EN

14.09.2020, 11:17 Wersja do druku

Warszawa. Start sezonu w Teatrze Lalek Guliwer

Teatr Lalek Guliwer startuje z nowym sezonem i od 20 września zaprasza na pierwsze spektakle.

mat. teatru

Będą to przedstawienia „Koziołek Matołek” i „Różowy Gość”, polecamy więc zarówno sceniczną adaptację klasyki literatury dziecięcej, ale też współczesną sztukę wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko. 

Po półrocznej przerwie Teatr rozpoczyna sezon z najwyższą dbałością o wspólne bezpieczeństwo wdrażając takie procedury sanitarne jak m.in. zachowanie odstępów w miejscach dla publiczności, regularne dezynfekcje przestrzeni teatralnych czy samoobsługowa szatnia. Szczegółowe informacje o obowiązujących zasadach można znaleźć na stronie teatrguliwer.waw.pl, zachęcamy do zapoznania się z nowymi regułami i bezpiecznej wizyty w Teatrze. Załoga Guliwera z utęsknieniem czeka na spotkania z publicznością, a obok propozycji repertuarowych realizuje też projekty dodatkowe.  

Jednym z nich jest familijny cykl video „Ulica Różana” (finansowany z ministerialnego programu „Kultura w sieci”), który wystartuje w październiku na naszym profilu na Facebooku.  W kolejnych odcinkach, reżyserowanych przez Ireneusza Maciejewskiego z udziałem aktorów Guliwera, zagadkowi mieszkańcy Teatru dowcipnie i z przymrużeniem oka będą odkrywać przed widzami teatralne sekrety. Formuła serii nawiązuje do popularnych edukacyjnych programów  telewizyjnych dla dzieci sprzed lat. Filmy odsłaniając teatralne kulisy mają bawić i uczyć, rozbudzać zainteresowanie sztuką, poszerzać kompetencje kulturowe i postawy prospołeczne u najmłodszych. Z publicznością będziemy się jednak spotykać nie tylko na realnej i wirtualnej ulicy Różanej - równolegle ze startem sezonu Guliwer wyruszy też w podróż po Polsce.   

W ramach 12. edycji programu „Teatr Polska” organizowanego przez Instytut Teatralny dotrzemy do miast, w których nie działają teatry instytucjonalne, aby publiczności z Sejn, Suwałk, Ełku, Choroszczy, Konina, Środy Wielkopolskiej i Nowej Soli zaprezentować familijny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”. Sceniczną adaptację książki Ulfa Starka przygotowała dwójka aktorów Guliwera - Anna Przygoda i Tomasz Kowol, przybliżając młodym widzom twórczość jednego z najbardziej cenionych, szwedzkich autorów literatury dla dzieci. 

W nowym sezonie Teatr Guliwer planuje dwie premiery. Na motywach książki „Tyranozaur i Traktorzystki” Tiny Oziewicz, powstanie spektakl „Porce i Lana” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, który wspólnie z Leną Frankiewicz odpowiada też za scenografię i scenariusz inscenizacji, muzykę stworzy Sambor Dudziński. 

Kolejnym nowym tytułem w repertuarze będzie też przedstawienie „Ach, jak cudowna jest Panama”   w adaptacji i reżyserii Roberta Jarosza ( ze scenografią Márii Bačovej i muzyką Anny Steli), ale obok produkcji scenicznych pracujemy też nad specjalnym formatem teatralno-edukacyjnym, który mógłby być realizowany poza siedzibą Guliwera - w placówkach oświatowych. 

Kontynuowany będzie również kurs wiedzy o teatrze dla najmłodszych ( Kurs Odkrywcy Teatru) a dodatkowo zakładamy też regularną współpracę z pedagogami teatralnymi w celu tworzenia nowych, edukacyjnych materiałów dla nauczycieli, opiekunów i rodziców. Będą one dostępne na nowej stronie Teatru, którą uruchomimy już w listopadzie.

Od 1 września dyrektorem Teatru Lalek Guliwer jest Robert Drobniuch wyłoniony na to stanowisko w drodze przeprowadzanego wiosną konkursu. 

Przez ostatnich osiem lat Robert Drobniuch kierował Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie stworzył m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art! czy międzynarodowy konkurs dla projektantów i scenografów Animatus, eksplorujący nowe środki wyrazu w obrębie teatru formy.

Jest reżyserem, absolwentem białostockiego wydziału Akademii Teatralnej w Warszawie oraz PWST w Krakowie, inicjatorem licznych projektów społecznych i artystycznych oraz laureatem wielu nagród i wyróżnień. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne