób pracujących bez stałego zatrudnienia) 57. Festival d’Avignon nie odbył się.

fot. Natalia Kabanow

Po 14 latach przerwy TR Warszawa powraca do Awinionu z jednym z najgłośniejszych polskich spektakli teatralnych ostatnich sezonów, "Cząstkami kobiety”. Warto wspomnieć, że spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentowany jest po raz drugi. W 2012 roku w programie 66. Festival d’Avignon znalazła się “Hańba” w reżyserii Kornéla Mundruczó z Proton Cinema & Theatre (koprod. Wiener Festwochen, Festival d'Avignon, KunstenFestivaldesArts, Trafó House of Contemporary Arts, Malta Festival Poznań, Hebbel am Ufer, Romaeuropa Festival). Na tegorocznym festiwalu pokazom "Cząstek kobiety" z TR Warszawa – w ramach programu “Territoires Cinématographiques” – towarzyszyć będą prezentacje filmów Kornéla Mundruczó.

POLSKA W AWINIONIE

Pierwszy raz polski teatr znalazł się w programie Festival d’Avignon w 1985 roku – wtedy międzynarodowa publiczność zobaczyła "Niech sczezną artyści" Tadeusza Kantora z Teatru Cricot 2. W kolejnych latach na festiwalu prezentowane były spektakle takich polskich twórców i twórczyń jak m. in.: Grzegorz Jarzyna, Krystian Lupa, Leszek Mądzik, Andrzej Wełmiński, czy Krzysztof Warlikowski.

CZĄSTKI KOBIETY

"Cząstki kobiety” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. "Cząstki kobiety" to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji.

Premiera spektaklu odbyła się 13 grudnia 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio. Jedno z najnowszych przedstawień TR Warszawa zostało docenione już kilkakrotnie na festiwalach teatralnych w Polsce, między innymi przez międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia (w składzie: Stefanie Carp, Dries Douibi, Qian Cheng, Glyn Roberts, Kristina Savickienė oraz Mark Yeoman), które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl otrzymał NAGRODĘ IM. KONRADA SWINARSKIEGO dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 (dla Kornéla Mundruczó).

fot. Natalia Kabanow

Spektakl był jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polskie krytyczki i krytyków teatralnych w podsumowaniu sezonu 2018/2019 "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”, opublikowanym w Miesięczniku "Teatr”. "Cząstki kobiety” otworzyły również program specjalnych pokazów rejestracji on-line, w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru!; premierowy pokaz spektaklu zobaczyło ok. 10 tysięcy osób. Spektakl "Cząstki kobiety" transmitowany był na żywo prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio za pośrednictwem platformy TR Online. Za reżyserię streamingu "Cząstek kobiety" odpowiedzialny był Michał Dymek, laureat Złotych Lwów 2020 w kategorii najlepsze zdjęcia – za zdjęcia do filmu "Sweat”.

W 2020 roku oprócz 74. Festival d’Avignon, przedstawienie TR Warszawa znalazło się również programach trzech prestiżowych europejskich festiwali - Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale oraz Athens & Epidaurus Festival, które z powodu pandemii COVID-19 zostały przesunięte na 2021 rok.  Do końca tego roku wspólnie z organizatorami w/w festiwali mamy nadzieję na rozpoczęcie planowanego, nowego tournée. O jego szczegółach będziemy informować wkrótce. Wyjazdy zespołu TR Warszawa można śledzić na mediach społecznościowych pod hashtagiem #TRonTour.

7 stycznia 2021 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera filmowej wersji "Cząstek kobiety”. Produkcja Netflixa na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó ma swoje początki w spektaklu zrealizowanym przez parę węgierskich twórców na specjalne zamówienie TR Warszawa. Światowa premiera "Pieces of a Woman” odbyła się na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy też Vanessa Kirby otrzymała za główną rolę Marthy nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu, a Kornél Mundruczó został wyróżniony Nagrodą Arca Cinemagiovani dla reżysera najlepszego filmu festiwalu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne