EN

10.01.2025, 12:44 Wersja do druku

Warszawa. Styczeń w Warszawskiej Opery Kameralnej

W sobotni wieczór 11 stycznia, Warszawka Opera Kameralna otworzy Nowy Rok koncertem na Zamku Królewskim z programem „Kolędy z MACV”.

fot. mat. Warszawskiej Opery Kameralnej

To unikatowy projekt stworzony dla naszej orkiestry przez Krzysztofa Herdzina. Dlaczego unikatowy?

Po pierwsze: Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (w skrócie: MACV) – to najstarsza w Polsce orkiestra muzyki dawnej, założona w 1957 roku, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, skoncentrowana na wykonawstwie muzyki okresu baroku i klasycyzmu.

Po drugie: Krzysztof Herdzin – wybitny aranżer, kompozytor i pianista jazzowy, znany z nietuzinkowych interpretacji i nieszablonowych rozwiązań.

Po trzecie: kolędy. W tym przypadku kilkanaście polskich kolęd i pastorałek, dla których Krzysztof Herdzin znalazł odpowiedniki w znanych i rozpoznawalnych utworach z… okresu baroku i klasycyzmu.

Z tego połączenia powstały cudowne wariacje na temat kompozycji sprzed wieków, stanowiące doskonały – i zaskakujący – fundament dla kolędowych melodii.

Zamek Królewski w Warszawie, 11 stycznia 2025, godz. 19.00 (sobota).

W styczniu zapraszamy także – szczególnie dzieci – na operę familijną „Chcę śpiewać… ale nie mam gdzie”. Mistrzowie opery – Jerzy Snakowski (libretto i reżyseria) oraz Rafał Kłoczko (kompozytor) – napisali skrzącą się od dowcipu, niespodziewanych zdarzeń i kolorowych melodii operę familijną.

To opowieść o Marcie, dziewczynce, która obdarzona jest niezwykłym głosem, jednak kompletnie nie wie, co z tym talentem zrobić. Jak opowiada reżyser: „Nikt nie wspiera jej w tym marzeniu, nikt nie chce pomóc, by mogła wyrazić siebie poprzez śpiew. Marta swoim talentem próbuje zainteresować wielu ludzi. Nadaremnie. Szuka więc miejsca, gdzie jej głos mógłby zaistnieć. Tak trafia na scenę operową, by w finale zaśpiewać jedną z najpiękniejszych arii – Królowej Nocy...”.

Jak pisał Jacek Marczyński („Ruch Muzyczny”): „Muzyka skomponowana przez Rafała Kłoczkę na fortepian i zestaw instrumentów perkusyjnych jest przystępna i przyrządzona inteligentnie. Jest w niej trochę musicalu, delikatnego rapowania i beatboxu, a także sporo zabawnie wplecionych cytatów z Mozarta, Rossiniego czy Verdiego… […] Trwający niespełna godzinę spektakl «Chcę śpiewać… ale nie mam gdzie» to bardzo dobra propozycja dla dzieci z niższych klas szkoły podstawowej, a takich ofert nie mamy wiele…”.

Basen Artystyczny WOK, 25-26 stycznia, godz. 11.00 i 13.30 (sobota), godz. 10.00 i 12.00 (niedziela).

Szczególnym punktem styczniowego repertuaru jest Koncert Noworoczny (Teatr WOK, 25 stycznia, godz. 19.00). Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod batutą Adama Banaszaka oraz Dorota Szczepańska (sopran) wykonają utwory Arcangelo Corelliego (Concerto grosso op. 6 nr 8), Johanna Sebastiana Bacha (3 suita orkiestrowa, BWV 1068; Kantata „Jauchzet Gott in allen Landen”, BWV 51), Jeana-Baptiste’a Lully’ego (Marche pour la cérémonie des Turcs, Ballet de la nuit – Uwertura) oraz Georga Friedricha Händla (Kantata „Tra le fiamme”, HWV 170; Muzyka ogni sztucznych, HWV 351).

To przecież muzyczna tradycja, że renomowane teatry operowe i filharmoniczne sale przygotowują specjalne programy z okazji nowo rozpoczętego roku. Najwybitniejsi kompozytorzy na przestrzeni wieków postarali się, aby melomani mieli z czego wybierać w tym wyjątkowym okresie. Koncert rozpocznie nowy cykl koncertów kameralnych w wykonaniu Orkiestry MACV i Zespołu Wokalnego WOK.

Kup bilet na wydarzenia WOK

Źródło:

Materiał nadesłany