04.08.2020, 14:37 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Żydowski leczy humorem

14 sierpnia Teatr Żydowski powraca do grania na żywo lżejszym repertuarem ogródkowym i zaprasza na kabaretowy weekend „Przy szabasowych świecach” na letniej scenie w Ogrodzie Saskim. Spektakle będą grane 14 sierpnia o 19.00, a 15 i 16 sierpnia o godz. 18.00. 

mat. teatru

„Przy szabasowych świecach” to książka Horacego Safrina, po którą, od jej pierwszego wydania w roku 1963 i licznych wznowieniach, sięga ogromna liczba czytelników. I to nie dziwi, bowiem zawiera ona dowcipy i anegdoty żydowskie, reprezentację humoru żydowskiego, który od „zawsze” bawi i poprawia samopoczucie. Jest to dowcip wysmakowany, inteligentny i błyskotliwy, a przez to ponadczasowy. 

Sławni żydowscy cadycy - zwłaszcza Rabi Nachman z Bracławia - nauczali, że bycie radosnym jest wielkim obowiązkiem (micwą), że wszystkie choroby, które spadają na człowieka biorą się z niedoceniania roli radości. „Radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się”, a ten, który potrafi się śmiać z samego siebie, zawsze będzie człowiekiem wolnym.

Wieczór „Przy szabasowych świecach” będzie spotkaniem z humorem żydowskim w jego różnych odsłonach, w anegdocie, monologu, skeczu i piosence kabaretowej. Znajdą się w nim utwory autorów, których niezwykły talent sprawił, że ich teksty - arcydzieła kabaretowego gatunku - królowały na najsłynniejszych scenach kabaretowych międzywojnia, nie zestarzały się i bawią publiczność do dzisiaj, a wykonawcom dają wiele radości i satysfakcji. W czasie wieczoru „Przy szabasowych świecach” usłyszeć będzie można teksty m.in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Mariana Hemara, Konrada Toma, Jerzego Jurandota i wielu innych. 

Teatr Żydowski wznawia stacjonarną działalność artystyczną przy zachowaniu wszystkich wytycznych, które zabezpieczają widzów przed zarażeniem COVID-19. 

Bilety na spektakle są dostępne w kasach oraz na stronie teatru www.teatr-zydowski.art.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku