EN
10.08.2022, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. Thriller polityczny „Skraj przepaści” dostępny w ADiT

Publikacja wydawnictwa Agencji Dramatu i Teatru ADiT od września 2021 roku jest dostępna w księgarniach. Sensacyjny thriller polityczny Petera Rextona „Skraj przepaści” to udramatyzowana opowieść o polskim pułkowniku poświęcającym losy swoje i swojej rodziny dla ratowania świata, który znalazł się o krok od nuklearnej zagłady.

fot. mat. ADiT

Domyślamy się o kim mowa, a pamiętając film „Jack Strong” możemy w łatwością mentalnie podróżować po mapie zimnowojennej Europy. W książce zresztą znalazły się nielegalne zdjęcia odtajnionych już przez CIA map, jak i informacje... Sztukę z angielskiego przełożył Andrzej Krajewski, dziennikarz, autor książki pt.: „Zasługa dla Polski”, napisanej na podstawie wielu rozmów i wywiadów w USA z płk. Kuklińskim.

Czy ta lekcja historii nie jest właśnie „przerabiana” tuż obok nas? Oby zwyciężyli!

Opisane wydarzenia rozgrywają się w latach 1977-1983, gdy realnym staje się zagrożenie wojną atomową. Dopuszczany do ściśle tajnych informacji wojskowych pułkownik polskiej armii Julian Soka nawiązuje kontakt z amerykańskim wywiadem, dla którego staje się źródłem bezcennej wiedzy o planach strategicznych Układu Warszawskiego. Balansując wciąż na granicy śmierci, Soka pozyskuje coraz to nowe informacje i przekazuje je CIA za pomocą tajnych sygnałów i tzw. „martwej skrzynki”. Trzymający w napięciu Skraj przepaści to gotowy scenariusz na film. Historia została jednak przez autora skonstruowana w taki sposób, by rozgrywająca się na dwóch kontynentach dramatyczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów sensacyjna akcja mogła pomieścić się w czterech ścianach na jednej scenie teatru. W wielką politykę został także wpleciony wątek osobisty głównych bohaterów, czyli Soki i jego współpracowników po obu stronach frontu zimnej wojny: codzienne sceny rodzinnego życia, miłość, tęsknota, strach o bezpieczeństwo najbliższych.

Autor zastrzega, że wszelkie przedstawione wydarzenia są fikcją. Nie ukrywa jednocześnie, że jedną z głównych inspiracji w kreowaniu protagonisty i jego pogmatwanych losów była dla niego postać pułkownika Kuklińskiego – choć nie tylko.

"Napisałem tę sztukę jako studium archetypu samotnego wojownika. W polskiej literaturze dramatycznej archetyp ten przewija się u Słowackiego w Kordianie, u Mickiewicza w Konradzie Wallenrodzie, w dramatach Wyspiańskiego; pojawia się także w Hamlecie Szekspira. Jeden przeciwko reszcie. W moim dramacie to Julian Soka prowadzi tę walkę. Tym razem jest to walka o najwyższą stawkę – o losy całego świata". (Peter Rexton)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny: TVP Kultura, Miesięcznik „Odra”, „e-teatr.pl”, „Do Rzeczy”, Halo Radio

PETER ROSEVSKI (pseudonim artystyczny: Peter Rexton) to pisarz i reżyser polskiego pochodzenia, od lat zgłębiający różne techniki aktorskie oraz reżyserskie. Ukończył Uniwersytet Kalifornijski na Wydziale Teatru, Filmu i Telewizji. Wyróżniony nagrodami za pracę artystyczną, w tym: Motion Picture Association of America Award, New York Film Festivals Award oraz grantem the Panavision New Filmmaker Program. Uczył się pod kierunkiem oraz współpracował z wielkimi osobistościami współczesnego teatru i kinematografii: Stanleyem Kramerem, Peterem Gruberem, George’em Schaefferem, Gilem Catesem, Jerzym Grotowskim. Jest scenarzystą i reżyserem filmów, m.in. Two Men in L.A. Napisaniu monumentalnego dramatu-scenariusza filmowego pt. Skraj przepaści (Edge of the Abyss), w tym skrupulatnemu badaniu dokumentów, poświęcił ponad dziesięć lat, a obecnie pisze prozatorką wersję tej historii.

Egzemplarz książki można zamówić droga mailową na naszej stronie. Zapraszamy również do skorzystania z formularza zamawiania sztuk do inscenizacji, oraz do korzystania z wyszukiwarki: adit.art.pl.

Nasz fanpage: https://www.facebook.com/AgencjaADiT/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne