EN

24.11.2020, 15:14 Wersja do druku

Warszawa. Telewizyjne "Wniebowstąpienie" z Teatru Współczesnego online

Teatr Współczesny zaprasza na pokaz online. 29 listopada o godz. 19.00 udostępni telewizyjną wersję spektaklu "Wniebowstąpienie" Tadeusza Konwickiego w reż. Macieja Englerta z 2005 roku. Repertuar teatru jest udostępniany online bezpłatnie, ale działalność można wesprzeć wpłacając darowiznę na cele statutowe.

mat. teatru

"(...) W przedstawieniu Englerta ludzie wykonują jakieś dziwne gesty, tańczą jak mechaniczne marionety, a może weselnicy w chocholim tańcu, l ciągle spieszą się na pociąg, czekają na odjazd, chcą uciec. Dokąd? Imponuje konsekwencja reżysera. Buduje jednolity, spójny świat - świat książki Konwickiego. Zatapia go w szarości, rozmywa, zatraca kontury. Gdybym miał powiedzieć jednym słowem, z czym kojarzy mi się to teatralne Wniebowstąpienie, rzekłbym - nieokreśloność. Szare barwy, jakby po świecie chodzili dziwni daltoniści, brak ostrych granic, przenikanie rzeczywistości. Englert buduje rzeczywistość na granicy dwóch światów, dotyka tego, co bardzo trudno uchwytne, teatralizuje metaforę, a jednocześnie z pokorą właściwą artystom wybitnym składa hołd pisarzowi. To teatr dla dorosłych, tylko na pierwszy rzut oka barwna historia jak z kryminalnego pitawalu, na dodatek doprawiona niemal reporterskimi opowiastkami. Owszem, są podrzędne lokaliki, są dziwne warszawskie indywidua, z aspiracji artyści pełną gębą, a tak naprawdę tylko zdegradowani pijaczkowie. Ale ich wszystkich i tak spowija szarość. Chcą tylko - tak jak Charon - doczekać świtu po tej stroni"

Szara godzina przed świtem, Jacek Wakar, Teatr nr 4/6, 2002

Stream będzie dostępny pod linkiem do odtwarzania: wspolczesny.pl (tylko na terytorium Polski).

Spektakl udostępniony za zgodą TVP. Pełna oferta Teatru Telewizji dostępna na stronie vod.tvp.pl.

___

Szanowni Państwo,

jeszcze nie możemy gościć Państwa na widowni. Od początku pandemii Teatr Współczesny robi wszystko, by utrzymać kontakt z Widzami. Nasza praca koncentruje się wokół łączności z Widownią Teatru Współczesnego online, taki więc mamy repertuar. Pokazy są bezpłatne. 

Będziemy jednak wdzięczni wszystkim, którzy zechcą nas wesprzeć darowizną, jest to cenna dla nas pomoc.

Szanownym Darczyńcom podajemy numer konta: 98 1240 6292 1111 0000 5017 1503; tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE TEATRU.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne