EN

12.05.2021, 18:11 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Baj otrzymał milion zł dofinansowania

fot. Albert Roca Macia

Stołeczny Teatr Baj, czyli najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce otrzymał milion zł dofinansowania. Dodatkowe fundusze będą przeznaczone na m.in. na digitalizację zbiorów. Wcześniej teatr przeszedł już generalny remont.

Teatr Baj jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Powstał w 1928 r., a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 r.

Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się jednak w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe. Sala główna ze 180 miejscami na widowni i ruchomą sceną oraz sala kameralna na 25 osób. Powstała także nowa przestrzeń wystawienniczo – edukacyjna.

"Dzięki rewitalizacji budynku przy Jagiellońskiej odzyskał już swój blask, jest jednym z najpiękniejszych praskich zabytków. A Teatr Baj dysponuje nowoczesną i funkcjonalną przestrzenią" - mówiła o tej inwestycji wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Teraz teatr otrzyma z UE kolejne pieniądze. Jak przekazał stołeczny magistrat, Baj znalazł się wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dodatkowe fundusze przeznaczone będą m.in. na digitalizację – nowoczesną archiwizację teatralnych zbiorów, co ułatwi korzystanie z nich szerszej grupie odbiorców.

"Kompleksowa renowacja obiektu pozwoliła dostosować budynek teatru dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także przeorganizować go tak, aby był w pełni funkcjonalny. Poprawi się także dostępność cyfrowa zasobów placówki, ponieważ część zbiorów Teatru Baj zostanie zdigitalizowana" - poinformował ratusz.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne