EN

13.11.2020, 17:12 Wersja do druku

Warszawa. TR prezentuje "Innych ludzi" online

mat. teatru

21 i 22 listopada 2020 roku na platformie TR Online odbędą się transmisje live spektaklu "Inni ludzie" w reż. Grzegorza Jarzyny, prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio.

Sobotni i niedzielny wieczór z zespołem TR Warszawa rozpocznie się o g. 19:45 specjalnym wprowadzeniem do spektaklu, przygotowanym przez aktora TR Warszawa, Mirosława Zbrojewicza. Wprowadzenie będzie transmitowane na żywo z TR Warszawa/ATM Studio, tuż przed rozpoczęciem przedstawienia. O g. 20:00 rozpocznie się transmisja live spektaklu "Inni ludzie".

W sobotę, 21 listopada br. tuż po zakończeniu przedstawienia o g. 22:15 Michał Nogaś zaprosi publiczność na spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu. Spotkanie będzie również transmitowane na żywo poprzez platformę TR Online.

Nagranie spotkania będzie dostępne dla publiczności w niedzielne popołudnie na platformie TR Online.

TR ONLINE | INNI LUDZIE | PROGRAM
21 LISTOPADA (SOBOTA)
19:45 | wprowadzenie Mirosława Zbrojewicza, aktora TR Warszawa
20:00 | streaming live “Innych ludzi”
22:15 | rozmowa na żywo z zespołem, prowadzona przez Michała Nogasia
22 LISTOPADA (NIEDZIELA)
19:45 | wprowadzenie Mirosława Zbrojewicza, aktora TR Warszawa
20:00 | streaming live “Innych ludzi”
BILETY
Cena biletu wynosi 29,90 zł. Bilety dostępne są platformie TR Online (online.trwarszawa.pl).

TR ONLINE. TRANSMISJE SPEKTKALI TR WARSZAWA

TR Warszawa jest teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, oraz dla tych, dla których wizyta w TR Warszawa nie będzie możliwa. Dlatego z końcem października 2020 roku teatr uruchomił TR Online – nową platformę streamingową dostępną pod adresem online.trwarszawa.pl. Na platformie TR Online transmitowane będą najnowsze tytuły premierowe oraz najgłośniejsze spektakle z repertuaru TR Warszawa. Streamingowym przedstawieniom towarzyszyć będą wprowadzenia live prosto ze scen przygotowane przez aktorki i aktorów TR Warszawa, a także spotkania z twórcami i twórczyniami spektakli. Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania twórców, twórczyń, widzek i widzów. Wierzymy jednak w siłę teatralnego spotkania – także za pośrednictwem internetu!

INNI LUDZIE

“Inni ludzie” na podstawie książki Doroty Masłowskiej, laureatki m.in. Paszportu Polityki (2002) i Nagrody Literackiej Nike (2006), to spektakl o polskim społeczeństwie, w którym pęka międzyludzka więź, a narodowa tożsamość budowana jest na wrogości do innych.

Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, chłopak z warszawskiego Grochowa, dealer z doskoku z marzeniami o karierze hiphopowca. Publiczność wyrusza z nim w podróż w głąb miasta. Konfrontuje się z różnymi środowiskami, od celebrytów po parkingowych meneli, od lokatorów luksusowych apartamentów po mieszkańców slumsowych blokowisk. Drogie samochody i wagony tramwajowe, siłownie i sieciowe sklepy, centra handlowe i nocne kluby – wszędzie toczy się bezwzględna walka o uwagę, miłość i akceptację.

"Inni ludzie" to portret Polski trzy dekady po transformacji; opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. To historia ludzi, opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana językiem reklam, internetu i tabloidów, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację.

W obsadzie spektaklu znaleźli się m. in. Marcin Czarnik, Natalia Kalita, Magdalena Kuta, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska, Michał DJ B Olszański oraz Małgorzata Bela, Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Dobromir Dymecki, Michał Fajbusiewicz, Monika Frajczyk, Roma Gąsiorowska, Mateusz Górski, Tomasz Karolak, Grzegorz Laszuk, Lech Łotocki, Monika Olejnik, Michał Olszański, Maja Ostaszewska, Sebastian Pawlak, Piotr Rogucki, Andrzej Seweryn, Paweł Smagała i Wojciech Sokół Sosnowski.

Premiera spektaklu odbyła się 15 marca 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Wiosną 2020 roku w ramach akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!" nagranie spektaklu prezentowane było na kanale vimeo i stronie FB TR Warszawa. Wówczas nagranie spektaklu zobaczyło prawie 12 tysięcy widzek i widzów z całego świata.

ETAPY PRACY NAD SPEKTAKLEM

Pierwszy etap rozpoczął się 23 maja 2018 roku premierą nowej książki Doroty Masłowskiej „Inni ludzie” w TR Warszawa, rozmową Michała Nogasia i Doroty Masłowskiej oraz czytaniem fragmentów najnowszej powieści Doroty Masłowskiej z udziałem aktorek i aktorów TR.

Drugie czytanie fragmentów książki odbyło się 5 czerwca 2018 roku w Przestrzeni From Facebook. Kolejnym ważnym etapem pracy było zorganizowane na Placu Defilad – w miejscu, w którym w przyszłości stanie nowy budynek TR Warszawa – czytania „Innych ludzi" z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbyło się 15 września 2018 roku w ramach projektu „Plac Defilad”, zorganizowane było przez TR Warszawa we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa.

Hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej zabrzmiał na tle miejskiej scenerii i w rytmie miasta, z którego autorka czerpie swoją energię. „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej przeczytało ponad 120 osób – m.in. zespół TR Warszawa, mieszkanki i mieszkańcy warszawy, wśród których znaleźli się m.in. Magdalena Cielecka, Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Maciej Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Janowska, Paweł Pawlikowski, Maria Peszek i Andrzej Seweryn.

NAGRODY

Twórcy i twórczynie zostali wyróżnieni dwiema nagrodami na 12, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia: nagrodą w kategorii Najlepsza muzyka przyznaną zespołowi pod inspirującym kierownictwem Piotra Kurka i Krzysztofa Kaliskiego, w skład którego weszli: Michał DJ B Olszański (DJ/VJ live, producent bitów), Bartosz Kruczyński (producent bitów), Arek RAS Sitarz (przygotowanie wokalne), Rafał Grobel, Wojciech Sokół Sosnowski (konsultacja muzyczna), Maciej Szymborski (reżyseria i realizacja dźwięku) i Łukasz Faliński (realizatorzy dźwięku);

oraz zespołową nagrodą w kategorii Najlepsze multimedia dla Radka Ładczuka (zdjęcia), Julii Nędzyńskiej (animacje), Macieja Chorążego (ilustracje), Adriena Cognaca (grafika), Luki Rayskego (liternictwo), Anny Axer-Fijałkowskiej (kostiumy i charakteryzacja), Jerzego Szelewicza (montaż dźwięku) oraz Łukasza Jary i Adriana Hutyriaka (realizatorzy wideo), Aleksandra Prowalińskiego (reżyseria światła), Adriena Cognaca, Piotra Czarneckiego, Krzysztofa Fischera, Wiktora Zmysłowskiego, Aleksandry Żwan (montażyści), Krystyny Czubówny, Michała Nogasia, Jerzego Sosnowskiego (lektorzy) oraz Michała DJ B Olszańskiego ( DJ/VJ na żywo). Przedstawienie nominowane było także do nagród kulturalnych portalu onet.pl „O!Lśnienia 2020” w kategorii teatr. Reżyser spektaklu, Grzegorz Jarzyna otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida 2020 w kategorii teatr za reżyserię, adaptację i scenografię "Innych ludzi".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne