EN

30.07.2021, 11:11 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: lato w mieście

Prapremiera monodramu „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk w Muzeum Powstania Warszawskiego (1-5 sierpnia). Premiera na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki spektaklu Anki Herbut i Marty Ziółek „panie władzo, to są tylko tańce” na podstawie książki Klementyny Suchanow „To jest wojna” (6-8 sierpnia). Ponadto w programie: koncerty nokturnowe Marcina Maseckiego (19 i 26 sierpnia), koncert Mitch & Mitch z Sinfonią Varsovią (20 sierpnia) oraz liczne pokazy filmowe, spotkania i debaty na Placu Defilad. Swoim letnim programem STUDIO zachęca i jednocześnie zaprasza na otwarcie sezonu artystycznego 2021/2022, w którym będziemy obchodzić dwie okrągłe rocznice: setną rocznicę urodzin Józefa Szajny oraz pięćdziesięciolecie założenia teatru. Otwarcie sezonu 25 sierpnia.

fot. Katarzyna Stefanowska

„Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” – prapremiera 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego

W dniach 1-5 sierpnia w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego przedpremierowo zobaczymy monodram „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” na podstawie tekstu Jacka Góreckiego w reżyserii Ewy Błaszczyk. W rolę tytułową wciela się charyzmatyczna Ewa Błaszczyk, kreśląca poruszającą opowieść o pamięci, tożsamości i historii, którą niesie każdy z nas. Sceniczny portret Tamary Biakow to rzecz o notorycznym zabijaniu przeszłości. O kacie i ofierze w jednym ciele - głodnym, złym, zazdrosnym, gryzącym, pożądającym ciele. O ranach w sercu i tych na umyśle. Premiera spektaklu w STUDIO na Scenie Malarnia odbędzie się 25 września 2021 roku. Spektakl jest koprodukcją Teatru Studio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. mat. teatru

„panie władzo, to są tylko tańce” – premiera 6 sierpnia na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki

Jednym z najważniejszych punktów programowych projektu PLAC DEFILAD będzie premiera spektaklu „panie władzo, to są tylko tańce” na podstawie głośnej książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow (6, 7, 8 sierpnia). Twórczyniami spektaklu są dramaturżka i badaczka Anka Herbut oraz choreografka i reżyserka Marta Ziółek. Książka Klementyny Suchanow wydobywa z mroku struktury chrześcijańskiego fundamentalizmu, odsłania sposoby jego wnikania w tkanki rządów i instytucji, w nasze codzienne życie i w nasze ciała. W spektaklu „panie władzo, to są tylko tańce”ruch staje się maszyną do projektowania zmiany. Jego ceremonialna formuła łączy choreografowanie sojuszy i praktyki wypracowywane podczas protestów z tańcami o wojennych korzeniach, ale transformacyjnej mocy. Z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki całkiem nieźle widać miejsca, w których wyraża**śmy sprzeciw, wylizywa**śmy rany, próbowa**śmy uzdrawiać nasze ciała fizyczne i ciało społeczne. PKiN – jeden z najwyższych budynków w Warszawie – jest jak świątynia, w której spotykają się i kondensują społeczne energie i dążenia. Ponoć ma też niezwykłą moc oddziaływania na miasto i na ludzi, którzy je tworzą.

Instalacja Jadwigi Sawickiej i scena plenerowa na Placu Defilad

Na Placu Defilad, jeszcze do 5 września, można oglądać wielkoformatową (10x15 metrów) instalację artystyczną Jadwigi Sawickiej, namalowaną bezpośrednio na kamiennej posadzce tuż przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Na różowym, cielistym tle, ogromne czarne litery: WOLNE CIAŁA! Druga część instalacji to trzy banery zawieszone na fasadzie STUDIO, z hasłami: „Żądaj wolności dla ciała. Ducha uwolnij sam/a” oraz „Obywatelko, krzycz. Obywatelu, krzycz”.

Na scenie plenerowej przed wejściem do STUDIO, w każdą niedzielę tego lata odbędą się koncerty pt. „Tych mniej znanych”, konfrontujące mistrzów muzyki klasycznej ze studentami. Będzie to rodzaj kursów mistrzowskich, realizowanych w niezobowiązującej atmosferze pod opieką kuratorów Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza, koncertmistrza Orkiestry Polskiego Radia (1, 8, 15, 22, 29 sierpnia). W programie: Johann Gottlieb Graun, Fanny Mendelssohn, Józef Nowakowski, George Onslow, Robert Fuchs, Luigi Cherubini, Johann Nepomuk Hummel, Jan Dismas Zelenka, Carl Philip Emmanuel Bach. W ramach projektu „Scena alternatywna”, przygotowanego przez Teo Oltera12 sierpnia zobaczymy autorski projekt saksofonisty, kompozytora i producenta Jerzego Mączyńskiego. Wieczorne koncerty nokturnowe Marcina Maseckiego (19 i 26 sierpnia) to spotkania z twórczością Jana Sebastiana Bach i Erika Satiego. W sierpniu natomiast odbędzie się wyjątkowy koncert Mitch & Mitch i Sinfonii Varsovii z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone (21 sierpnia). Festiwal Singera zaprasza na Noc Klezmerów: „Żydowska ulica/Jewish Street” z koncertem Izabeli Szafrańskiej. Na projekt składają się pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej i wojennej. Wieczorne wydarzenie będzie poprzedzone czytaniem poezji w języku polskim i w jidysz (28 sierpnia).

Wtorki na Placu Defilad to spotkania z kinem artystycznym oraz twórcami i twórczyniami sztuk wizualnych. Przegląd „Historie Filmu Awangardowego”, przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez kuratora Łukasza Rondudę i kuratorkę Gabrielę Sitek z Fundacji Oko na Kino rozpoczyna w sierpniu pokaz poświęcony twórczości charyzmatycznego Josepha Beuysa (3 sierpnia). Wieczór 17 sierpnia spędzimyz twórczością Jonasa Mekasa, nazywanego „ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy filmowej” twórcy filmowego, prozaika, poety i dziennikarza. Każdą projekcję poprzedzą krótkie prelekcje wygłoszone przez znawców i badaczki kina oraz sztuk wizualnych.

Kuratorki Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek cyklu „Kino Letnie vol. 6 Wszyscy Jesteśmy Fotografami” zaprezentują najnowsze filmy dokumentalne poświęcone fotografii współczesnej. Pierwszy z wieczorów sierpniowych spędzimy z twórczością legendarnego fotografa Magnum i pokazem filmu „Elliott Erwitt - Silence Sounds Good” (10 sierpnia). Z Polska Akcją Humanitarną obejrzymy „Pod ostrzałem” o wyprawie legendarnej korespondentki wojennej „The Sunday Times” Marie Colvin i fotografa Paula Conroy’a w Syrii pojechali do spustoszonej wojną Syrii (24 sierpnia). Wybrane filmy podejmują ważne i współczesne tematy dotyczące granic wolności wypowiedzi artystycznej oraz roli fotoreportera w dokumentowaniu wydarzeń. Pokazom towarzyszyć będą po raz pierwszy debaty z zaproszonymi gośćmi, m.in.: Zuzanna Janin, Magdalena Kicińska, Rafał Grzelewski, Maciej Moskwa, Tomasz Śliwiński, Iwo Zmyślony.

W każdą środę Stowarzyszenie Nowe Horyzonty prezentuje najciekawsze filmy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i American Film Festival. W sierpniowym programie:mroczna baśń „Nie jestem czarownicą” (4 sierpnia), niepokorny izachwycający literackim pierwowzorem „Berlin Alexanderplatz” (11 sierpnia), doskonale zniuansowanyfilm „Surogatka” (18 sierpnia) i na zakończenie cyklu kino buzujące, szalenie zabawne, ale i piekielnie przerażające „Shiva Baby” (25 sierpnia).

Wraz ze Stanisławem Łubieńskim, autorem bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach” w sierpniu poszukamy mchów i porostów na otaczających murach Pałacu (3 sierpnia).

W sierpniowe niedzielne popołudnia zapraszamy na dyskusje o najważniejszych problemach polskiej współczesności. Rozmowy z udziałem zaproszonych gości, prowadzone w niezobowiązującej atmosferze przy wielkim stole, we współpracy z redakcją oko.press (8, 15, 22, 29 sierpnia).

Czytanie tekstów literackich, minuta krzyku dla Białorusi, chór czarownic, działania społeczne/craftywizm przy stole na placu to program „Dnia Białorusi” kuratorek aktywistki Jany Shostak i tłumaczki Justyny Czechowskiej (9 sierpnia).

Centrum Architektury zaprasza na premierę „ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego, siódmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Tego wieczoru na płycie placu Defilad wydarzą się rozmowy o Śródmieściu Północnym z autorami wyboru obiektów i tekstu, Michałem Kempińskim i Ewą Ziajkowską, którą poprowadzi wydawczyni Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, przy muzyce i dźwiękach Petera Łyczkowskiego i miniperformans„Głowa na chodniku” (23 sierpnia).

23 sierpnia rozpoczyna sięszkoła letnia kolektywu Kem. W pierwszej edycji udział weźmie grupa 8-10 uczestniczek_ków, wyłonionych w procesie otwartej rekrutacji. Wśród zaproszonych artystek_ów, choreografek_ów i myślicielek_li, które poprowadzą warsztaty i zajęcia, są m.in Alex Baczyński-Jenkins, Wiktor Bagiński, Ligia Lewis, Ewa Majewska, Ania Nowak, Natalia Sielewicz i Will Rawls.

Inauguracja sezonu teatralnego 2021/2022 – 25 sierpnia

Sezon rozpocznie spektakl „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (25-27 sierpnia). „Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej”Thomasa Köcka to przypowieść o wyzysku ludzi i planety. W kameralnym spektaklu przesuwamy się po dwóch liniach akcji, jesteśmy świadkami gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Wszyscy są tutaj ofiarami, to jedynie pionki w sztuce o katastrofie ekonomicznej i ekologicznej, której prawdziwym bohaterem jest niewidzialna ręka rynku.

28 i 29 sierpnia w teatrze odbędą się pokazy spektaklu „Opera dla Głuchych” w reż. Wojtka Zrałka Kossakowskiego w ramach festiwalu interdyscyplinarnego „Opera dla Głuchych 2021”, który po raz pierwszy przyjmuje formułę interdyscyplinarnego festiwalu-retrospektywy wspólnych działań artystów słyszących oraz głuchych w kilku ostatnich latach.

W STUDIO trwają próby do nowego spektaklu Michała Borczucha, inspirowanego ponadczasowymi „Przemianami” Owidiusza. Spektakl powstaje w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Oprócz zawodowych aktorów i aktorek wystąpią w nim nastoletnie osoby. Premiera odbędzie się 19 września na Dużej Scenie im. Józefa Szajny teatru STUDIO.

„Śnieg” na podstawie powieści Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego jest produkcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i STUDIO teatrgalerii, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. W spektaklu zobaczymy: Annę Paruszyńską-Czacka, Aleksandrę Przybył, Martę Ziębę, Pawła Charytona, Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego, Daniela Dobosza, Dominika Strokę, Artur Święsa i Krzysztofa Zarzeckiego. Pierwsze pokazy odbędą się 27-29 sierpnia w ramach Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Premiera w STUDIO planowana jest na 28-30 października.

Projekt PLAC DEFILAD współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. Współpraca: bar STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Sinfonia Varsovia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP w Warszawie, oko. Press, Polityka, magazyn „Kopalnia”, Warsaw Gallery Weekend, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Centrum Architektury.

Spektakl „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finansowano ze środków Fundacji PZU

ZAIKS , „Ewa” Ewa Błaszczyk-Janczarska

Spektakl „Śnieg”

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Koprodukcja: Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria w Warszawie, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

„Opera dla głuchych”

Koprodukcja: STUDIO teatrgaleria oraz Fundacji 4.99 i Fundacji Automatophone.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Partnerem projektu jest Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki.
Współpraca: Provident Polska S.A.

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1

www.teatrstudio.pl

vod.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne