EN

4.12.2023, 12:28 Wersja do druku

Warszawa. „The Other Side of the Dance”. Diana Niepce w TR Warszawa

TR Warszawa i Centrum Sztuki Włączającej zapraszają na występ portugalskiej tancerki i choreografki Diany Niepce. W swoim 35-minutowym tańcu artystka przywołuje na scenie estetyki i języki różnych ciał, które tworzyły historię tańca. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia o godz. 19.00 w TR Warszawa.

fot. Eduardo Breda

O spektaklu

W swoim występnie Niepce Niepce przywołuje historię tańca, jego różnych gatunków, zanurza się w przeszłości i rzuca wyzwanie swojemu ciału, odwzorowującemu różne, także nienormatywne reprezentacje. Tancerce towarzyszą na scenie trzej „asystenci – wykonawcy” partnerujący jej w wymagającej podróży przez alternatywne archiwum tańca, w którym pojawiają się nawiązania do technik i poszukiwań takich tancerzy i tancerek jak: Bill Shannon, Claire Cunningham, David Toole, Neil Marcus, Michael Turinsky, Lisa Bufano, Raimund Hoghe, Artur Żmijewski. Ta swoista choreografia archiwum, której dokonuje Niepce w swoim intensywnym i radykalnym solo pozwala wyłonić się nowemu ciału w tańcu i ustanawia jego miejsce, na styku żywej materii i technologii. 

Chcę poddawać archiwum tańca obserwacji, chcę zrozumieć hierarchię, która organizuje ciało w tańcu, zrozumieć tajemnicę ruchu. Jak dotrzeć do ukrytej strony historii tańca, w której ciało nie było na wykluczonej pozycji? Jak nienormatywne ciała odnajdywały w tańcu swoje miejsce? - Diana Niepce

Twórcy i twórczynie:

Kierownictwo artystyczne i interpretacja: Diana Niepce

Wsparcie kreacji i ruchu, interpretacja: Ana Sofia Leite

Wsparcie badawcze: Carlos Oliveira

Muzyka: Gonçalo Alegria

Reżyseria światła: Carlos Ramos

Kostium: Silvana Ivaldi

Scenografia: Bruno Capucho – Ohcupa

O performerce

Diana Niepce jest portugalską tancerką, choreografką i pisarką na co dzień żyjącą w Lizbonie. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z Company Rosas, Felixem Ruckertem, Willim Dornerem, zespołem La Fura dels Baus, Jérômem Belem, Aną Borralho i Joaõ Galantem i Teatrem 21. W 2014 roku doznała upadku z trapezu, który spowodował tetraplegię (paraliż czterokończynowy), co wpłynęło na głębokie przeformułowanie jej artystycznej tożsamości. Od tego czasu Niepce jako tancerka i performerka poszukuje w swoich pracach nowych możliwości wyrazu, nowego języka, który wprowadza w ustanowione konwencje tańca ciało z niepełnosprawnością.

Jej prace to m.in. „Raw a Nude” (2019) z Marianą Tengner Barros, „12 979 Days” (2019), „Duet” (2020), „T4” (2020) oraz „Anda, Diana” (2021).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne