Na przekór aurze, w której dominują szarości oraz przyrodzie, która pozornie trwa w bezruchu, Teatr Sztuka Ciała otwiera Nowy Rok opowieściami o przemianach w naturze, kolorach i żywiołach.
Zapraszamy na kameralne przedstawienia bazujące na sensoryce, muzyce akustycznej i cudach, które za pomocą wyobraźni można wyczarować z tkanin:
„Księga Życia” (3-7 lat), 50 minut
Wielka, ręcznie wyszywana, pełna sekretów, niespodzianek, opowieści, melodii i faktur. Każda jej karta prezentuje inną porę roku. Każda pora roku to inne doznania, zapachy i smaki. Poznajemy je razem z Małym Kiełkiem, który radośnie i z fantazją prowadzi widzów przez kolejne doświadczenia.
Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu. Opowieść uzupełnia ruch, śpiew, gra na instrumentach i taniec.
Spektakl poprzedzają krótkie warsztaty – dzieci uczą się fragmentów piosenek ze spektaklu, wykonują mini-etiudy ruchowe, dzięki czemu mogą dołączyć do artystów podczas prezentacji.
Po spektaklu oglądają z bliska Księgę Życia, zgłębiają jej sekrety np. w postaci ukrytych nasion, dotykają, doświadczają, odkrywają wielkie-małe tajemnice natury.
Jak to jest? - otwierać "Księgę życia" w środku stycznia?
Perspektywa nadziei i poczucie, że zima jest potrzebna ziemi zawsze dodawały mi otuchy i pomagały przetrwać ciemne i chłodne miesiące. Ta znajomość cyklu przemiany i mądrość, że jedno potrzebuje drugiego - światło - cienia, zgiełk - ciszy, jest bardzo uspokajająca. - Mówi Katarzyna Markowska, twórczyni spektaklu.
Jak jest za oknem, widzimy wszyscy: szaro, zimno, mokro... Ciężko wyobrazić sobie, że kiedykolwiek może być inaczej. A jednak właśnie teraz Natura intensywnie przygotowuje się na najbliższy sezon. Główne prace zeszły do podziemia, gdzie śpią... różne stworzenia, cebule i pestki. Jeśli chcecie dowiedzieć więcej o jednym z nich - poznać przygody pewnego nasionka, dowiedzieć się "co z niego wyrośnie", gdy przyjdzie wreszcie to, co ciepłe i świetliste, to zapraszamy na "Księgę Życia" - śpiewano-ruchową opowieść o cyklu natury - dopowiada aktorka.
Występują: Katarzyna Markowska – ruch, Katarzyna Żytomirska – narracja i śpiew, Katarzyna Krasuska – gra na instrumentach
https://sztukaciala.com/portfolio/ksiega-zycia/
Kiedy i gdzie?
Piątek, 12 stycznia, godz. 10.00, OKO Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75
Sobota, 13 stycznia, godz. 17.00, OKO Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75
Niedziela, 14 stycznia, godz. 12.00, Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23
Poniedziałek, 15 stycznia, godz. 11.00, Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23
BILETY
Spektakl współfinansuje m.st. Warszawa, bilety - 25 zł, do nabycia w kasach oraz poprzez www partnerskich ośrodków kultury:
"Tu TUTU" (0,5 - 5 lat) 30 minut spektaklu + 20 minut zabawy sensorycznej
Jeden dominujący materiał a wiele kolorów, właściwości, faktur i możliwości. "Tu TUTU" odkrywa przed dziećmi barwy podstawowe i pochodne - soczyste i pastelowe kolory oraz stawia pytanie o podstawowe i pochodne barwy... dźwięku. Miękkie i szorstkie faktury, których można doświadczyć wzrokiem ale i słuchem. Zaprasza do dotykania, odkrywania i przeżywania, oprowadza po świecie kolejnych żywiołów. Przenosi swych odbiorców w zupełnie inny wymiar tytułowego "tu" zatrzymując czas i zapraszając do doświadczania "tu i teraz". Spektakl najnajowy z zabawą sensoryczną i muzyką na żywo.
„Tu TUTU” wzięło się z fascynacji tiulem - u nas i u dzieci - mówi Agata Brzozowska, aktorka, performerka. Czerpie inspirację z naszych doświadczeń jako mam, ale i z praktyki pedagogicznej. Łączymy nasze doświadczenie muzykoterapeutyczne, pedagogiki specjalnej i „zwykłej” zabawy.
Występują: Anna Ługowska i Agata Brzozowska
Muzyka: Tulipaństwo
https://sztukaciala.com/portfolio/tu-tutu/
Kiedy i gdzie?
Sobota, 13 stycznia, godz. 11.30, Wawerskie Centrum Kultury - Filia Radość, ul. Powojowa 2
BILETY - 25 zł do nabycia przed spektaklem i tu: https://biletyna.pl/spektakl/SPEKTAKL-dla-najnajow-TUTU/Warszawa