„Ścięte żonkile” – to opowieść niezwykła, swego rodzaju lekcja empatii, która zaprasza do dialogu z innymi ludźmi, ale i do rozmowy z samym sobą. Mowa o najnowszej sztuce Teatru Krzesiwo złożonego z uczniów i absolwentów SOSW dla Dzieci Słabowidzących w Warszawie. Jej odsłonę zaplanowano na 15 grudnia o g. 18.00 i będzie to pierwszy raz w historii Teatru, kiedy premiera spektaklu odbędzie się w przestrzeni wirtualnej. Projekt realizuje Fundacja Widzimy Inaczej, a finansuje m. st. Warszawa.
„Ścięte żonkile” w wykonaniu Teatru Krzesiwo (scenariusz i reżyseria – Ryszard Polaszek) to sceniczna opowieść o wykluczeniu i przemocy w stosunku do „Innego” widziana oczami drugich „Innych”. Scenariusz w sposób daleki od dosłowności odwołuje się do traumatycznych doświadczeń totalitaryzmów i jest swego rodzaju przestrogą w obliczu kierunku, do którego zmierza współczesne społeczeństwo. Twórcy poprzez teatr próbują odpowiedzieć na szereg pytań: Czy w godzinie próby bylibyśmy w stanie wyjść z własnego komfortu, żeby dać z siebie więcej niż zazwyczaj? Czy bylibyśmy w stanie ugościć Innych, pozbawionych domu i samotnych? Czy sprawdziłby się tak często deklarowany przez nas patriotyzm? Czy potrafilibyśmy bronić ludzkiej godności i podmiotowości i jak wiele bylibyśmy w stanie w tej walce poświęcić?
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z udziałem reżysera – Ryszarda Polaszka. Całe wydarzenie zostanie nagrane i udostępnione w wersji z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na PJM.
Bezpłatna wejściówka dla każdego (czyli odpowiedni link) zostanie opublikowana na Facebooku, na profilu wydarzenia: https://www.facebook.com/events/409964313482833
Projekt „Ścięte żonkile” – spektakl o inności z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy finansuje m.st. Warszawa w ramach programu „Kreacja – nowe dzieła i wydarzenia”.
Teatr Krzesiwo to grupa uczniów i absolwentów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących w Warszawie, która od 1992 roku działa pod kierunkiem wychowawcy internetu Ryszarda Polaszka. Twórcy wystawiają swoje autorskie spektakle na deskach warszawskich teatrów oraz na krajowych festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej (w tym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Łodzi „Terapia i Teatr”, Otwarty Festiwal Teatralny Odeon w Andrychowie, Międzynarodowy Festiwal „Dionizje” w Ciechanowie, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych „Igła” w Ostrołęce, Mazowiecki Festiwal Teatralny w Mińsku Mazowieckim, Zamkowe Spotkania Teatralne w Szydłowcu, Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Inny” w Krośnie, Festiwal Sztuki Teatralnej w Rybniku i wielu innych). W październiku 2019 roku Krzesiwo wzięło udział w 7. Festiwalu Kultury Bez Barier, prezentując w Teatrze Ochoty spektakl „Eksperyment” z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na język migowy.