EN

14.04.2022, 16:46 Wersja do druku

Warszawa. „Tom na wsi” - premiera i warsztaty w TR Warszawa

Tomek Tyndyk/ Adrian Lach; opracowanie graficzne: Grzegorz Laszuk

23 kwietnia 2022 roku (sobota) o godzinie 14:30 zapraszamy na warsztaty "CUDZE/WŁASNE. Historie", organizowane przez zespół edukacji TR Warszawa, w związku z premierą spektaklu "TOM NA WSI" na podstawie dramatu Michela Marca Boucharda “Tom à la Ferme” w reżyserii Wojtka Rodaka w ramach linii programowej TR Warszawa – LINII NOWYCH TALENTÓW.

CUDZE/WŁASNE. HISTORIE
o warsztatach
Zapraszamy queerowe i niequeerowe osoby w wieku 16-25 lat do spędzenia kwietniowej soboty w TR Warszawa i wspólnego zastanowienia się nad tym, jak zmienia nas słuchanie cudzych historii i co przynosi opowiadanie własnej. Czy są historie, od których chce się żyć? Czy są historie, które odbierają nadzieję? Co utrudnia opowiedzenie swojej historii? Komu najbardziej chce się ją opowiedzieć? Będziemy czytać, pisać, rozmawiać. Spotkamy się z autor(k)ami pamiętników z książki "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” wydanej przez Wydawnictwo Karakter oraz obejrzymy wspólnie przedpremierowy pokaz przedpremierowy spektaklu TR Warszawa "TOM NA WSI" w reżyserii Wojtka Rodaka.
Warsztaty poprowadzą: Michał Domański (pedagog teatru, reżyser, artysta performance i wizualny, w TR Warszawa opiekuje się projektami pedagogiczno-teatralnymi skupionymi na pracy z publicznością; prowadzi warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci), Łukasz Mikołajewski (socjolog z Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktor książki „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” wydanej przez Wydawnictwa Karakter) oraz Maria Reimann (antropolożka z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka autoetnograficznej książki "Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” wydanej przez Wydawnictwo Czarne.

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza (link znajduje się => TU).
Szczegółowe informacje o warsztatach "CUDZE/WŁASNE. Historie" znajdują się na stronie internetowej TR Warszawa

O SPEKTAKLU

SEKRETY, KŁAMSTWA I DOJARKI

„Osoby homoseksualne uczą się kłamać, nim nauczą się kochać”. O prawdziwości tego twierdzenia przekonuje się tytułowy bohater – Tom, młody chłopak z dużego miasta, który pojawia się w rodzinnych stronach swojego tragicznie zmarłego partnera, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej. Niespodziewana wizyta staje się okazją do poznania bliskich ukochanego, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu Toma. W świecie, gdzie spokój jest ważniejszy od prawdy, a synonimy to specyficzne rodzaje kłamstw, zacierają się granice między pożądaniem i żałobą, brutalnością i czułością, prawdą i fikcją. Pogrzeb oraz przedłużający się pobyt Toma na wsi stają się katalizatorami nasyconych przemocą wydarzeń, które zmuszą bohaterów dramatu do konfrontacji z własnym zakłamaniem. Skrywany sekret z przeszłości, niczym w antycznej tragedii, zatoczy nowe koło i zdecyduje o losie Toma.

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda to precyzyjnie skonstruowana i bezkompromisowa opowieść o bólu, miłości, żałobie i wyparciu, która po latach obecności na najważniejszych światowych scenach, po raz pierwszy wystawiana jest w Polsce. Sięgając po ten mroczny, trzymający w napięciu dramat gejowski, twórcy i twórczynie pragną w nieinterwencyjny i uwrażliwiający sposób zwrócić uwagę na trudy, z jakimi wiąże się dorastanie osoby nieheteronormatywnej na prowincji. Jednocześnie chcąc przekroczyć wizerunek geja jako ofiary. Rozbijająca rodziny i niszcząca życiorysy spirala homofobii jest toksycznym i brzemiennym w skutkach doświadczeniem, przemieniającym nawet moment ostatniego pożegnania w kolejny akt odrzucenia. Jeśli nie jesteśmy równi za życia, to czy możemy być równi wobec śmierci?

Spektakl TOM NA WSI w reżyserii Wojtka Rodaka jest polską prapremierą tekstu kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda – "Tom à la ferme”. Jego filmowa adaptacja w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Spektakl powstał w ramach linii nowych talentów TR Warszawa. Wojtek Rodak jest laureatem nagrody Debiut TR 2021 przyznanej przez zespół programowy TR Warszawa na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Najnowsza premiera TR Warszawa TOM NA WSI w reżyserii Wojtka Rodaka zainspirowana została między innymi najnowszą książką Wydawnictwa Karakter "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce”, która swoją premierę miała 15 marca br.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Reżyserem spektaklu jest Wojtek Rodak, laureata przyznanej przez zespół programowy TR Warszawa na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie nagrody Debiut TR 2021. Autorką przekładu Michela Marca Boucharda Tom à la Ferme z języka francuskiego na język angielski jestLinda Gaboriau, a autorem przekładu z języka angielskiego na język polski jest Jacek Kaduczak. Autorem dramaturgii jest Szymon Adamczak, autorką scenografii i reżyserką światła jest Katarzyna Pawelec. Kostiumy stworzyła Marta Szypulska, muzykę - Karol Nepelski, choreografię - Wojciech Grudziński, autorem wideo jest Wojciech Puś, a za montaż i coloring wideo odpowiada Roman Savchenko. Asystentem reżysera jest Piotr Piotrowicz, inspicjentką - Patrycja Węglarz, zaś kierowniczką produkcji jest Anna Czerniawska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa: Jacek Beler, Mateusz Górski, Izabella Dudziak i Maria Maj.

Spektakl zrealizowany jest przy wsparciu Ambasady Kanady w Warszawie i jest współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

NAGRODA DEBIUT TR

Wojtek Rodak jest laureatem nagrody DEBIUT TR 2021 przyznanego przez zespół programowy TR Warszawa w maju 2021 roku w ramach nagrody Debiut TR, powołanej w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10. Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek. W listopadzie 2021 r. na 11. Forum Młodej Reżyserii Nagrodę Debiut TR otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa, zaś wyróżniony został Błażej Biegasiewicz.

LINIA NOWYCH TALENTÓW

Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programie TR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne co najmniej dwóch debiutujących w Warszawie twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek. Nie budujemy stałego zespołu współpracujących twórców i twórczyń, ale pracujemy na rzecz rozwoju całego polskiego teatru, ze szczególnym naciskiem na sztukę reżyserii. TR Warszawa rozpoznaje nowe talenty i pełni rolę ekspercką, budując kapitał wiedzy na temat nowego polskiego teatru. Wybrane projekty rozwijamy we współpracy z partnerami zagranicznymi.Poszukujemy nowych talentów poprzez konkursy zamknięte i otwarte (Debiut TR, Teren TR, pitchingi); konkursy na staże, asystentury i rezydencje; research na wydziałach reżyserii szkół teatralnych oraz research na festiwalach teatralnych i w teatrach partnerskich za granicą. Wyboru twórców dokonuje specjalnie do tego powołany zespół, składający się z przedstawicieli zespołu artystycznego TR Warszawa. Współpracujemy z osobami twórczo myślącymi o teatrze i sztukach performatywnych, otwartymi na doświadczenia z innych dyscyplin sztuki, zainteresowanymi rozwijaniem pracy z zespołem aktorskim; twórcami i twórczyniami zaangażowanymi w problemy współczesnej rzeczywistości, dla których teatr to przestrzeń wolności, miejsce badania kondycji człowieka i świata. W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych w TR Warszawa spektakle zrealizowali m.in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”, „Wracać wciąż do domu"), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady", “Maria Klassenberg”, “Staff Only" – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela”), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck") oraz Wiktor Bagiński (“Serce”).

PROGRAM TOWARZYSZĄCY

WARSZTATY „"CUDZE/WŁASNE. Historie"

23 kwietnia br. (sobota) o godzinie 14:30 w TR Warszawa/Marszałkowska 8 zapraszamy na warsztaty "CUDZE/WŁASNE. Historie" organizowane przez zespół edukacji TR Warszawa. Zapraszamy queerowe i niequeerowe osoby w wieku 16-25 lat do spędzenia kwietniowej soboty w TR Warszawa i wspólnego zastanowienia się nad tym, jak zmienia nas słuchanie cudzych historii i co przynosi opowiadanie własnej. Czy są historie, od których chce się żyć? Czy są historie, które odbierają nadzieję? Co utrudnia opowiedzenie swojej historii? Komu najbardziej chce się ją opowiedzieć? Będziemy czytać, pisać, rozmawiać. Spotkamy się z autor(k)ami pamiętników z książki "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” wydanej przez Wydawnictwo Karakter oraz obejrzymy wspólnie przedpremierowy pokaz spektaklu TR Warszawa "TOM NA WSI" w reżyserii Wojtka Rodaka. Warsztaty poprowadzą: Michał Domański (pedagog teatru, reżyser, artysta performance i wizualny, w TR Warszawa opiekuje się projektami pedagogiczno-teatralnymi skupionymi na pracy z publicznością; prowadzi warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci), Łukasz Mikołajewski (socjolog z Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktor książki „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” wydanej przez Wydawnictwa Karakter) oraz Maria Reimann (antropolożka z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka autoetnograficznej książki "Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” wydanej przez Wydawnictwo Czarne.

SPOTKANIE Z TWÓRCAMI I TWÓRCZYNIAMI: 26 kwietnia br. ok. godziny 21:10

26 kwietnia br. (wtorek) zaraz po zakończeniu spektaklu TOM NA WSI, ok. godziny 21:10 na scenie TR Warszawa odbędzie się rozmowa z twórcami i twórczyniami spektaklu, a także z autorem tekstu. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot, dziennikarz, krytyk literacki, pisarz, bloger, z wykształcenia kulturoznawca. Rozmowa będzie transmitowana na Facebooku TR Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany