19.02.2021, 08:51 Wersja do druku

Warszawa. Tomasz Karolak otwiera nową scenę

Familijny „Byk Ferdynand” w reżyserii i z udziałem popularnego aktora rozpocznie 20 i 21 działalność Teatru IMKA na nowej scenie IMKA Kocjana na Bemowie.

- Jestem szczęśliwy, że otwieramy pierwszą z dwóch nowych scen - IMKA Kocjana na Bemowie przy ulicy Kocjana 3 - powiedział Tomasz Karolak, dyrektor Teatru IMKA. - Jestem dumny, że na Bemowie zacznie działać pierwszy profesjonalny teatr, stworzony także z myślą o mieszkańcach Woli, Żoliborza, Łomianek, Izabelina. Zaś pandemia uzmysłowiła raz jeszcze to, co jest istotą teatru, czyli wyjątkowy, żywy kontakt pomiędzy aktorami i widzami Wszystkim nam tego braku. Oczywiście są prezentacje on line, ale one teatr mogą zastąpić tylko na chwilę, mają bowiem pomocniczy charakter.

Na dobry początek IMKA zagra „Byka Fernando” w reżyserii Tomasza Karolaka, według jego i Kuby Przebindowskiego scenariusza. Bajka familijna, dla dzieci i dorosłych, inspirowana jest bestselerem „Byczek Fernando” Munro Leafa z 1936 roku.

- Jestem ojcem dwójki dzieci i podobnie jak podczas pracy nad poprzednim moim bajkowym spektaklem „Momotaro”, zależy mi na tym, żeby odciągnąć dzieciaki od telefonów, komputerów i opowiedzieć im zabawną, ale i mądrą historię o tym jak w czasach pełnych napięć między cywilizacjami i kulturami żyć w pokoju i pomagać sobie – mówi Tomasz Karolak. – Nasz byczek Ferdynand urodził się w polskiej stodole i wychował na polskiej łące, a uosabiając wszystko to, co godne podziwu w polskości, jest ciekawy świata i otwarty na, to co najlepsze w innych kulturach. Dlatego na rowerze, który otrzymał na komunię świętą wraz z zegarkiem, wybiera się do Hiszpanii, gdzie podziwiać będzie także dziedzictwo architektury islamu. Przeżywając wiele zabawnych i pouczających przygód, spotka Królową, którą nauczy dystansu do życia, uratuje Rybę, a Sępom pomoże lepiej zrozumie świat. Nie zdradzając finału, który odbędzie się podczas corridy, powiem tylko tyle, że niezwykły czyn naszego Ferdynanda będzie inspirowany bardzo inteligentnym zachowaniem żubra z polskiej części Puszczy Białowieskiej.

IMKA informuje, że trwają prace nad spektaklami „Kontrakt” Mrożka w reżyserii Tomasza Mana ze Zdzisławem Wardejnem i Mikołajem Roznerskim oraz „Rewizora” Gogola w reżyserii Łukasza Kosa. W planach „Życie snem” Calderona w reżyserii Pawła Świątka oraz „Niespodziewany powrót” z udziała Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka na motywach „Króla Leara”.

Festiwal Polska w IMCE działa obecnie w formie on line. Proponuje "Balladynę" Radosława Rychcika https://www.youtube.com/watch?v=CZ7JHJpBYJo&feature=youtu.be oraz "Kurkę Wodną" Jana Nowary https://www.youtube.com/watch?v=X_pA32z0Hfg&feature=youtu.be – oba z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Spektakle spotkały się z dużym zainteresowaniem podczas ponad 10 tysięcy sesji komputerowych.

Dojazd do nowej sceny IMKI z centrum samochodem trwa do 20 minut. Bezpośrednie połączenie tramwajem nr 20 i autobusem 149.  Spoza Warszawy - trasami S2 i S7.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data:

19.02.2021