EN

6.06.2024, 15:24 Wersja do druku

Warszawa. Teatralne tournée „The Employees” na zakończenie sezonu artystycznego w STUDIO teatrgalerii

Po występach w Holandii, Gruzji, Niemczech, Belgii, Czechach i w Warszawie załoga statku kosmicznego 6000 kontynuuje międzynarodową trasę. Dominikę Biernat, Daniela Dobosza, Maję Pankiewicz, Sonię Roszczuk, Pawła Smagałę i Roba Wasiewicza w roli pracowników statku i humanoidalnych robotów w spektaklu „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego obejrzymy na: Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT w Toruniu (7 czerwca), Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sibiu w Rumunii (21, 22 czerwca) oraz w ramach prezentacji Teatr na Open’erze w Gdyni (3, 4, 5, 6 lipca).

fot. mat. STUDIO teatrgalerii

Po raz pierwszy multimedialne widowisko na podstawie dystopijnej literatury science-fiction Olgi Ravn z intensywną muzyką elektroniczną  Lubomira Grzelaka usłyszymy i zobaczymy na festiwalu muzycznym. Program teatralny Open’er Festival jest realizowany z warszawskim Nowym Teatrem.

Ponadto w repertuarze STUDIO w czerwcu: 

- sezon artystyczny 2023/24 STUDIO kończą pokazy monodramów. Mistrzynię słowa Irenę Jun spotkamy i wysłuchamy w zaskakująco aktualnie wybrzmiewającym dzisiaj tekście Tadeusza Różewicza  „Stara kobieta wysiaduje” z muzyką na żywo Tadeusza Wieleckiego (9,12 czerwca)

- spektakl „Oda do radości” według koncepcji Wojtka Pustoły i Wojtka Ziemilskiego o genach, o rodzinie, rodowodzie w obliczu końca świata, o odpowiedzialności i niemożności odrzucenia swojego dziedzictwa w wykonaniu Daniela Dobosza, Mateusza Smolińskiego, Moniki Świtaj z gościnnym udziałem Anny Dzieduszyckiej (14, 15 czerwca). Przed spektaklem 14 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Starter teatralny” prowadzone przez teatrolożkę Katarzynę Niedurny,

- „wiarygodny portret współczesnego Ślązaka” czyli Byk” z Robertem Talarczykiem na podstawie dramatu napisanego w języku polskim i śląskim przez Szczepana Twardocha (20, 21 czerwca). Monodram również pokazywany będzie w Katowicach (18 czerwca),

- w hiphopowym rytmie i oryginalnej solowej formule scenicznej płyniemy przez Tychy, Warszawę, Europę, Amerykę Południową i szpitale - wprost na protesty uliczne i sejmowe, aż do pytań o miejsce kobiet i osób nienormatywnych we współczesnym społeczeństwie w sit-upie „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (22, 23 czerwca),

- Ewa Błaszczyk w roli Oriany Fallaci, nieugiętej, dociekliwej dziennikarki, mistrzyni zadawania celnych pytań, kobiety, która w tragicznych okolicznościach straciła miłość swojego życia w spektaklu „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” na podstawie tekstu Remigiusza Grzeli (29, 30 czerwca).

Na początku czerwca warszawska publiczność  spotkała się z postaciami baśniowego musicalu biograficznego „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z librettem Klaudii Hartung-Wójciak i autorki książki Marii Peszek z muzyką Andrzeja Smolika i Marii Peszek. Na następne pokazy STUDIO zaprasza w nowym sezonie artystycznym 2024/25. W czerwcu rozpoczynają się próby spektaklu z Janem Peszkiem, Marią Peszek i zespołem krakowskiego teatru. Pierwsza koprodukcja STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego będzie miała swoją premierę w Krakowie. 21 września 2024.

Gościnnie w STUDIO: odbyła się najnowsza produkcja Teatru Tańca B’cause Dance Company „Klif” w choreografii Jakuba Mędrzyckiego, czerwcowa premiera PISMA oraz Teatr Nowy Proxima poraca z dwoma pokazami spektaklu Kora. Boska” z największymi przebojami Maanamu śpiewane przez Katarzynę Chlebny (13 czerwca). 

Teatralną adaptację powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon” w czerwcu zobaczymy we Wrocławiu. Reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk, sięgnął po „horror przyrodoleczniczy” noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki (6, 7, 8 czerwca).

W czerwcu w STUDIO rozpoczną się próby do spektaklu „Ekspedycja Burza w reżyserii Alexandra Dulaka, jednego z laureatów konkursu Nowego Yoricka w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego przez Gdański Teatr Szekspirowski. Ekspedycja Burza” łączy tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych (dwa pokazy 1 sierpnia na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku). STUDIO jest teatrem współpracującym przy tegorocznej edycji konkursu.

Dział Edukacji i Projektów Społecznych prowadzi projekt „Elementarz Teatralny” wspólnie z Fundacją Dom Kultury - skierowane do kobiet odbywających karę więzienia na oddziałach zamkniętych w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Finałem spotkań będzie pokaz spektaklu teatralnego skierowanego do dzieci osadzonych. W czerwcu osadzone będą pracować nad scenariuszem pokazu, z kierownikiem literackim Studio, Marcinem Cecko. Projekt ten finansuje m.st. Warszawa. Dział Edukacji i Projektów Społecznych również zaprasza na ostatnie kręgi w sezonie z Grupą Performatywną Chłopaki (6 czerwca dla osób i 12 czerwca na Queerowy Krąg Dating) oraz międzypokoleniowe  spotkanie Lotnej Ekipy Teatralnej (11 czerwca). 

Do 21 lipca trwa wystawa „Opór motyla: Haiti” w Galerii STUDIO (zespół kuratorski: Katarzyna Prokesz i Maria Prokesz). Motywem przewodnim jest duchowość przejawiająca się w kilku aspektach haitańskiego życia społecznego – religii, tworzeniu wspólnoty, zaangażowaniu politycznym czy kontakcie z naturą. Na wystawie obok prac haitańskich pokazywane są również dzieła współcześnie tworzących polskich artystek i artystów, jak i obiekty z kolekcji galerii. 

Wspomnienia legendarnego dyrektora Metropolitan Opera, Rudolfa Binga, pt. „5000 wieczorów w Operze” w nowym, poszerzonym wydaniu pod redakcją Jacka Marczyńskiego po czterdziestu dwóch latach znów trafiła do polskiego czytelnika dzięki STUDIO teatrgalerii. Książka w cenie 69 zł do kupienia na www.teatrstudio.pl.

Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych trwa akcja promocyjna „Stać Cię na teatr”. Specjalne oferty dla publiczności czekają w newsletterze STUDIO, wystarczy się tylko zapisać.

STUDIO teatrgaleria

Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne