EN
5.01.2021, 12:42 Wersja do druku

Warszawa. Styczniowe plany repertuarowe STUDIO teatrgalerii

Jak będzie wyglądał początek 2021 roku w teatrze? Czy będzie można będzie obcować z kulturą, nie tylko online? Czy jest nadzieja na spotkanie artystów z widzami na żywo? Takie pytania zadają sobie zarówno artyści, twórcy, dyrektorzy instytucji jak i sami widzowie. W oczekiwaniu na zniesienie obostrzeń, STUDIO zaprasza w styczniu na cztery premiery online i oprowadzania wirtualne po wystawie kolekcji Galerii STUDIO. 

fot. Sisi Cecylia

Rok 2021 STUDIO rozpocznie emisją na vod.teatrSTUDIO.pl monodramu „Matka Makryna” w wykonaniu i reżyserii Ireny Jun (od 6 stycznia o godz. 19.00, środa). Legendarna aktorka teatru wciela się w zapomnianą obecnie postać – matkę Makrynę Mieczysławską, bohaterkę o dwóch twarzach, której udało się zwieść i oszukać rzesze ludzi, między innymi polskich romantycznych wieszczów: Krasińskiego, Mickiewicza, Norwida i Słowackiego. 

Od soboty, 16 stycznia o godz. 19.00 emitowana będzie „Chroma” w reżyserii Grzegorza Jaremki na motywach twórczości i życia Dereka Jarmana, brytyjskiego malarza, scenografa, reżysera, pisarza i poety, a także aktywisty zaangażowanego w działalność na rzecz społeczności LGBT, kojarzonego w Polsce głównie jako reżysera filmów „Caravaggio” oraz „Blue”. 

Reżyser Radosław Rychcik zaprasza na premierę online „Kartoteki rozrzuconej” na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza (od 23 stycznia, godz. 19.00, sobota). Autor spektaklu łączy treści oryginału ze współczesnymi tematami, które dopełnia doskonała muzyka Michała i Piotra Lisów. 

W ostatnią sobotę stycznia (od 30 stycznia, godz. 19.00, sobota) zobaczymy nagrodzone na Boskiej Komedii (2018) „Żaby” Michała Borczucha, z dramaturgią Tomasza Śpiewaka. Teksty komedii Arystofanesa i tradycja antyczna są punktem wyjścia do opowieści o kulturze gejowskiej, którą uzupełnia liryczna muzyka Bartosza Dziadosza.

Ponadto do końca lockdownu na platformie VOD teatru STUDIO można będzie zobaczyć nagrania spektakli Anny Karasińskiej „Dobrze ci tego nie opowiem” w koprodukcji z Komuna Warszawa; „Metafizykę dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w koprodukcji z CalArts i teatrem REDCAT w Los Angeles; okrzyknięty jednym z najlepszych spektakli 2020 r. spektakl Anny Smolar pt. „Koniec z Eddym” na podstawie bestsellerowej powieści Édouarda Louisa oraz „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego opierający się na fenomenie pierwowzoru przedstawienia z 1990 roku i wydobywający z niego zaniechane wątki.  

Kuratorki Galerii STUDIO zapraszają na wirtualne oprowadzania po wystawie „48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”, która zostanie otwarta dla widzów po zniesieniu istniejących obostrzeń.  To pierwsza od dłuższego czasu wystawa wybranych prac z kolekcji Galerii Studio, która liczy dziś ok. tysiąc obiektów. Wśród nich znajdują się m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego. Prace wybitnych artystów polskiego modernizmu stanowią dowód niezwykłej polityki artystycznej tego miejsca, a także nowatorskiego myślenia o interdyscyplinarnym charakterze współczesnej instytucji kultury. Po wystawie w oprowadzać będą kuratorki Dorota Jarecka (od 18 stycznia, poniedziałek), Paulina Olszewska (od 1 lutego, poniedziałek), Natalia Andrzejewska (od 8 lutego, poniedziałek) oraz dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska (od 25 stycznia, poniedziałek). Wystawie towarzyszy publikacja „48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”.

Do zobaczenia na vod.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria kontynuuje również swoje warsztaty edukacyjne online. Dział Edukacji przygotowuje na styczeń premierę publikacji w ramach „Młodzi kontra dramat vol. 2” oraz nabór na warsztaty z krytycznego myślenia dla młodzieży. Będą to spotkania performatywno-dramaturgiczne, które potrwają od lutego do czerwca.  

Do 17 stycznia 2021 r. STUDIO teatrgaleria ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem działa tylko online. W momencie zniesienia lockdownu planowane są następujące spektakle na żywo: „Serotonina” w reżyserii Pawła Miśkiewicza (19-21 stycznia), „Więcej niż jedno zwierzę” Roba Wasiewicza (25-26 stycznia), „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (27-31 stycznia). O zmianach w repertuarze teatr informować będzie na bieżąco na stronie www.teatrstudio.pl oraz na swoich portalach społecznościowych. 

W marcu 2021 w STUDIO teatrgalerii planowana jest premiera spektaklu w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie  „Kraksy” Jamesa Ballarda. W obsadzie zobaczymy: Dominikę Biernat, Tomasz Nosinskiego, Dominikę Ostałowską, Marcina Pempusia, Bartosza Porczyka, Sonię Roszczuk, Pawła Smagałę, Roba Wasiewicza i Ewelinę Żak. 

STUDIO teatrgaleria  to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka; od 2019 roku na stanowisku zastępcy dyrektora naczelnego wspiera je teatrolog i kurator Tomasz Plata. W sezonie 2020/2021 odbyły się trzy premiery: „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (15 sierpnia 2020 r.), „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek (9 października 2020 r.), „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (24 października 2020 r.). 

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne