EN

29.06.2021, 15:02 Wersja do druku

Warszawa. Startuje XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania

8 lipca rusza XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. To kolejna odsłona festiwalu, podczas którego warszawskiej publiczności prezentowani są polscy i zagraniczni artyści i zespoły.  

fot. mat. organizatora

Czy to już? Czy będzie można wrócić do normalności? Co zmieniło się przez czas pandemii? Czy wyszliśmy z niej pogruchotani, czy może bardziej wzmocnieni? 

Czy międzynarodowa wspólnota tańca odtworzy się podczas kolejnych miesięcy i wejdziemy w nowe lata z optymizmem, czy może z żalem za utraconym czasem? Ile miesięcy czy lat nam potrzeba, żeby powrócić na ścieżkę rozwoju? I czy to w ogóle jest możliwe i nie stanie nam na drodze pojawienie się kolejnej fali pandemii? Przyznacie, że organizacja festiwalu przy tylu nierozstrzygniętych kwestiach nie jest rzeczą łatwą. Zbyt wiele jest niewiadomych, granice otwierają się powoli, rosną koszty podróży, mnożą się formalności np. przez konieczność poddawania się artystów testom covidowym. Nagle to, co wydawało się niekompletne, pełne wad i niedociągnięć okazuje się teraz trudno osiągalne. XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania trochę z konieczności, a trochę z wyboru będzie festiwalem prezentującym polskie zespoły. Nagromadziło się podczas pandemii wiele ciekawych przedstawień, które rzadko były pokazywane publiczności, trzeba więc je zaprezentować. Zobaczymy, jak wypadną w konfrontacji z zespołami z Niemiec, Grecji czy Estonii. Zostawiamy sobie jeszcze furtkę, żeby jesienią zamknąć festiwal jakimś efektownym tytułem. Teraz spotkajmy się razem  i przyjrzyjmy się temu, co ocalało z pandemii i co stwarza nowe nadzieje na przyszłość.

Włodzimierz Kaczkowski 

dyrektor XVII MFT Zawirowania

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w plenerze, prezentacją plenerowych projektów choreograficznych przygotowanych przez Beniamina Citkowskiego oraz Martę Kosieradzką. Zapraszamy 8 lipca o godz. 17.00 na Płytę Desantu 3 Dywizji Piechoty na warszawskim Solcu.

W kolejnych dniach odbędą się z kolei cztery międzynarodowe pokazy. W piątek 9 lipca zapraszamy na spektakl greckiej artystki Anastasii Valsamaki, w sobotę będzie można zobaczyć przestawienie monachijskiego choreografa – Moritza Ostruschnjaka. Niedzielę uświetni pokaz estońskiego Teatru Tańca Fine5, z kolei w poniedziałek ze swoją najnowszą produkcją zaprezentuje się Dawid Żakowski. Wszystkie wydarzenia odbędą się w nowej siedzibie Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, przy ul. Giordana Bruna 9, nieopodal Pól Mokotowskich. 

PROGRAM PIERWSZEJ CZĘŚCI FESTIWALU:

Beniamin Citkowski & Marta Kosieradzka / PLENEROWA INAUGURACJA FESTIWALU

08.07.2021 / 17.00 / Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty (Solec, Warszawa)

Anastasia Valsamaki „Body Monologue”

09.07.2021 / 19.30 / NOWA SIEDZIBA CENTRUM TEATRU i TAŃCA  / ul. Bruna 9

Moritz Ostruschnjak „Tanzanweisungen (it won't be like this forever)”

10.07.2021 / 19.30 / NOWA SIEDZIBA CENTRUM TEATRU i TAŃCA  / ul. Bruna 9

Fine5 „FN”

11.07.2021 / 19.30 / NOWA SIEDZIBA CENTRUM TEATRU i TAŃCA  / ul. Bruna 9

Dawid Żakowski & Sztuka Nowa „IV RP Snów”

12.07.2021 / 19.00 / NOWA SIEDZIBA CENTRUM TEATRU i TAŃCA  / ul. Bruna 9

Bilety dostępne na stronie: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28 

Na wydarzenie plenerowe wstęp wolny. 

Szczegóły w wydarzeniach na Facebooku: https://www.facebook.com/zawirowania 

Strona internetowa: ctit.eu

Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa.

Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne