EN

30.09.2020, 12:29 Wersja do druku

Warszawa. "Stream" w TR Warszawa

fot. mat. teatru

2 października TR Warszawa zaprasza na premierę spektaklu "Stream" w reż. Katarzyny Minkowskiej, laureatki nagrody Debiut TR 2018.

Produkcja spektaklu została przerwana przez pandemię. Twórcy i twórczynie, aktorki i aktorzy wykorzystali ten czas na budowę i rozwój swoich postaci w internetowym prologu – projekcie R.I.P. Kore. Teraz zapraszamy Was na "Stream", kontynuację wirtualnego spektaklu.
Jest to eksperymentalny projekt, łączący w sobie sztukę teatralną, wystawę i zbiór sztuki wideo artu. Inspirowany dziełami dawnych i współczesnych klasyków literatury i poezji (m.in. Susan Sontag, Jean Baudrillard, Roberto Calasso) zadaje pytania o współczesną epokę cyfrową.

Twórcy i twórczynie zderzają greckie mity z wirtualnymi przestrzeniami internetu, szukając odpowiedzi na pytanie o źródła współczesnej kultury. Spektakl czerpie materiał dramaturgiczny z motywów mitologicznych oraz ze zjawisk powstających na styku mediów społecznościowych i osobistych doświadczeń. Jaką prawdę o człowieku odsłaniają wirtualne światy? Jaki adres IP ma dzisiaj Olimp, jaki Hades, a jaki Tartar? Czy wszyscy mają tam dostęp, czy tylko wybrani? Gdzie płynie streaming Styksu, a gdzie Lete? Co trzeba zrobić, aby przedrzeć się przez bramki cyfrowego Cerbera? I wreszcie – gdzie jest przestrzeń do życia dla zwykłych użytkowniczek i użytkowników?

Reżyserką spektaklu, współautorką scenografii i tekstu jest Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR 2018. Współautorem tekstu i dramaturgiem jest Tomasz Walesiak, a współautorką scenografii i autorką kostiumów Julita Goździk. Wideo tworzy Agata Rucińska, muzykę skomponował Wojciech Frycz, zaś za procesy ruchowe odpowiada Aneta Jankowska. Autorkami koncepcji ciała Demeter i popiersia Kore są Agnieszka Adamska i Julita Goździk. Asystentką reżyserki jest Aleksandra Śliwińska, asystentem scenografek Łukasz Mleczak; za realizację światła odpowiada Konrad Kajak, za realizację dźwięku Miłosz Pawłowski, zaś realizacją wideo zajmuje się Łukasz Jara. Inspicjentem jest Wojciech Sobolewski, a kierowniczką produkcji Karolina Pająk-Sieczkowska. W obsadzie przedstawienia zobaczymy aktora i aktorki TR Warszawa, Mateusza Górskiego, Natalię Kalitę i Marię Maj oraz Martynę Byczkowską i Pawła Tomaszewskiego.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku, w ramach nurtu programowego Młody TR/LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018) oraz Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019).


Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

30.09.2020