Teatr STUDIO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Polskie Radio zapraszają na słuchowisko teatralne na żywo, zrealizowane na podstawie dramatu „Oni” autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reżyserii Tadeusza Kabicza. Ten radiowy spektakl odbędzie się w 140. rocznicę urodzin genialnego artysty oraz w 40. rocznicę nadania Teatrowi STUDIO jego imienia.
Podczas wieczoru staniemy się świadkami niezwykłego procesu tworzenia teatru dźwięku. Publiczność zgromadzona na Dużej Scenie im. Józefa Szajny będzie mogła na żywo obserwować jak głosy aktorów, fonosfera i wyobraźnia splatają się w jedyny w swoim rodzaju pejzaż sceniczny. Słuchowisko, trwające 50 minut, zostanie zarejestrowane w obecności widzów i będzie transmitowane przez Polskie Radio na antenie „Dwójki” 24 lutego 2025 od godziny 19.00.
Fenomen twórczości Witkacego w Teatrze Studio zapoczątkował pierwszy dyrektor, Józef Szajna, który na swoją inauguracyjną premierę w 1972 roku przygotował spektakl „Witkacy”. Przedstawienie to, oparte na utworach „Oni”, „Gyubal Wahazar”, „Nowe Wyzwolenie” i „Szewcy”, stało się fundamentem tradycji inscenizacji dramatów Witkacego w STUDIO. Ta tradycja jest kontynuowana do dziś, co świadczy o nieustającej aktualności i inspirującej sile twórczości Witkacego w repertuarze teatru. Teatr na żywo – zarówno na scenie, jak i w radiu – to wyjątkowe doświadczenie, które łączy pokolenia i przekracza granice wyobraźni - podkreśla Roman Osadnik, dyrektor STUDIO.
W foyer Teatru Studio będzie można podziwiać monumentalny obraz Jana Dobkowskiego „Człowiek i kosmos” ze zbiorów kolekcji Galerii STUDIO. Praca była prezentowana podczas szczególnej wystawy „Hommage à Witkacy” zorganizowanej w Teatrze Studio w 1985 roku, z okazji 100-lecia urodzin artysty. W kolekcja Galerii STUDIO znajduje się również praca „Androgyne. W hołdzie Witkacemu” Magdaleny Abakanowicz i „bez tytułu, W hołdzie Witkacemu” Grzegorza Kowalskiego.
Groteska, niepokój i pytania bez odpowiedzi
„Oni” to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego, powstały około 1920 roku. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów zamkniętych w luksusowym dworku, otoczonych dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążonych w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia.
To dramat, który ostrzega przed rodzącymi się totalitaryzmami i bezrefleksyjnym konsumpcjonizmem sztuki. Mechaniczność życia bohaterów przypomina thriller, w którym napięcie narasta bez wyraźnego powodu, a niewypowiedziany lęk staje się głównym bohaterem. Witkacy zadaje pytania, które pozostają aktualne do dziś: czy nadmiar bogactwa może prowadzić do utraty krytycznego myślenia? Jak niebezpieczna jest rezygnacja z niezależnych sądów i powierzchowne podziwianie sztuki?
W słuchowisku wystąpią aktorzy i aktorki: Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Magdalena Koleśnik (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna/Ficia), Halina Rasiakówna (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan), Sonia Roszczuk (Rosika) oraz Monika Obara i Rob Wasiewicz grający postaci epizodyczne i tworzący fonosferę.
Całodniowe audycje ze STUDIO
24 lutego, w ramach obchodów 140. rocznicy urodzin Witkacego, przez cały dzień w przestrzeniach STUDIO nadawane będą specjalne audycje Polskiego Radia poświęcone twórczości i życiu wybitnego artysty. W programie znajdą się rozmowy, wspomnienia oraz materiały tematyczne. Transmisję przeprowadzą:
- Trójka („Tu Myśliwiecka 3/5/7” o 13.00-15.00, prowadzenie Michał Nogaś),
- Czwórka („Stacja Kultura” o 16.00-18.00),
- Dwójka (audycja Małgorzaty Szymankiewicz od 18.00).
Data i miejsce:
24 lutego 2025 (poniedziałek), godz. 18.45
STUDIO teatrgaleria, Duża Scena im. Józefa Szajny
bilety: 35 zł
Transmisja na antenie Polskiego Radia „Dwójki” o godz. 19.00
ORANIZATORZY: STUDIO Teatrgaleria i POLSKIE RADIO
PARTNER: Pałac Kultury i Nauki