EN

25.04.2022, 14:43 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu „Tom na wsi” w TR Warszawa

26 kwietnia br. (wtorek) tuż po zakończeniu przedstawienia „Tom na wsi” w reżyserii Wojtka Rodaka – około godziny 21.15 TR Warszawa zaprasza na spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia: Szymonem Adamczakiem, Jackiem Belerem, Mateuszem Górskim, Izabellą Dudziak, Marią Maj, Wojtkiem Rodakiem oraz autorem dramatu, Michelem M. Bouchardem. Rozmowę poprowadzi Wojciech Szot, dziennikarz, krytyk literacki, pisarz, bloger, z wykształcenia kulturoznawca.

fot. Maurycy Stankiewicz

Spotkanie odbędzie się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Rozmowa będzie także transmitowana na Facebooku TR Warszawa. Osoby, które wykupiły bilet na spektakl ten dzień, serdecznie zachęcamy do pozostania na widowni i wzięcia udziału w rozmowie oraz zadawania pytań. Zachęcamy także do zadawania pytań twórcom i twórczyniom przedstawienia oraz autorowi dramatu w komentarzach pod transmisją online na Facebooku TR Warszawa.

TOM NA WSI

Zapraszamy serdecznie na pokazy popremierowe najnowszego przedstawienia TR Warszawa "TOM NA WSI" na podstawie dramatu Michela Marca Boucharda “Tom à la Ferme” w reżyserii Wojtka Rodaka laureata nagrody DEBIUT TR 2021. Spektakl powstał w ramach linii programowej TR Warszawa – LINII NOWYCH TALENTÓW.

Pokazy popremierowe odbędą się 26, 27, 28, 29, 30 kwietnia br. oraz 17, 18 i 19 czerwca br.

SEKRETY, KŁAMSTWA I DOJARKI

„Osoby homoseksualne uczą się kłamać, nim nauczą się kochać”. O prawdziwości tego twierdzenia przekonuje się tytułowy bohater – Tom, młody chłopak z dużego miasta, który pojawia się w rodzinnych stronach swojego tragicznie zmarłego partnera, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej. Niespodziewana wizyta staje się okazją do poznania bliskich ukochanego, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu Toma. W świecie, gdzie spokój jest ważniejszy od prawdy, a synonimy to specyficzne rodzaje kłamstw, zacierają się granice między pożądaniem i żałobą, brutalnością i czułością, prawdą i fikcją. Pogrzeb oraz przedłużający się pobyt Toma na wsi stają się katalizatorami nasyconych przemocą wydarzeń, które zmuszą bohaterów dramatu do konfrontacji z własnym zakłamaniem. Skrywany sekret z przeszłości, niczym w antycznej tragedii, zatoczy nowe koło i zdecyduje o losie Toma. Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda to precyzyjnie skonstruowana i bezkompromisowa opowieść o bólu, miłości, żałobie i wyparciu, która po latach obecności na najważniejszych światowych scenach, po raz pierwszy wystawiana jest w Polsce. Sięgając po ten mroczny, trzymający w napięciu dramat gejowski, twórcy i twórczynie pragną w nieinterwencyjny i uwrażliwiający sposób zwrócić uwagę na trudy, z jakimi wiąże się dorastanie osoby nieheteronormatywnej na prowincji. Jednocześnie chcąc przekroczyć wizerunek geja jako ofiary. Rozbijająca rodziny i niszcząca życiorysy spirala homofobii jest toksycznym i brzemiennym w skutkach doświadczeniem, przemieniającym nawet moment ostatniego pożegnania w kolejny akt odrzucenia. Jeśli nie jesteśmy równi za życia, to czy możemy być równi wobec śmierci? Filmowa adaptacja dramatu, film "Tom" w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Spektakl powstał w ramach linii nowych talentów TR Warszawa. Wojtek Rodak jest laureatem nagrody Debiut TR 2021 przyznanej przez zespół programowy TR Warszawa na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. W spektaklu wykorzystano fragmenty książki "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” wydanej przez Wydawnictwo Karakter.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Reżyserem spektaklu jest Wojtek Rodak. Autorką przekładu Michela Marca Boucharda "Tom à la Ferme" z języka francuskiego na język angielski jest Linda Gaboriau, a autorem przekładu z języka angielskiego na język polski jest Jacek Kaduczak. Autorem dramaturgii jest Szymon Adamczak, autorką scenografii i reżyserką światła jest Katarzyna Pawelec. Kostiumy stworzyła Marta Szypulska, muzykę - Karol Nepelski, choreografię - Wojciech Grudziński, autorem wideo jest Wojciech Puś, a za montaż i coloring wideo odpowiada Roman Savchenko. Asystentem reżysera jest Piotr Piotrowicz, inspicjentką - Patrycja Węglarz, zaś kierowniczką produkcji jest Anna Czerniawska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa: Jacek Beler, Mateusz Górski, Izabella Dudziak i Maria Maj.

Spektakl zrealizowany jest przy wsparciu Ambasady Kanady w Warszawie i jest współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

NAGRODA DEBIUT TR

Wojtek Rodak jest laureatem nagrody DEBIUT TR 2021 przyznanego przez zespół programowy TR Warszawa w maju 2021 roku w ramach nagrody Debiut TR, powołanej w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10 Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek. W listopadzie br. na 11. Forum Młodej Reżyserii Nagrodę Debiut TR otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa, zaś wyróżniony został Błażej Biegasiewicz.

LINIA NOWYCH TALENTÓW

Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programie TR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne co najmniej dwóch debiutujących w Warszawie twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek. Nie budujemy stałego zespołu współpracujących twórców i twórczyń, ale pracujemy na rzecz rozwoju całego polskiego teatru, ze szczególnym naciskiem na sztukę reżyserii. TR Warszawa rozpoznaje nowe talenty i pełni rolę ekspercką, budując kapitał wiedzy na temat nowego polskiego teatru. Wybrane projekty rozwijamy we współpracy z partnerami zagranicznymi. Poszukujemy nowych talentów poprzez konkursy zamknięte i otwarte (Debiut TR, Teren TR, pitchingi); konkursy na staże, asystentury i rezydencje; research na wydziałach reżyserii szkół teatralnych oraz research na festiwalach teatralnych i w teatrach partnerskich za granicą. Wyboru twórców dokonuje specjalnie do tego powołany zespół, składający się z przedstawicieli zespołu artystycznego TR Warszawa. Współpracujemy z osobami twórczo myślącymi o teatrze i sztukach performatywnych, otwartymi na doświadczenia z innych dyscyplin sztuki, zainteresowanymi rozwijaniem pracy z zespołem aktorskim; twórcami i twórczyniami zaangażowanymi w problemy współczesnej rzeczywistości, dla których teatr to przestrzeń wolności, miejsce badania kondycji człowieka i świata.W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych w TR Warszawa spektakle zrealizowali m.in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”, „Wracać wciąż do domu"), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady", “Maria Klassenberg”, “Staff Only" – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela”), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck") oraz Wiktor Bagiński (“Serce”). 

Źródło:

Materiał nadesłany