EN
20.03.2023, 10:33 Wersja do druku

Warszawa. Taniec i teatr w Mazowieckim Instytucie Kultury

Odczarowujemy taniec współczesny, prezentujemy spektakle z pogranicza teatru fizycznego, nowej choreografii i performansu, uczymy się. Dzięki partnerstwu Mazowieckiego Instytutu Kultury z Fundacją Artystyczną PERFORM oraz teatrem Sztuka Nowa w programie wydarzeń na każdy miesiąc znajduje się szereg wydarzeń związanych z tańcem, skierowanych do różnych grup odbiorców.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Centralna Scena Tańca

Fundacja Artystyczna PERFORM realizuje w MIK kolejną edycję projektu Centralna Scena Tańca w Warszawie. Wśród działań znajdują się m.in. spektakle taneczne i laboratoria ruchowe Kontakt Improwizacji.

Niedzielne laboratoria ruchowe realizowane są w formule: warsztat + dżem z muzyką na żywo. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, bez względu na doświadczenie i czy sprawność ruchową.

Najbliższe warsztaty: 26.03, 16.04, 23.04.

Warsztaty i dżemy KI są obecne na całym świecie, a to co charakteryzuje otaczającą je społeczność jest inkluzywność: na wydarzeniach spotykają się różne grupy wiekowe, od nastolatków do seniorów, osoby z ograniczeniami ruchowymi, czy niepełnosprawnością funkcjonują w tańcu na równych prawach, praktyka jest też czuła na indywidualne potrzeby sensoryczne i poznawcze, np. osób neuroatypowych.

- Klara Łucznik i Zuzanna Bukowski

W ramach Sceny CST prezentowane są spektakle twórców młodego i starszego pokolenia, zespoły oraz duety, przedstawienia wykorzystujące różnorodne techniki ruchu: taniec współczesny, teatr fizyczny oraz sztuki pokrewne. Dzięki temu publiczności może budować i wzbogacać własny alfabet sztuki tańca.

30 marca | CST Scena spektakl taneczny „Goździk w pustej muszli" | 19.00

Aleksandra Bożek-Muszyńska i Piotr Skalski wychodząc od impresji na temat rzeźby Pocałunek rumuńskiego twórcy Constantina Brâncuşi przyglądają się tematowi długoletnich związków miłosnych.

Bilety 25 zł, dostępne w Kasie MIK. Więcej na www.mik.waw.pl

13 kwietnia | CST SCENA spektakl taneczny „na dwóch nogach/bi(g)gender” Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz | 19.00

Tytuł spektaklu odnosi się do związków frazeologicznych w języku polskim i angielskim: „stanąć na nogi (złapać równowagę)” - dojść do siebie, odzyskać siły, pozbierać się, uniezależnić się. „Na dwóch nogach” jest kontynuacją rozpoczętego przez autorki w 2019 roku kolektywnego badania idei siostrzeństwa w tańcu, choreografii i improwizacji kontaktowej.

Bilety 25 zł, dostępne w Kasie MIK. Więcej na www.mik.waw.pl

20 kwietnia | CST SCENA spektakl taneczny „Instrukcje obsługi cienia” | 19.00

Instrukcje obsługi cienia to wielowątkowe, nielinearne historie kobiet, które opowiadają o emocjach i uczuciach, zagłębiając się w najbardziej intymne i trudne własne doświadczenia, aby je uzdrowić, przetransformować i oświetlić. Podzielenie się nimi z widzami jest elementem procesu grupowego i ostatecznym pomostem między tym, co było, a tym nowym, co narodzi się po doświadczeniu ekspozycji. Zapraszamy zatem na spektakl utkany z prawdziwych historii do być może odszukania swojego cienia, a przynajmniej do refleksji i zadumy nad swoim „światłocieniem” w życiu.

Przy realizacji spektaklu towarzyszyła nam patronka 2023 roku, którą jest Wisława Szymborska. Jej twórczość okazała się dla nas inspiracją, jak o trudnych i czasami bardzo filozoficznych sprawach opowiadać w sposób klarowny i jasny jak światło, które zawsze na koniec dnia oświetla cień.

- Paulina Święcańska, choreografka i reżyserka spektaklu

SZTUKA NOWA x MIK

Stowarzyszenie Sztuka Nowa realizuje w MIK produkcje skierowane do młodej, ale nie tylko, publiczności. Spektakle odbywają się dwukrotnie tego samego dnia, o godzinie 13.00 dla szkół i o 19.00 dla publiczności indywidualnej.

6 kwietnia | SZTUKA NOWA x MIK Black SQR | 19.00

Co połączyło Sztukę Nową i mocno eksperymentalny teatr fizyczny z suprematyzmem Kazimierza Malewicza i jego „Czarnym kwadratem"? I co z tym wszystkim ma wspólnego Jerzy Grotowski - wizjoner, reżyser i reformator polskiego i światowego teatru, którego obecność wyraźnie zostaje zaznaczona w „Black SQR”? „Black SQR” jest rozmową o rewolucji; nie monologiem, a dialogiem między performerami i widzami, którzy wspólnie pytają i szukają odpowiedzi na temat zasadności rewolucji społecznej w sztukach performatywnych w XXI wieku.

Bilety dostępne online

Źródło:

Materiał nadesłany