EN
28.10.2021, 08:41 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Żydowski i Teatr PAPAHEMA zapraszają na premierę spektaklu "Madagaskar"

Wspólna realizacja sztuki Magdy Drab jest już kolejną tej jesienią premierą w Teatrze Żydowskim i kolejną koprodukcją obu teatrów. "Madagaskar" to horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia. Premiera spektaklu w reżyserii Gosi Dębskiej odbędzie się 4 listopada w Teatrze Żydowskim w Warszawie, a 9 listopada będzie miała miejsce debata "MADAGASKAR. WYSPA WYKLUCZONYCH" w Teatrze Żydowskim na Senatorskiej. 

fot. mat. teatru

SPEKTAKL MADAGASKAR

Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki, niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium, oferowanym kiedyś przez Francję jako miejsce wysłania wszystkich Żydów z Europy. Powstało nawet chwytliwe hasło "Żydzi na Madagaskar", ale plan nigdy nie doszedł do skutku... 

- Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiadomo, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci  w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają - mówi Gosia Dębska, reżyserka spektaklu. 

Na teatralnym "Madagaskarze" spotkamy Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa i wielu innych… w tym czuwającą nad nimi żydowską pramatkę, Ewę z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. 

MADAGASKAR. WYSPA WYKLUCZONYCH – DEBATA

Premierze najnowszego spektaklu Teatru Żydowskiego i Teatru PAPAHEMA towarzyszyć będzie debata "Madagaskar. Wyspa Wykluczonych", która odbędzie się w Teatrze Żydowskim na Senatorskiej. 

Madagaskar staje się dziś pojęciem szerszym niż geograficzna ciekawostka. Kolonialna tęsknota za wyspą, na którą można by zesłać niewygodnych obywateli, jawi się jako trafna metafora wykluczenia. Madagaskar – jako hasło – jest przyczynkiem do rozpoczęcia dyskusji o niejednoznacznej tożsamości wybitnych postaci, o pochodzeniu, które zaczyna uwierać. Madagaskar to również impuls do rozmowy o losach migrantów, o mechanizmie wyparcia i „żydowskich coming-out’ach”, o kondycji systemu edukacji i przestrzeni do prowadzenia w jego ramach dialogu o polsko-żydowskim dziedzictwie... „Madagaskar” nie pozwala zapomnieć o widmie kolejnych Madagaskarów, kolejnych wysp… 

W dyskusji udział wezmą: dr Tamara Sztyma – historyczka sztuki, kuratorka wystawy/galerii „Dziedzictwo”, na stałe związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dr Jan Borowicz kulturoznawca, psychoterapeuta psychoanalityczny, Karol Głębocki – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz edukator w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej, społecznik i aktywista związany ze Społecznym Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu, a także Małgorzata Dębska – studentka roku dyplomowego kierunku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Filii w Białymstoku, reżyserka spektakl „Madagaskar”.

Wstęp na debatę jest wolny, a wejściówki są już dostępne w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35. Streaming wydarzenia dostępny będzie on-line w mediach społecznościowych organizatorów (FB Teatru Żydowskiego i Teatru PAPAHEMA).

Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego dedykowanego uczniom szkół średnich.

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2021 oraz ze środków z budżetu Miasta Białystok.

Źródło:

Materiał nadesłany