EN

1.06.2021, 13:48 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria gra w teatrze do 2 lipca oraz rusza z projektem PLAC DEFILAD

Wieczór literacko-muzyczny prowadzony przez Mariusza Szczygła z udziałem kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, koncert Marii Peszek, plenerowa instalacja Jadwigi Sawickiej i pokaz zdjęć z Archiwum Protestów Publicznych w ramach projektu PLAC DEFILAD to tylko część wydarzeń zaplanowanych przez STUDIO teatrgalerię w czerwcu.

fot. Sisi Cecylia

Spektakl na podstawie kultowej powieści J.G Ballarda „Krasz” w reżyserii i adaptacji scenicznej Natalii Korczakowskiej (3, 5-6 czerwca) oraz „Malina” (4 czerwca), spektakl, koncert i sesja medytacyjna w jednym,to propozycja STUDIO na długi czerwcowy weekend. Na Scenie Malarnia zaplanowano pokazy najnowszego spektaklu Grzegorza Jaremki „Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka (1, 18-20 czerwca). Raj. Potop ” jest świadectwem gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Na scenie zobaczymy Marcina Pempusia, Natalię Rybicką, Pawła Smagałę, Mateusza Smolińskiego, Ewelinę Żak, Martę Ziębę oraz Agnieszkę Kryst. Ponadto w repertuarze: „Kartoteka rozrzucona” w reżyserii Radosława Rychcika (9-10 czerwca), „Matka Makryna” (12-13 czerwca) w wykonaniu i reżyserii Ireny Jun, aktorskiej legendy STUDIO,„Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z gościnnym udziałem Jana Peszka (11-13, 16-17 czerwca) oraz „Żaby” w reżyserii Michała Borczucha, który rozpoczyna w czerwcu próby do swojego nowego spektaklu „Przemiany” na podstawie dzieł Owidiusza. Premiera zaplanowana jest na 19 września 2021 roku w Warszawie oraz 9 października w Bydgoszczy. Sezon artystyczny STUDIO zakończy na Dużej Scenie im. J. Szajny empatycznym i czułym spektaklem w reżyserii Anny Smolar „Koniec z Eddym” (30 czerwca-2 lipca).

Dla miłośników literatury i muzyki STUDIO przygotowało 8 czerwca (wtorek) wieczór pt. „Mordercze przypadki babci Adeli”. W dwóch spotkaniach tego samego wieczoru, prowadzonych przez znanego reportera i czechofila Mariusza Szczygła wystąpi pisarz z Pragi Jiří Kamenautor wydanej niedawnoksiążki „Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory, etiudy" (wyd. Dowody na Istnienie). Dwaj instrumentaliści – pianista i kompozytor Aleksander Dębicz oraz gitarzysta Łukasz Kuropaczewski zagrają utwór, skomponowany przez Aleksandra Dębicza specjalnie na ten wieczór do tego właśnie opowiadania. Po czym przedstawią kompozycje ze swojej najnowszej płyty pod tytułem „Adela”Jako wokalista wystąpi Jakub Józef Orliński, który swoim głosem podbija światowe sceny operowe.Fragmenty książki „Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory, etiudy” Jiříego Kamena w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej przeczytają aktorki Studio: Dominika Biernat i Ewelina Żak.

Autorkę mocnych, bezkompromisowych i przejmujących tekstów, wyrazicielkę postaw i systemu wartości sporej grupy Polaków i Polek, Marię Peszek, byłą aktorkę STUDIO zobaczymy 22 czerwca (wtorek) na Dużej Scenie. Koncert stanowi kontynuację rozpoczętej w 2020 roku „SORRY POLSKO SUPER TOUR”.

Bilety na wszystkie spektakle repertuarowe i koncerty teatru dostępne są na www.teatrstudio.pl.

Widzów z Wrocławia zapraszamy natomiast na spektakl „Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” w reżyserii Grzegorza Laszuka (15 czerwca, wtorek), który będzie pokazywany w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

fot. mat. teatru

Od 3 czerwca rusza projekt PLAC DEFILAD

Po raz siódmy STUDIO teatrgaleria zaprasza na projekt Plac Defilad, cykl wakacyjnych imprez pod gołym niebem. Program tegorocznej edycji przygotowany przez kuratora Tomasza Platę we współpracy z Grzegorzem Lewandowskim (bar STUDIO) pod okiem producentki Agaty Balcerzak to około 70 wydarzeń od czerwca do października. W zaaranżowanej zielonej przestrzeni, przed głównym wejściem do STUDIO, mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli się cieszyć się kontaktem z kulturą w bezpiecznej formule działań na świeżym powietrzu.

Tegoroczne działania w ramach projektu rozpoczynają się w 3 czerwca o godz. 23.00 (czwartek). Wraz ze Stanisławem Łubieńskim, autorem bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach”, wybierzemy się spacer w nasłuchiwaniu nocnych ptaków. W piątek, 4 czerwca o 21:30 zapraszamy na premierowy pokaz projektu „Archiwum Protestów Publicznych. Ekranizacja”. Specjalnie wyselekcjonowany zestaw zdjęć gromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych (inicjatywa Rafała Milacha), ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę w rodzaj godzinnego filmu dokumentalnego, z muzyką skomponowaną specjalnie przez Avtomata – Kajetana Łukomskiego, jednego z najzdolniejszych muzyków elektronicznych młodej generacji, członka głośnego didżejskiego kolektywu Oramics.W trakcie wydarzenia odbędzie się premiera numeru „Gazety Strajkowej”.

W drugi weekend czerwca rozpocznie się cykl 6 koncertów najciekawszych wykonawców sceny alternatywnej zaproponowanych przez Teo Oltera. Na początek Beluga Stone, projekt Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka (12 czerwca, sobota). Natomiast 27 czerwca, niedziela będzie można usłyszećgrupę JAVVA, formację pięciu doświadczonych muzyków obecnych na polskiej scenie niezależnej od dwóch dekad (m.in. Hokei, Xenony, Alameda Organisation, T'ien Lai, Contemporary Noise Quintet, Something Like Elvis, Mitch & Mitch).

W trzecim tygodniu czerwca rozpoczną się pokazy kina plenerowego. 16 czerwca wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty rozpocznie się środowy cykl Festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festival. Zobaczymy 10 słynnych filmów z 20-letniej historii tych najważniejszych rodzimych festiwali kina artystycznego. W programie m.in. najbardziej ekstrawagancki film festiwalu w Cannes w 2012 roku, „Holy Motors” (16 czerwca, środa), osadzona poza czasem „Niepamięć” Christosa Nikou (23 czerwca, środa) i filmowy rollercoaster „Ema” z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcíą Bernalem (30 czerwca).

Jedna z najwybitniejszych polskich artystek Jadwiga Sawicka, znana przede wszystkim z realizacji będących odbiciem i przepracowaniem kalek językowych współkształtujących naszą rzeczywistość, została zaproszona do zaaranżowania w przestrzeni placu pracy inspirowanej hasłami niedawnych protestów. Instalację będzie można oglądać od 18 czerwca do 5 września.

Pierwszą niedzielę wakacji rozpocznie koncert dla dzieci i ich rodziców zespołu Jerz Igor w rozszerzonym składzie. Na scenie plenerowej zostanie zaprezentowany materiał z płyty „Wyspa” (27 czerwca o godz. 13.00, niedziela).

Wszystkie wydarzenia odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. Program wydarzeń dostępny na www.placdefilad.org.

fot. Michael Sharkey

Do 18 lipca trwa wystawa „Rozspojone”

Do 18 lipca w Galerii STUDIO trwa wystawa „Rozspojone” kuratorowana przez Arkadiusza Półtoraka (galeria otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-19.00). Zbiorowe milczenie, spojrzenie z ukrycia i uścisk dłoni – to tylko trzy z wielu figur doświadczenia wpisanych w prace na wystawie. Artyści: Kaya Behkalam, Przemysław Czepurko, Monika Drożyńska, Cilia Erens, Mahmoud Khaled, Jasmina Metwaly, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Wilhelm Sasnal odnoszą się do zaniku społecznych więzi – lub też do prób ich odbudowy w okolicznościach, które nie sprzyjają spontanicznej komunikacji między ludźmi i rozwojowi codziennych relacji opartych na zaufaniu. Na wystawie w Galerii Studio widzowie będą mogli przyjrzeć się tej zmianie w dwóch kontekstach: w Polsce po 1981 roku i w Egipcie po klęsce tzw. arabskiej wiosny. Szczegóły: www.teatrstudio.pl/galeria.

Wirtualne pracownie OPENSTUDIOS.Pl

STUDIO w Warszawie oraz Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosili w maju do udziału młodzież w wieku 12-17 lat do uczestnictwa w projekcie Michała Borczucha, którego punktem wyjścia jest praca nad spektaklem inspirowanym „Przemianami” Owidiusza. Stworzona grupa będzie pracować wraz z reżyserem i dramaturgiem nad scenariuszem spektaklu, bazując na doświadczeniach związanych z dojrzewaniem oraz podejmując temat relacji z rówieśnikami w mediach społecznościowych. Grupa będzie pracować za pośrednictwem platformy ZOOM. Terminy spotkań: 3 - 30 czerwca 2021 roku w każdy wtorek i czwartek w godzinach 18:00-20:00. Na podstawie nadesłanych aplikacji w maju została wybrana międzynarodowa grupa uczestników, która weźmie aktywny udział w pracowni „Synchronizacja czasów”, która poprowadzi Alexander Giesche, niemiecki reżyser teatralny. W procesie towarzyszyć mu będzie wieloletnia współpracowniczka i dramaturżką Aukje Verhoog z Amsterdamu. Szczegóły na: www.openstudios.pl.

Dział Edukacji

Również online swoje działania prowadzi Dział Edukacji prowadzony przez Justynę Lipko-Konieczną. W dniach 7, 21 czerwca odbywać się będą Warsztaty Krytycznego Myślenia dla młodzieży. Szczegóły na: www.teatrstudio.pl/edukacja.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego teatru Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka; od 2019 roku na stanowisku zastępcy dyrektora naczelnego wspiera je teatrolog i kurator Tomasz Plata. W sezonie 2020/2021 odbyło się pięć premier: „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (15 sierpnia 2020 r.), „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek (9 października 2020 r.), „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (24 października 2020 r.). „Krasz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (12 marca 2021 r.), „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (29 maja 2021 r.). Spektakle z repertuaru teatru STUDIO są dostępne na platformie vod.teatrstudio.pl.

Projekt PLAC DEFILAD współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. Współpraca: bar STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Sinfonia Varsovia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP w Warszawie, oko. Press, Polityka, Warsaw Gallery Weekend.

Partnerzy wieczoru literacko-muzycznego pt. „Mordercze przypadki babci Adeli: Instytut Reportażu, Wydawnictwo Dowody na istnienie, YAMAHA.

Partnerzy OPEN STUDIOS: Onassis Stegi, Instytut Goethego, Didaskalia

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1

www.teatrstudio.pl

vod.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne