EN
8.02.2021, 16:38 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Żydowski wraca do grania na żywo - 18 lutego

"Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy" / fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Wracamy na scenę! Od 18 lutego zapraszamy na "Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy" w reż. Damiana J. Necia. Spektakl miał premierę w październiku 2020 r. i już zebrał wiele wspaniałych recenzji - poinformowano na Fb Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

"Otwieramy się! Zapraszamy na naszą stronę www.teatr-zydowski.art.pl do zapoznania się z naszym repertuarem lutowym! W pełnym reżimie sanitarnym możemy przyjąć 50 proc. widowni. Stęskniliśmy się bardzo za Wami, Widzowie" - napisano na Fb Teatru.

Jak poinformowano, obok przedstawienia "Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy", od 25 do 28 lutego zespół Teatru Żydowskiego zagra dla publiczności także "Mykwę" Hadar Galron w reż. Karoliny Kirsz.

Przedstawienie "Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy" będzie grane 18-21 lutego na głównej scenie Teatru Żydowskiego (ul. Senatorska 35).

W spektaklu w reż. Damiana Josefa Necia obok "Burzy" Shakespeare'a w przekładzie na język jidysz Yosefa Goldberga wykorzystano również fragmenty Archiwum Ringelbluma oraz "Lamentacji Jeremiasza" i "Pieśni nad Pieśniami".

Za scenografię, kostiumy i wizualizacje odpowiadają Marta Wieczorek i Maciej Czuchryta. Muzykę skomponował Sławomir Kupczak. Choreografię opracował Szymon Dobosik. Za przygotowanie wokalne odpowiada Teresa Wrońska.

Występują: Henryk Rajfer (Prospero), Jerzy Walczak (Ariel / Ferdynand), Wanda Siemaszko (Miranda), Barbara Szeliga (Stefano), Joanna Przybyłowska (Trinkulo), Marek Węglarski (Antonio) i Marcin Błaszak (Kaliban).

Spektakl jest grany w języku jidysz z napisami w języku polskim.

Jak przypomniano na stronie Teatru Żydowskiego, pierwsza premiera "Burzy" Szekspira w jidysz miała miejsce w Łodzi w 1938 r. w Folks Un Jungt Theater. W 1939 r. grana była dla publiczności warszawskiej.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne