EN

24.04.2024, 10:45 Wersja do druku

Warszawa. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” w cyklu SOLO INACZEJ w MIK

Surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy. Bohaterką kolejnego spektaklu w cyklu SOLO INACZEJ jest Wisława Szymborska. 26 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie można obejrzeć dwa razy spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” w reż. Anny Gryszkówny.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Jest 3 października 1996, Dom Pracy Twórczej „Astoria”, Zakopane. Wisława Szymborska sama w pokoju, niczego nie podejrzewając, pisze wiersz. Dzwoni telefon. Pojawia się Kot. Poetka rozmawia z nim, ignorując natarczywy telefon. W końcu odbiera. Słucha, odkłada słuchawkę. (Dostała Nobla). Zamknięta w pokoju musi zmierzyć się z werdyktem, z przeznaczeniem, sławą i nieśmiertelnością.

Ale Nobel to tylko pretekst do opowiedzenia czegoś więcej. O myślach Szymborskiej, uczuciach, pragnieniach, marzeniach, przyszłości i przeszłości. 

Pojawiają się postaci realne i nierealne. Student, w którym się kochała jako mała dziewczynka i opisała w wierszu Śmiech. 

Jest Kornel Filipowicz, Adam Włodek, Bohun, Andrzej Gołota, Nieujawniony Podmiot Liryczny z dość dziwną misją, no i powracający ciągle Kot. 

Surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy to próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. 

SOLO INACZEJ | Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy

26 kwietnia (pt.), godz. 11.00 i 19.00

bilety 70 zł | kawiarnia otwarta przed spektaklem

Po wieczornym przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórczyniami i twórcami spektaklu.

autor: Piotr Rowicki

reżyseria: Anna Gryszkówna

scenografia: Andrzej Witkowski

muzyka: Michał Lamża

konsultacje merytoryczne: Michał Rusinek

produkcja: Bartosz Jelonek

zdjęcia: Bartek Barczyk

Obsada:

Agnieszka Przepiórska – Wisława Szymborska

Antoni Milancej – Kot, Paparazzi, Student, Księgarz Polski, Podmiot liryczny, Głosy z radia, Strażak, Kulmowa, Gołota, Kornel, Włodek, Ojciec

Producent: Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie 

UWAGA: w spektaklu używana jest duża ilość dymu scenicznego 

Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu.

O cyklu SOLO INACZEJ

Do pierwszej odsłony nowego teatralnego cyklu SOLO INACZEJ zaprosiliśmy laureatkę nagrody im. A. Zelwerowicza, aktorkę Agnieszkę Przepiórską z jej serią monodramów poświęconych ważnym postaciom kobiet świata kultury, nauki i najnowszej historii. Sama artystka określa ten cykl mianem "bioteatr", gdyż monodramy są czymś w rodzaju artystycznie i teatralnie przetworzonych biografii. Scenariusze powstały na podstawie uznanych publikacji biograficznych opartych na materiałach źródłowych. 

Po spektaklach w cyklu SOLO INACZEJ odbywają się rozmowy z twórcami i autorami książek, które prowadzą zaproszeni dziennikarze. Tematem rozmów jest praca nad przedstawieniem, sposób podejścia do tematu, bohaterka, jej twórczość, życie, społeczne tło, problemy, z którymi się zmagała i które też mogą nas dotyczyć.

Mazowiecki Instytut Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12

Źródło:

Materiał nadesłany